ARCHITEKTURA

Kamienica na rogu Żelaznej i Pereca – przedwojenna pamiątka po dawnej Warszawie

Znajdująca się na Woli ulica Pereca dawniej nosiła nazwę Ceglanej. Obecną nazwę nadano jej w październiku 1951 r. dla upamiętnienia pisarza i publicysty Icchoka Lejba Pereca, jednego z najważniejszych żydowskich twórców literatury w języku jidysz, który mieszkał i tworzył aż do swojej śmierci w nieistniejącej już dzisiaj kamienicy pod nr 1. Ulica od lat zamieszkiwana była głównie przez żydowską ludność. W czasie II wojny światowej ulica częściowo znalazła się na terenie getta.

Podczas powstania warszawskiego w rejonie Ceglanej, a także na Grzybowskiej i Krochmalnej, toczyły się ciężkie walki. Z gęstej zabudowy składającej się z zakładów, warsztatów i kamienic czynszowych pozostało gruzowisko. Lata powojenne to upadek tej okolicy i powolne wyburzanie resztek ocalałych budynków. Do dziś przetrwało niewiele z dawnego krajobrazu, jedynie pojedyncze kamienice i fragmenty murów, dziś zupełnie nie pasujące do otaczającej nowoczesnej architektury. Jednym z garstki budynków, któremu udało się ocaleć w praktycznie niezmienionej formie jest modernistyczna kamienica stojąca na rogu ulic Pereca i Żelaznej.

Budowę nowoczesnej jak na ówczesne czasy kamienicy rozpoczęto w drugiej połowie lat 30. XX w., a ukończono niedługo przed wybuchem II wojny światowej. Obiekt stanął w miejscu jednego z budynków wchodzących w skład browaru Hermana Junga, zajmującego cały kwartał ograniczony ulicami Grzybowską, Waliców, Ceglaną i Żelazną. Czteropiętrowa kamienica zyskała dość prostą i oszczędną formę. Jej modernistyczny charakter podkreślają pasy okien, pomiędzy którymi zastosowano prosty ceglany detal. Ten sam wzór pojawił się w przyziemiu. Fasady wykończono cegłą klinkierową. Narożnik budynku oraz niższą, trzypiętrową część zaakcentowano balkonami. Wejście do kamienicy ulokowano od strony ul. Pereca. Obszerna brama prowadzi do sieni, w której zachował się dawny, modernistyczny wystrój. Na ścianach wciąż zobaczyć można kontynuację ceglanego wzoru z przyziemia, a na podłodze charakterystyczną mozaikę ułożoną z małych kafelków.

Kamienica na rogu Żelaznej i Pereca (ówcześnie Ceglanej) w 1938 i 2024 r. Źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie i whiteMAD/Mateusz Markowski

Żelazna 54 z widoczną ścianą dawnego browaru w 2013 roku i to samo miejsce dziś. Autor zdjęcia: maj/fotopolska.eu, Licencja: CC-BY-SA 3.0 i whiteMAD/Mateusz Markowski

W 1944 roku w kamienicy działała powstańcza placówka 4. kompanii II batalionu “Lecha Grzybowskiego” ze zgrupowania “Chrobry II”. W latach powojennych fasady budynku otynkowano, zakrywając w ten sposób wszelkie charakterystyczne cechy. Ostatnimi laty wokół kamienicy wyrosła zupełnie nowa zabudowa, która zdecydowanie zmieniła krajobraz tej części miasta. Budynek obecnie przedstawia dość przygnębiający widok i czeka na remont, który przywróci mu szyk i klasę modernistycznej zabudowy lat 30.

Źródło: warszawskieunikaty.home.blog, warszawa1939.pl

Czytaj też: Kamienica | Warszawa | Architektura w Polsce | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Kamienica w 2015 roku. Autor zdjęcia: Mariusz Brzeziński/fotopolska.eu

Recent Posts

Dom ze sztuką. Wnętrze powstało w pracowni Kuoo Tamizo Architects

Liczne przeszklenia, przenikające się przestrzenie, a pośrodku atrium w formie szklanego kubika - zaprojektowanie wnętrza…

20 maja 2024

Okna do pięknych wnętrz. Popatrzcie na detale!

Minęły już czasy, kiedy okna pełniły tylko użytkową funkcję. Dziś stają się integralną częścią wnętrza…

20 maja 2024

Wygląda jak w 1732 r. Rzeźba św. Jana Nepomucena odzyskała blask

To drobna interwencja w publiczną przestrzeń, ale pokazuje, jak umiejętnie odnawiać stare figury. Rzeźba św.…

20 maja 2024

Torpedownia w Gdyni – tajemnicza ruina stojąca w wodach Zatoki Gdańskiej

Torpedownia w Gdyni na Babich Dołach to jeden z dwóch tego typu obiektów wybudowanych na…

20 maja 2024

Cerkiew w Puchłach – wyjątkowy zabytek prawosławnej architektury sakralnej

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach to wyjątkowy zabytek architektury sakralnej. Dla prawosławnej ludności Podlasia…

20 maja 2024

Hotel Glar w Wisełce z wnętrzami projektu NOKE Architects

Hotel Glar znajduje się w Wisełce na wyspie Wolin. To miejsce, które przez wieki znajdowało…

20 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej