ARCHITEKTURA

Kraków: wielkie otwarcie kompleksu basenów “Przystań na Eisenberga”

Otwarcie kompleksu basenów przy ulicy Eisenberga odbędzie się w środę 25 sierpnia. Centrum Sportu i Rekreacji “Przystań na Eisenberga” zbudowane zostało pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej.

Kompleks składa się z dwóch części: hali basenowej z niecką basenową, sześcioma torami i dnem ruchomym, niecką do nauki pływania i brodzikiem dla dzieci oraz strefy spa i fitness. Budowa obiektu trwałą trzy lata. Już w latach 70. działało tu kąpielisko, które funkcjonowało do 2008 roku. Nowy obiekt ma sprawić, że miejsce będzie ponownie tętnić życiem.

Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, nowo projektowane budynki mogły być zlokalizowane jedynie w miejscach wcześniej zabudowanych i niepokrytych roślinnością. Wytyczne te, wraz istniejącym ukształtowaniem terenu, w sposób zasadniczy determinowały lokalizację i układ przestrzenny kompleksu. Gabaryty budynków są natomiast pochodną ich funkcji oraz zatwierdzonego przez inwestora programu funkcjonalno-użytkowego. Budynki kompleksu zlokalizowano wzdłuż ul. Eisenberga, w odległości 1–2 m od pasa drogowego. Znaczna różnica wysokości terenu, występująca w części działki (ponad 3 m), wymusiła z kolei na projektantach poszukiwanie prostych form architektonicznych, nadających się zarówno do rozczłonkowania, jak i ich kaskadowego łączenia, będącego odbiciem znacznego spadku terenu. Ostatecznie projektantów zainspirowała klasyczna forma polskiej, wiejskiej zabudowy gospodarczo-magazynowej stodoły, która obok prostoty wyrazu, bardzo często była łączona kaskadowo w zależności od gabarytu kolejnych obiektów. W warstwie plastycznej i formalnej wiodącą inspiracją była prostota i bardzo podobna funkcja tradycyjnego japońskiego kąpieliska geotermalnego – Onsenu.

Z uwagi na różne potrzeby gabarytowe poszczególnych funkcji kompleksu, jego człony (stodoły) różnią się między sobą nie tylko poziomem usytuowania na terenie, lecz także rozpiętością iw konsekwencji wysokością kalenicy dachu. Obiekty o największych rozpiętościach i wysokościach zlokalizowano najwyżej, a o najmniejszych – najniżej, co pogłębia jeszcze wrażenie kaskadowego opadania i dopasowania architektury do terenu.

Główne wejście do budynku basenowego oraz budynku fitness prowadzi przez portal wejściowy zlokalizowany centralnie i łączący funkcjonalnie i przestrzennie oba te miejsca. Przez portal prowadzi również główne wejście na teren kąpieliska zewnętrznego, które ma w przyszłości powstać na terenie działki. Tuż obok zlokalizowany jest wewnętrzny placyk, stanowiący łącznie z portalem reprezentacyjne wejście. Wszystkie budynki są połączone funkcjonalnie z garażem umieszczonym w najniższej części zespołu. Budynki mają bryły w formie prostopadłościanów przykrytych dachem dwuspadowym.

Inwestorem jest Gmina Miejska Kraków, z kolei projekt pozyskano od firmy ProjektyGotowe.pl, wykonawcą jest Chemobudowa Kraków. Całkowity koszt budowy kompleksu wyniósł ponad 56 mln zł.

Czytaj też: Kraków | Basen | Sport | whiteMAD na Instagramie

źródło: ZIS Kraków

Recent Posts

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Rozważna i romantyczna: wygodne sukienki na lato

Kto powiedział, że praktyczne ubrania muszą koniecznie być minimalistyczne aż do bólu? Letnie sukienki mogą…

6 maja 2024

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej