PORTFOLIO

Karolina Sikora i jej praca magisterska. Ta ceramika robi wrażenie!

Karolina Sikora
Praca magisterska- ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Tytuł: Poruszenie – kolekcja form
I Pracownia Projektowania Ceramiki Użytkowej
Promotor: prof. Lidia Kupczyńska- Jankowiak
Wydział Ceramiki i Szkła / Rok Akademicki 2018/2019
Kierunek Sztuka i Wzornictwo Ceramiki

 

PORUSZENIE – KOLEKCJA FORM. ZESTAW DO PARZENIA HERBATY
Herbata w dzisiejszych czasach to sposób na życie i nie chodzi tutaj tylko o picie zielonejherbaty, zamiast porannej kawy. Raczej o rodzaj rytuału odbywającego się według określonych zasad, dlatego tak wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez tego aromatycznego napoju, który oprócz niewątpliwych walorów smakowych przejawia również właściwości lecznicze.

PORUSZ TO!
Poruszenie to nie tylko zjawisko fizyczne, ale również emocjonalne dlatego projekt zrealizowany w ramach dyplomu magisterskiego z ceramiki użytkowej na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu odpowiada na zapotrzebowanie współczesnych miłośników napoju herbacianego. Ponieważ w dzisiejszych czasach jesteśmy coraz bardziej samowystarczalni porcelanowy zestaw do parzenia herbaty ma nie tylko przywrócić magię spotkania, ale również stworzyć interakcję między ceramicznym obiektem, a użytkownikiem. Porcelanowe naczynia zostały tak zaprojektowane, aby z łatwoscią można było wprowadzić je w ruch, co staje się nie tylko pewnego rodzaju zabawą, ale również pretekstem do dosłownego poruszenia rozmowy.

Porcelnowy zestaw do parzenia herbaty jest dla każdego kto chce wykonać standartowe parzenie z saszetki czy kilkakrotnie zalewane wodą. Set składa się z czajnika o pojemności 1 l ,czarki o pojemności 200 ml, zaparzacza do parzenia oraz pojemnika na suche liście herbaty. Elementem spajającym całą kolekcje są metalowe stelaże, które pełnią funkcję stabilizującą oraz zastępują standartowe spodki czy podkładki. Poruszone obiekty kolebią się na boki, ale nie przewracają się dzięki odpwiednio zaprojektowaniej formie. Dodatkowo aby zapobiec wylewaniu się napoju, we wnętrzach naczyń zostały umieszczone graficzne miarki, które pozwalają odmierzyć odpowiednią ilość płynu.

Do uszczelnienia naczyń, przeciw wchłanianiu wilgoci i obcych zapachów, użyto korkowych uszczelek. Tworzywo to idealnie sprawdza się w takiej izolacji, gdyż jest materiałem w 100% naturalnym i ekologicznym. Ponadto dzięki znajdującej się tablicy kredowej na pojemniku już nigdy nie pomylisz swojej ulubionej herbaty z innymi.Ponieważ najlepiej pic herbatę z naczyń porcelanowych gdyż szybko się nagrzewają i nie posiadają swoistego zapachu całość jest wykonana z barwionej czarnym pigmentem porcelany. Dzięki powstałej kolekcji form od teraz spotkanie z przyjaciółmi przy czarce herbaty może stać się egzotyczną podrożą do świata japońskiej estetyki, a wyjątkowy serwis do herbaty nareszcie pozwoli zrobić Tobie wrażenie na gościach.

Recent Posts

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Rozważna i romantyczna: wygodne sukienki na lato

Kto powiedział, że praktyczne ubrania muszą koniecznie być minimalistyczne aż do bólu? Letnie sukienki mogą…

6 maja 2024

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej