ARCHITEKTURA

Jest bardzo naturalny. Plac zabaw w Parku Dolinka Służewska już otwarty

Nie ma tu plastikowych elementów. W Parku Dolinka Służewska otwarto nowy plac zabaw. Zaprojektowany został tak, by dzieciom umożliwić maksymalny kontakt z naturą.

To pełne zieleni miejsce, które umożliwia dzieciom kontakt z przyrodą i zabawę. Ważnym akcentem są tu edukacja ekologiczna i nawiązanie do historii tego terenu, czyli krajobrazu wsi Służew. Dzieci z pobliskich osiedli mogą z niego korzystać oraz czerpać inspirację podczas lekcji przyrody w terenie.

Plac zabaw pod względem formy i kolorystyki dobrze wpisuje się w pejzaż parku. Ma on charakter naturalny – nie znajdują się tutaj żadne sztuczne materiały i nawierzchnie, wyposażenie oraz urządzenia zabawowe wykonane są z drewna.

Teren placu zabaw jest wypełniony zielenią. Pracownicy Zarządu Zieleni posadzili tu tysiąc krzewów m.in. derenie, porzeczki, agrest, leszczyny i tawuły. Pojawiło się również ok. 1,3 tys. bylin, m.in. podgryczniki, złocienie, dzwonki, chabry, konwalie, jeżówki, bodziszki, rumianki, jasnoty, maki, bylice, malwy i niezapominajki. Pojawiła się tu również młoda jabłoń i śliwa, które zakwitną wiosną.

Plac zabaw podzielony został na dwie strefy. Pierwsza określona została nazwą „W starym ogrodzie” oraz strefę sprawnościową, które zostały połączone ścieżką edukacyjną dedykowaną przyrodzie parku. Znajdują się tu tablice edukacyjne, dzięki którym dzieci będą mogły poznać rodzime gatunki ptaków i drzew, a także dowiedzieć się, jaki jest czas trwania rozkładu poszczególnych odpadów. W obu strefach ustawiono ławki, na których będzie można odpocząć po intensywnej zabawie.

Strefa „W starym ogrodzie” – tak nazywa się część przeznaczona dla dzieci w wieku 3-6 lat. Strefa zlokalizowana jest w obrębie pozostałości dawnego sadu i nawiązuje do krajobrazu wsi Służew. Znajdują się tu atrakcyjne drewniane elementy, np. mini domek zabawowy w stylu dawnej zabudowy wiejskiej tych okolic, szałasy wiklinowe, urządzenia do zabawy piaskiem czy naturalne kłody i pniaki.

Strefa „Sprawnościowa” – przeznaczona jest głównie do wypoczynku czynnego. W obrębie polany została zlokalizowana część przeznaczona na bardziej aktywne formy spędzania czasu. Znaleźć można tu przede wszystkim urządzenia do zabaw zręcznościowych, np. „małpi gaj” zbudowany z połączonych belek i lin służących do wspinania, zjeżdżalnię, tunele, huśtawki czy mostki. Plac zabaw w Parku Dolinka Służewska stanowi zrealizowany przez Zarządu Zieleni m.st. Warszawy projekt z Budżetu Obywatelskiego pn. „Ogrody deszczowe i naturalne place zabaw na terenie m.st Warszawy, w tym plac zabaw w Parku Dolina Służewiecka”. Na projekt zagłosowało niemal 11 tys. mieszkańców Warszawy.

Czytaj też: Warszawa | Dzieci | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej