ARCHITEKTURA

Jest skromny i ładny. Kameralny hotel “hotHel” na Helu

Jego projekt powstał w biurze KLUJ STUDIO. “hotHel” to kameralny hotel położonych przy głównej drodze biegnącej wzdłuż Mierzei Helskiej. 

Hel to popularne wśród turystów miejsce na wypoczynek. Goście półwyspu mogą korzystać z kąpieliska nadmorskiego, przystani rybackiej oraz zaplecza dla jachtów.  Hotel znajduje się  przy głównej drodze biegnącej wzdłuż Mierzei Helskiej, w odległości około jednego kilometra od zatoki oraz dwóch kilometrów od linii brzegowej morza.

Obiekt zbudowano na piaszczystej wydmie, na której rosną charakterystyczne dla tego regionu drzewa. Budynek  zlokalizowano obok drogi. Jego wielkość oraz kształt wynika z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To właśnie ten dokument określa linie w jakich należy stawiać nowe budynki, ich wysokość, kierunki i kąty nachylenia dachu. Zgodny z przepisami są też wykorzystane materiały i kolory, jakimi ozdobiono elewację.

Projektując budynek architekt zaproponował grafitową dachówkę oraz charakterystyczne białe loggie. W sumie dom ma trzy kondygnacje, na których znajdują się różnej wielkości pokoje. Apartamenty posiadają wspomnianą loggię, która jest miejscem gdzie można posiedzieć i zjeść posiłek.

Celowym zabiegiem było obudowanie balkonów ścianami, które chronią przed wiatrem. Dodatkowo loggie mają zadaszenia chroniące przed deszczem oraz nadmiernym nasłonecznieniem latem.

Poprzez całkowite przeszklenie dostępu do loggii, wnętrza są bardzo jasne, ale bezpośrednie promienie słoneczne nie wpadają przez okna i nie nagrzewają pomieszczeń, a goście mają piękne widoki na pobliską przyrodę – opisuje autor projektu.

Każde mieszkanie może funkcjonować samodzielnie, jest wyposażone w łazienkę z prysznicem oraz aneks kuchenny.  W “hotHelu” na parterze jest też część ogólnodostępna, gdzie można spędzić czas wspólnie z innymi gośćmi obiektu. Część ta ma bezpośredni dostęp do działki, na której powierzchni pozostawiono żółty piasek charakterystyczny dla pobliskich wydm.

Planując lokalizację architekt chciał zachować jak najwięcej starych drzew, niektóre z nich rosną tuż przy budynkach. Hotel funkcjonuje jako obiekt całoroczny. Goście mogą tu wypoczywać o każdej porze roku.

fot. Norbert Banaszyk

architektura: Piotr Kluj, Marta Borzeszkowska

wnętrza: Joanna Jendraszek

źródło: KLUJ STUDIO

Czytaj też: Hotel | Minimalizm | Dom | Podróże | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku inspirowane stylem PRL.

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku zaprojektowała Karolina Jackowska, założycielka pracowni ONUKO. "Para z Białegostoku zgłosiła się…

26 kwietnia 2024

Barierkoza. Absurdalne zabezpieczenie w Szwajcarii Lwóweckiej!

Barierkoza - tak można nazwać trend stawiania niezliczonej ilości barierek, płotków, czy ogrodzeń wzdłuż ścieżek…

26 kwietnia 2024

Kościół Ducha Świętego w Tychach – sakralne arcydzieło projektu “polskiego Gaudiego”

Kościół Ducha Świętego w Tychach to niewątpliwie jeden z najbardziej oryginalnych i najciekawszych obiektów sakralnych…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej