ARCHITEKTURA

Konkurs A’Design Award 2021: nagrodzono najpiękniejszy loft w Polsce

Projekt rewitalizacji starej kuźni w Lesznie autorstwa Jana Sikory to jeden z najlepszych przykładów rewitalizacji starych przestrzeni. Dostrzegli go także jurorzy międzynarodowego konkursu A’Design Award, zwanego „Oscarami designu”. To kolejna międzynarodowa nagroda w dorobku arch. Jana Sikory – profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz założyciela autorskiej pracowni Sikora Wnętrza.

A’Design Award & Competition to największy na świecie i najbardziej zróżnicowany międzynarodowy konkurs związany z architekturą i wzornictwem. Niezależne, międzynarodowe jury, w którym zasiadają eksperci z branży – wykładowcy, dziennikarze, designerzy i przedsiębiorcy – wybiera najlepsze projekty z całego świata, wyróżniające się wyjątkowym designem, kreatywnością i zastosowaniem technologii. A’Design Award to symbol doskonałości we wzornictwie i innowacyjności. Co roku w każdej z dyscyplin konkursu przyznawane są wyróżnienia różnej wagi: Platynowe, Złote, Srebrne, Brązowe i Żelazne. Laureatem Silver A’Design Award 2021 w kategorii Dobry Design Przestrzenny – projektowanie wnętrz został arch. Jan Sikora, za spektakularną rewitalizację kuźni.

Autentycznie i ze smakiem

Wyróżniony nagrodą projekt to imponujący, dwupoziomowy apartament pokazowy urządzony w zrewitalizowanym budynku starej kuźni, położonym pomiędzy innymi zabudowaniami kompleksu Lofty na Pompach w Lesznie.

Ten loft to było jedno z moich marzeń projektowych. Zawsze chciałem dostać w swoje ręce autentyczne i nienaruszone wnętrze przemysłowe, by móc zrobić z niego prawdziwy loft. I to się udało: z dużym szacunkiem zostawiłem to co piękne i dodałem do tego swój styl, trochę zaszalałem. Pracę nad tym projektem mogę podsumować jednym hasłem: easy is boring – mówi Jan Sikora.

Z oczywistych względów powstało wnętrze w stylu loftowym, industrialnym. W aranżacji pierwsze skrzypce gra autentyczna ceglana konstrukcja i oryginalne żeliwne elementy pamiętające jeszcze czasy, kiedy funkcjonowała tu Fabryka Pomp, czyli początek XX wieku. Do nich autor projektu dobrał wyposażenie z materiałów, które doskonale komponują się ze starą tkanką budynku – dominują stal i drewno. Nie brakuje też bardziej dekoracyjnych, przyciągających wzrok akcentów, takich jak sofy w aksamitnej, musztardowej tapicerce, kryształowy żyrandol czy zaprojektowane przez architekta przesuwne drzwi ze stali mlecznego szkła.

To, co wyróżnia ten projekt na tle innych podobnych przestrzeni, to autentyczność. Apartament został zaprojektowany z ogromną dbałością o detale, z szacunkiem do historii i przeszłości. Jest najprawdziwszym loftem, a nie wnętrzem stylizowanym na pofabryczne. I to właśnie sprawia, że zachwyca miłośników i znawców architektury nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Kuźnia w Lesznie to kolejna po Stacji Kultury w Rumii realizacja arch. Jana Sikory, która spotkała się z międzynarodowym uznaniem. Magazyn whiteMAD jest oficjalnym partnerem konkursu A’Design Award.

Czytaj też: Wydarzenia  | Cegła | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie

Rewitalizacja starej kuźni w Lesznie, projekt: Jan Sikora, projekt zdobył srebrną nagrodę
budynek PRZED remontem
Rewitalizacja starej kuźni w Lesznie, projekt: Jan Sikora, projekt zdobył srebrną nagrodę
Rewitalizacja starej kuźni w Lesznie, projekt: Jan Sikora, projekt zdobył srebrną nagrodę

 

źródło: materiały prasowe, A’Design Award

Recent Posts

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Rozważna i romantyczna: wygodne sukienki na lato

Kto powiedział, że praktyczne ubrania muszą koniecznie być minimalistyczne aż do bólu? Letnie sukienki mogą…

6 maja 2024

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej