MODA

Koszula bliska ciału. Moda bliska sercu – edytorial Joanny Organiściak

Joanna Organiściak jest absolwentką Farmacji Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz Krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Jej edytorial to zestawienie eleganckich wzorów i skromnej scenerii.

W świetle architektury, przeciwnościach asymetrii i matematycznej precyzji, tworzy sylwetki, w których jej analityczny zmysł kocha prostotę. Najprostsze rozwiązania w modowym showbiznesie, to często duże wyzwanie. Monochromatyczne projekty skrywają głęboką wyobraźnię Projektantki. W nich często kryją się pytania o osobowość, kulturę i skomplikowane zagadki ludzkich uczuć, odmienne w różnych wymiarach rzeczywistości.

W swoich projektach możliwości przekłada na prostotę intuicji, w której ukrywa zagadki ludzkiego umysłu. W szlachetnych materiałach: wełnach, bawełnach i jedwabiu koncentruje się na detalach i nowoczesności.

Od stóp do głów to związane z Nią hasło. Przygoda w modzie zaczyna się od butów a podróż w modę – od pierwszego kroku w Osobowość.

Swoim wyrafinowanym krawiectwem, harmonią i kunsztem strojów wygrała w finale XXII edycji Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów Ubioru Złota Nitka. Postawiła na ponadczasową, ciemno-białą klasykę. Złota Nitka to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs dla młodych projektantów w Polsce. Prezentowali w nim swoje projekty m.in.: Maciej Zień, Agata Wojtkiewicz, Monika Onoszko, Łukasz Jemioł, Maria Wiatrowska, Dawid Tomaszewski czy duet Paprocki&Brzozowski.

Kolekcja “Identity”, którą Joanna Organiściak podbiła serca jurorów konkursu w Łodzi, została nagrodzona w Budapeszcie przez Budapest Metropolitan University of Applied Sciences. Nagrodą był staż na tej cenionej na Węgrzech uczelni.

Dzięki reinterpretacji podstawowych form ubioru, asymetrycznym formom i plisowaniom, a także cięciom w surowych wykończeniach nadającym świeżość i lekkość tradycyjnym formom sylwetki podbiła modowe serca jurorów w finale 35 konkursu o „Srebrną Pętelkę”. Jak mówiła przewodnicząca jury, legenda polskiej mody Grażyna Hase „ze względu na wysoki poziom wydarzenia była duża trudność wyboru jednej jedynej kolekcji”. Projektantka jednogłośnie zdobyła Srebrną Pętelkę i Nagrodę Główną ufundowaną przez Międzynarodowe Targi Poznańskie (bezpłatny pokaz i stoisko na targach wiosennych) oraz złoto-bursztynową biżuterię Aleksandra Gliwińskiego. Pracę nad kolekcją letnią połączyła z przygotowaniami do kursu na Akademii Sztuk Pięknych w Budapeszcie (wyróżnienia otrzymanego podczas konkursu European Fashion Union).

Otrzymała wiele wyróżnień: m.in. od Łukasza Jemioła czy Hush Warsaw, Silesia Fashion Day oraz zaproszenie na mediolański tydzień mody. Rada Wysokich Krawców doceniła ją za kreatywność i wizjonerstwo.

Sukcesy zmobilizowały Projektantkę również do opracowania technologii produkcji ręcznej jej autorskiego obuwia. Udany debiut zachęcił ją do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.

Dziś tworzy autorską linię odzieży i dodatków inspirowanych problemami współczesnych czasów oraz medycyną, która jest Jej bliska.

Jej wizytówką, która stała się uznana w branży modowej jest kolekcja Identity, zainspirowana filmem Wima Wendersa pt. Notatki o strojach i miastach. Zanim jednak powstała kolekcja, projektantka stworzyła autorskie propozycje butów, które miały ją uzupełniać. Tak narodziła się nowa pasja i droga, którą zamierza podążać.

Identity to przestrzeń pomiędzy wyobrażeniem o osobie, a realnym „ja”. Jest to moda przemyślana, jak wizja i sens.

Kontynuacją kolekcji jest Winter Identity, którą zaprezentowano podczas Winter Stories – Hush Warsaw w 2015 roku. Po raz kolejny projektantka sięgnęła do dekonstrukcji i niejednoznaczności, w zabawie formą w przemyślany i zaplanowany sposób. Autorka pozostaje wierna swoim przekonaniom, a jej kolekcja pozwala swobodnie łączyć projekty z elementami poprzedniej kolekcji.

Zaproszenie do strefy Fashion Stage na Open’er Festival w 2016 roku, zaowocowało pokazem dla szerszej publiczności kolekcji: „Identity”, „Winter Identity” oraz premierowo – najnowszej – „In-Between”. Kolekcja In-Between powstała z potrzeby zatrzymania czasu. Odnajdujemy w niej próby uchwycenia bytu pomiędzy teraźniejszością a przeszłością. Inspiracją do powstania kolekcji stała się muzyka Trevora Morrisa, która tworzona współcześnie potrafi przenieść w odległe czasy.

W kolekcji zestawiono dwie odsłony jedwabiu: ciężki i surowy – z lekkim i przeźroczystym.

Charakterystyczne dla kolekcji dwuwarstwowość projektów oraz rozcięcia, których warstwy tak jak przeszłość i teraźniejszość, współistnieją i przeplatają się. Kolekcja utrzymana jest w czarnej kolorystyce, a jedynym jasnym akcentem jest biała koszula -znak rozpoznawczy marki. W kolekcji pojawiają się m. in.: sylwetka z płaszczem z surowego jedwabiu – nawiązująca do kontusza, odsłaniające plecy asymetryczne i wielowarstwowe sukienki z czarnej bawełny Piumino i przeźroczystego jedwabiu, dwuwarstwowe spodnie z rozcięciami oraz asymetryczna koszula.

W 2017 roku kolekcja „Transitions” została zaprezentowana podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz Cracow Fashion Week. Inspirowana modelką Elliott Sailors, kobietą, która nie boi się wyzwań i kreatywnie podchodzi do wyzwań jakie stawia przed nią życie, kolekcja swobodnie przemieszcza się pomiędzy szerokim obszarem kobiecości i męskości. Wśród sylwetek odnajdziemy pełny zakres garderoby począwszy od awangardowego kostiumu kąpielowego, poprzez marynarki: asymetryczną odważnie odsłaniającą ramię i biodro, czy też prostą ze zmysłowym pęknięciem na plecach, po koszulę z bardzo głębokim dekoltem i sukienkę – kamizelkę.

Obecnie efektem inspiracji emocjami przeżyć związanych ze śmiercią, rozstaniem jest kolekcja „Mourning”. Wszystkie emocje towarzyszące doświadczeniom takim jak: jak strata, samotność, złość czy nienawiść znalazły swoje odzwierciedlenie w konkretnych elementach kolekcji. Głęboka i emocjonalna wizja mody, wzbogacona została autentycznymi przeżyciami.

Joanna Organiściak jest absolwentką Farmacji Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz Krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Debiutowała w 2015 roku swoją dyplomową kolekcją Identity. Projektantka prowadzi sprzedaż kolekcji poprzez własny sklep internetowy www.joannaorganisciak.com oraz platformę www.utopiast.com wspierającą początkujących twórców mody ponadczasowej. Projekty Joanny Organiściak można też kupić w kilku butikach w Polsce.

Edytorial: „MOURNING”

Photographer:  Marta Pociecha

Model: Patrycja Krzywoń

Model: Rafał Andrusiewicz

MUA: Ula Kurowska

Designer: Joanna Organiściak

Style: Hagne

Recent Posts

Warszawa jak Singapur? Fantazyjna wizja stolicy

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Marian Lalewicz: wielki architekt warszawsko-petersburski. Jego dzieła do dziś budzą zachwyt

Marian Lalewicz to jeden z najznakomitszych architektów przedwojennej Polski. Działał nie tylko w kraju, ale…

29 kwietnia 2024

Tak pracują architekci. Zaglądamy do wnętrza pracowni Kubieniec + Długosz!

Szewc w podartych butach chodzi? Może! My jednak dziś nie o szewcach, a o architektkach,…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej