ARCHITEKTURA

Jego wygląd intryguje. Dom WORMHOUSE w Zabłociu

Przygotowanie projektu i budowa tego domu były sporym wyzwaniem. Architekt Piotr Kuczia wcześniej nie projektował tak wyjątkowego w swej formie budynku mieszkalnego. To, co wydawało się nierealne stało się rzeczywistością. Dom Wormhouse stanął na działce w Zabłociu i przez architekta bywa określany mianem „Robaczka”.

Budynek został zaprojektowany dla czteroosobowej rodziny. Ograniczeniem była wąska działka, niewielki budżet i bliskie sąsiedztwo – zaledwie kilka metrów od działki stoją już inne domy. Początkowe trudności udało się przezwyciężyć i architekt Piotr Kuczia finalnie zaprojektował dom, którego wstępną koncepcję naszkicował na… serwetce w krakowskiej kawiarni.

Jednorodzinny dom ma 105 m kw. powierzchni. To optymalna wielkość, która pozwoliła stworzyć domownikom komfortowe przestrzenie do życia. – Każdy zbędny metr kwadratowy powierzchni generuje dodatkowe koszty w trakcie budowy, a później – podczas eksploatacji – zużywa niepotrzebnie energię. Cały czas zmagaliśmy się z pokusą powiększenia powierzchni domu. Wydawało się, że każda dodana powierzchnia wybawi nas od dotychczasowych problemów. W końcu jednak wróciliśmy do punktu wyjścia i postawiliśmy sobie granicę: sto pięć, i ani metr kwadratowy więcej! Brakujące ewentualnie odczucie przestrzeni trzeba było zrekompensować długimi osiami widokowymi we wnętrzach i zaprojektowanymi widokami z okien – mówi Piotr Kuczia.

Dom został zaprojektowany w taki sposób, aby stojąc przed drzwiami wejściowymi, można było przejrzeć budynek przez całą oś. Choć konstrukcja domu wykonana jest z monolitycznego żelbetu, podstawowym budulcem tworzącym przestrzeń są okna. Jedne służą do doświetlania, inne do widoków na zewnątrz (na przykład okno z widokiem na rosnącą trawę), jeszcze inne do wentylacji, jak na przykład górne okno dachowe pełniące rolę otwieranego komina solarnego.

Najważniejszym elementem domu są moim zdaniem składane harmonijkowe przeszklenia w salonie na parterze oraz w łazience i sypialni na piętrze. Po ich otwarciu w pokoju dziennym otrzymujemy prawie sześciometrowej szerokości otwór: od ściany do ściany. Zaciera się granica między wnętrzem, a zewnętrzem – dodaje Piotr Kuczia.

fot. Mariusz Gruszka

W projekcie wykorzystano okna KF 310 marki Internorm. Takie okna charakteryzują wysokie, pasywne parametry izolacji cieplnej. Dzięki zaokrąglonej krawędzi skrzydeł i ościeżnic zapewniają poczucie harmonii i dobrze wpływają na estetykę całego budynku. Dodatkowym plusem jest izolacja dźwięków – mieszkańcy Wormhouse mogą się cieszyć kojącą ciszą.

Projektując dom architekt zwracał uwagę na każdy detal. Ciekawostką jest podejście “zero waste” w procesie budowy. Dom otacza nietypowa elewacja, która pełni funkcję izolacyjną. Aby umożliwić swobodny przepływ powietrza w jej wnętrzu zamontowano specjalne “żebra”. Aby obniżyć ich ciężar wycięto w nich otwory. W ten sposób pozyskano materiał, z którego wykonano podwieszane łóżko w sypialni.

Sprytnych rozwiązań we wnętrzu jest więcej. Mała łazienka, która ma zaledwie 4 m kw. powierzchni mieści obszerną wannę, dwa prysznice, dużą umywalkę i wc. Wannę zamontowano poniżej poziomu podłogi. Można ją przykryć składanymi, perforowanymi pokrywami z płyt HPL, które zmieniają się w podłogi brodzików prysznicowych. Po złożeniu harmonijkowego okna można odnieść wrażenie kąpieli na tarasie.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest składane “parapeto-biurko-łóżko”. To oryginalny mebel, który w ciągu dnia może służyć do pracy, a nocą zmienia się w miejsce do spania dla gości.

Innowacyjny projekt budynku zdobył uznanie ekspertów branży architektonicznej. Dom w 2018 roku zdobył nagrodę w konkursie German Design Award. Gratulujemy!

źródło: Internorm

Czytaj też: Okna | Minimalizm | Wnętrza | Dom jednorodzinnywhiteMAD na Instagramie

fot. Bartek Witkowski
fot. Mariusz Gruszka
fot. Mariusz Gruszka
fot. Mariusz Gruszka
fot. Mariusz Gruszka
fot. Bartek Witkowski
fot. Bartek Witkowski
fot. Bartek Witkowski
fot. Mariusz Gruszka
fot. Mariusz Gruszka
fot. Mariusz Gruszka
fot. Bartek Witkowski
fot. Mariusz Gruszka
fot. Mariusz Gruszka

Artykuł przygotowałem we współpracy z firmą Internorm.

Recent Posts

Bagno Shreka, Dom Barbie, a może domek z Odlotu? Oto noclegi Airbnb inspirowane filmami!

Bagno Shreka, dom Barbie, latający dom z filmu Odlot, a może Dom Ojca Chrzestnego? Wybór…

7 maja 2024

Podwodny tunel połączy Europę z Afryką. Budowla ma powstać do 2030 r.

Po latach wrócił pomysł budowy podmorskiego połączenia, dzięki któremu koleją dostaniemy się do Afryki. Hiszpanię…

7 maja 2024

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia nominowana do European Design Awards. I to w 3 kategoriach!

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia została zaprojektowana przez polską pracownię TOFU Studio. O pracowni pisaliśmy…

7 maja 2024

Plebiscyt must have 2024: wyróżniono najlepszy polski design

Wyróżnienia must have przyznawane są już od 2011 r. Trafiają one do polskich firm, projektantów…

7 maja 2024

Chcesz się rozerwać i miło spędzić czas? Ściągnij darmowe audiobooki pełne wersje ze strony Audioteki! Posłuchaj online za darmo!

W wolnym czasie można robić różne rzeczy, a szczególnie gdy jest ładna pogoda. Aktywne spędzanie…

7 maja 2024

Spodek w Katowicach ma już ponad 50 lat. Stanowi jedną z ikon polskiej architektury

Spodek to jedna z ikon polskiej architektury powojennej. Ta niezwykle odważna i nowatorska konstrukcja powstała…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej