ARCHITEKTURA

Jest skromny i ładny. Kameralny hotel “hotHel” na Helu

Jego projekt powstał w biurze KLUJ STUDIO. “hotHel” to kameralny hotel położonych przy głównej drodze biegnącej wzdłuż Mierzei Helskiej. 

Hel to popularne wśród turystów miejsce na wypoczynek. Goście półwyspu mogą korzystać z kąpieliska nadmorskiego, przystani rybackiej oraz zaplecza dla jachtów.  Hotel znajduje się  przy głównej drodze biegnącej wzdłuż Mierzei Helskiej, w odległości około jednego kilometra od zatoki oraz dwóch kilometrów od linii brzegowej morza.

Obiekt zbudowano na piaszczystej wydmie, na której rosną charakterystyczne dla tego regionu drzewa. Budynek  zlokalizowano obok drogi. Jego wielkość oraz kształt wynika z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To właśnie ten dokument określa linie w jakich należy stawiać nowe budynki, ich wysokość, kierunki i kąty nachylenia dachu. Zgodny z przepisami są też wykorzystane materiały i kolory, jakimi ozdobiono elewację.

Projektując budynek architekt zaproponował grafitową dachówkę oraz charakterystyczne białe loggie. W sumie dom ma trzy kondygnacje, na których znajdują się różnej wielkości pokoje. Apartamenty posiadają wspomnianą loggię, która jest miejscem gdzie można posiedzieć i zjeść posiłek.

Celowym zabiegiem było obudowanie balkonów ścianami, które chronią przed wiatrem. Dodatkowo loggie mają zadaszenia chroniące przed deszczem oraz nadmiernym nasłonecznieniem latem.

Poprzez całkowite przeszklenie dostępu do loggii, wnętrza są bardzo jasne, ale bezpośrednie promienie słoneczne nie wpadają przez okna i nie nagrzewają pomieszczeń, a goście mają piękne widoki na pobliską przyrodę – opisuje autor projektu.

Każde mieszkanie może funkcjonować samodzielnie, jest wyposażone w łazienkę z prysznicem oraz aneks kuchenny.  W “hotHelu” na parterze jest też część ogólnodostępna, gdzie można spędzić czas wspólnie z innymi gośćmi obiektu. Część ta ma bezpośredni dostęp do działki, na której powierzchni pozostawiono żółty piasek charakterystyczny dla pobliskich wydm.

Planując lokalizację architekt chciał zachować jak najwięcej starych drzew, niektóre z nich rosną tuż przy budynkach. Hotel funkcjonuje jako obiekt całoroczny. Goście mogą tu wypoczywać o każdej porze roku.

fot. Norbert Banaszyk

architektura: Piotr Kluj, Marta Borzeszkowska

wnętrza: Joanna Jendraszek

źródło: KLUJ STUDIO

Czytaj też: Hotel | Minimalizm | Dom | Podróże | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Minimalistyczny dom pod Warszawą według projektu MOOD Architekci

Minimalistyczny dom pod Warszawą to projekt architektów z pracowni MOOD Architekci. Projekt domu w zwartej zabudowie…

20 marca 2023

Chodnik, który zapobiega podtopieniom. To projekt pracowni Snøhetta

Flyt - tak nazywa się chodnik, który zapobiega podtopieniom w miasta. System zaprojektowała norweska pracownia…

20 marca 2023

Mieszkanie z widokiem na Zatokę Gdańską. Ma 120 metrów kwadratowych.

Mieszkanie z widokiem na Zatokę Gdańską to najnowsza realizacja architektów z pracowni VZOROVO. Apartament na wynajem…

20 marca 2023

Lampy wiszące do salonu – czym kierować się przy wyborze?

Spośród wszystkich rodzajów oświetlenia sufitowego to właśnie lampy wiszące nastręczają nam największych trudności podczas aranżacji…

20 marca 2023

Adam Szczęsny i jego lampy 3D. Poznajcie Yam Yest Design

Z wykształcenia jest architektem, ale odnalazł inny sposób na życie. Adam Szczęsny założył firmę Yam…

19 marca 2023

Goetheanum w Dornach w Szwajcarii. Jest jak betonowy pałac

Majestatyczna bryła od niemal stu lat dominuje nad krajobrazem malowniczej miejscowości Dornach. Jej projekt wykonał…

19 marca 2023

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej