ARCHITEKTURA

Konkurs Design Educates Awards 2021. Nagrody dla innowacyjnych projektów

Nagrody w konkursie Design That Educates Awards 2021 wręczono podczas wydarzenia “Architecture in the Foyer” – dwudniowej konferencji organizowanej przez fundację Laka oraz firmę Solarlux – producenta wielkogabarytowych okien, ogrodów zimowych oraz drzwi harmonijkowych. Wydarzenie odbyło się w Campusie Solarlux w Melle w Niemczech. Jury konkursu, którego członkiem jest polski architekt Piotr Kuczia przyznało nagrody w dziedzinie designu oraz architektury.

Międzynarodowy konkurs architektoniczny Design that Educates Awards wyróżnia najlepsze projekty i realizacje, które cechuje aspekt edukacyjny. Podobnie jak w poprzednich latach jury przyznało nagrody w kategoriach: Architectural design, Product design, Responsive design i Universal design. Wyłoniono też laureatów dwóch nagród specjalnych Solarlux Choice. Członkowie jury to 17 mocnych nazwisk w branży architektury: David Basulto, redaktor naczelny portalu ArchDaily.com, Jürgen Mayer H., Toyo Itō, Alison Brooks ze studio Alison Brooks Architects w Londynie, Farshid Moussavi, profesor Harvard University Graduate School of Design, projektanci Hani Rashid, Konstantin Grcic, Andrés Reisinger, Alain Gilles, Enrica Cavarzan oraz Marco Zavagno z pracowni Zaven we Włoszech, Issa Diabaté z Koffi & Diabaté Group, Hella Jongerius, założycielka holenderskiego Jongeriuslab, niemiecki architekt Hadi Teherani, Aidin Ardjomandi, założyciel Ardjou Design Studio w Iranie, Kristina Bacht, dyrektor Salonu Architektury AIT w Hamburgu oraz jeden z pomysłodawców konkursu polski architekt Piotr Kuczia.

Wyniki konkursu

W kategorii Architectural Design zwyciężył projekt biblioteki Zheshui Natural autorstwa LUO studio. Bibliotekę zbudowano w maleńkiej wsi w środkowych Chinach. To region, który słynie z ogromnych skał i architektury, która często z nich korzysta. Wiele budynków tutaj buduje się tak, by siłę ciężkości przenieść na skalne ściany. Taką metodę wykorzystali architekci, dostawiając bryłę biblioteki do jednego ze wzniesień. Budynek pełni funkcję edukacyjną w dwóch wymiarach – umożliwia dostęp do książek i popularyzuje czytelnictwo oraz uświadamia, czym jest architektura i w jaki sposób można ją kreować.

fot. Jin Weiqi
fot. Jin Weiqi
fot. Jin Weiqi

W kategorii Product design główną nagrodę otrzymała Kristen Tapping. Młoda Brytyjka zdobyła tytuł najlepiej zapowiadającego się projektanta, za projekt koła rowerowego, które wspomaga walkę ze smogiem. Autorka zaprojektowała koło w taki sposób, aby w środku skryć system oczyszczający powietrze. Zestaw filtrów działa, kiedy rowerzysta wprowadza pojazd w ruch. Kristen Tapping będzie rozwijać projekt. Cel jest taki, by zoptymalizować koszt produkcji i następnie sprzedawać koła na masową skalę.


W kategorii Responsive design za najlepszy jury uznało Villę Ypsilon projektu LASSA Architects. To nietypowy dom, który płynnie łączy się z krajobrazem. Budynek ma 150 m kw. powierzchni i zaprojektowany został na planie litery Y. Dach willi został ukształtowany w taki sposób, aby stworzyć trzy wzniesienia. Mieszkańcy mogą więc korzystać z dachu jako dodatkowej przestrzeni – ze szczytu budynku doskonale widać oliwny gaj, który otacza willę.

fot. NAARO
fot. NAARO
fot. NAARO

Nietypowy projekt zwyciężył w kategorii Universal design. Główną nagrodę otrzymała Walda Varbaenen z Belgii. Projektantka stworzyła zestaw emotikon dla osób korzystających z alfabetu Braille’a. Dzięki niej osoby niedowidzące i niewidome mogą korzystać z uśmiechów, smutnych minek i innych ikon, by łatwiej przekazywać towarzyszące im emocje. Emotikony powstały na specjalnej, dziewięciopunktowej siatce. Tradycyjnie system Braille’a bazuje na siatce sześciopunktowej.


W tegorocznej edycji konkursu nagrody Solarlux Choice zdobyły dwa projekty: biblioteka publiczna w Dornbirn w Austrii oraz instalacja Prisma w Schorndorf w Niemczech. Bibliotekę zaprojektował zespół Dietrich | Untertrifaller oraz Christian Schmoelz, z kolei instalacja Prisma to projekt autorstwa duetu schneider+schumacher.

Biblioteka, fot. Aldo Amoretti, Albrecht I. Schnabel
Biblioteka, fot. Aldo Amoretti, Albrecht I. Schnabel
Biblioteka, fot. Aldo Amoretti, Albrecht I. SchnabelDornbirn
Instalacja Prisma, fot. Jörg Hempel
Instalacja Prisma, fot. Jörg Hempel
Instalacja Prisma, fot. Jörg Hempel

źródło: Design Educates Awards

Recent Posts

Modernistyczne cudo. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie

Zbudowany został w 1933 roku. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie w Litwie to jeden z…

7 maja 2024

Bagno Shreka, Dom Barbie, a może domek z Odlotu? Oto noclegi Airbnb inspirowane filmami!

Bagno Shreka, dom Barbie, latający dom z filmu Odlot, a może Dom Ojca Chrzestnego? Wybór…

7 maja 2024

Podwodny tunel połączy Europę z Afryką. Budowla ma powstać do 2030 r.

Po latach wrócił pomysł budowy podmorskiego połączenia, dzięki któremu koleją dostaniemy się do Afryki. Hiszpanię…

7 maja 2024

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia nominowana do European Design Awards. I to w 3 kategoriach!

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia została zaprojektowana przez polską pracownię TOFU Studio. O pracowni pisaliśmy…

7 maja 2024

Plebiscyt must have 2024: wyróżniono najlepszy polski design

Wyróżnienia must have przyznawane są już od 2011 r. Trafiają one do polskich firm, projektantów…

7 maja 2024

Chcesz się rozerwać i miło spędzić czas? Ściągnij darmowe audiobooki pełne wersje ze strony Audioteki! Posłuchaj online za darmo!

W wolnym czasie można robić różne rzeczy, a szczególnie gdy jest ładna pogoda. Aktywne spędzanie…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej