ARCHITEKTURA

Kolejne drzewa w Krakowie zyskują więcej miejsca, by rosnąć

Tak zwane “rozbetonowanie” trwa w najlepsze. Drzewa w Krakowie mają coraz więcej przestrzeni za sprawą prac prowadzonych przez pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej.

To już trend, który realizowany jest w największych miastach w Polsce. Tak zwane “rozbetonowanie” polega na usunięciu betonowych płyt, które wcześniej znajdowały się tuż przy pniach drzew. W ten sposób odsłaniana jest warstwa ziemi, dzięki której drzewa zyskują więcej wody oraz powietrza.

Podobne akcje przeprowadzane są już w Warszawie, Poznaniu i Łodzi. W Krakowie odsłonięto w ten sposób już kilkadziesiąt drzew. Ostatnie prace przeprowadzono przy ulicy Szerokiej. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zapowiada, że niebawem obok drzew pojawią się nowe nasadzenia krzewów, a wszystkie prace zatwierdzone zostały przez służby konserwatorskie.

Działania mające na celu poprawę warunków siedliskowych takich drzew prowadzone są systematycznie w ramach bieżącego utrzymania. Jest to praca wykonywana w trybie ciągłym i przy współpracy z Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Jak przebiega i co jest ważne przy jej planowaniu?

Poszerzanie okienek, w których rosną drzewa przeprowadzane jest w porozumieniu z ZDMK w momencie planowanych remontów chodników, ciągów pieszych itp. Poprawa warunków siedliskowych drzew wykonywana jest wtedy kompleksowo na całym odcinku planowanego remontu. Takie działania wykonane zostały wzdłuż fragmentu ul. Szlak, czy przy ul. Straszewskiego. Przed rozpoczęciem prac remontowych w kontakcie z ZDMK, na spotkaniu w terenie ustalany jest zakres możliwego powiększenia okienka.

Wzdłuż ulic m.in. Karmelickiej, Zwierzynieckiej, Siemiradzkiego, Rakowickiej Poselskiej, Tarłowskiej okienka, w których rosną drzewa były czyszczone, spulchniana była w nich gleba, usuwana niepotrzebna już agrowłóknina. Górna warstwa przykryta została zrębkami, które rozkładając się odżywiają glebę.

Wiele z lokalizacji, w których okienka zostały poszerzone, bądź stworzone w ramach rozbetonowania przestrzeni, zgłoszonych zostało przez samych mieszkańców Krakowa.

źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Czytaj też: Kraków | Ciekawostki | Zieleń | Miasto | whiteMAD na Instagramie

 

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej