Categories: ARCHITEKTURA

Krakowski Kazimierz i mural nawiązujący do żydowskiej legendy. To barwne drzewo!

Krakowski Kazimierz przez wieki był sercem życia lokalnej społeczności żydowskiej. Dziś można znaleźć tu wiele jej śladów, w tym chociażby liczne synagogi i domy modlitwy. Szczególnym miejscem pamięci jest jednak cmentarz Remuh założony już w połowie XVI wieku. Z najstarszą żydowską nekropolią Krakowa i jednym z najstarszych cmentarzy Europy wiąże się wiele legend. Jedna z nich została twórczo wykorzystana za sprawą stworzonego w tym roku muralu.

W lutym na placu Nowym w Krakowie, kilka kroków od zabytkowego cmentarza Remuh, powstał barwny mural. Jego głównym elementem jest drzewo, które można zauważyć już z daleka. Odnosi się ono do legendy o “drzewie, którego nie da się ściąć”. Wedle przekazywanej przez wielu przypowieści, podczas II wojny światowej naziści chcieli zniszczyć mogiłę pochowanego tu rabina.

– Wtedy pojawiło się wielkie drzewo, które zasłoniło ten nagrobek i pozwoliło mu ocalać do dzisiaj – opowiada Marcin Nawrocki z fundacji 101 Murali dla Krakowa, a zarazem artysta, który brał udział w pracach nad wykonaniem muralu.

Rzeczywiście, teren cmentarza Remuh podczas wojny był zniszczony. Znajdowało się na nim wysypisko śmieci, a spośród wielu nagrobków ocalało zaledwie 10-20 macew. Wśród nich właśnie nagrobek rabina Mojżesza Isserlesa. Inna przypowieść z nim związana mówi z kolei, że drzewo dawno temu wyrosło w tym miejscu, ponieważ rabin jeszcze przed śmiercią, w miejscu swojego późniejszego pochówku, miał zakopać książkę. Jak widać, motyw drzewa jest więc bardzo związany z tym miejscem. I nie bez powodu właśnie ten motyw wykorzystano do stworzenia muralu.

Drzewo określane jest też jako symbol życia i zmieniających się pór roku. Na malowidle znalazły się też inne wątki związane z tradycją i kulturą żydów. Wśród nich są zwierzęta, które często przejawiają się w żydowskiej symbolice (także nagrobnej). Dlatego na muralu znajdującym się na krakowskim placu Nowym można zobaczyć chociażby jelenia, lwa czy wiewiórkę (motyw zwierząt wykorzystano zresztą w muralu znajdującym się na murze cmentarza żydowskiego w Oświęcimiu, który pokazywaliśmy chociażby w tym miejscu). Na krakowskim muralu można zobaczyć też wodę wylewającą się z dzbanów zasilających drzewo. Wedle pomysłodawców, ma to być symbol trwającej kultury żydowskiej, która przetrwała pomimo próby całkowitej zagłady.

Mural stworzyła krakowska marka modowa Medicine, która od kilku lat w różnych przestrzeniach miasta tworzy barwne malowidła (w wakacje powstał mural poświęcony Wisławie Szymborskiej, który został odsłonięty w nowym parku jej imienia). Malowidło zostało stworzone przez Medicine w ramach współpracy z fundacją 101 Murali Dla Krakowa oraz restauracją Plac Nowy 1 (na jej budynku znajduje się mural). Projekt został przygotowany przez Przemysława Widła, Karolinę Danek, Joannę Dobranowską oraz Piotra Jakóba.

 

Zobacz również: Murale | Kraków | Miasto | Urbanistyka

Recent Posts

Szare jest piękne! Tak New Balance świętuje Grey Days

W kolorowym świecie szarość coraz bardziej intryguje. Szczególne zamiłowanie do koloru szarego ma marka New…

10 maja 2024

Brutalistyczny ratusz w Bensberg – betonowa konstrukcja w sąsiedztwie zabytkowego zamku

Zamek Bensberg to średniowieczny zespół w Bergisch Gladbach w Nadrenii Północnej-Westfalii. W latach 1962–1972 rozbudowano…

10 maja 2024

Kolorowe aranżacje, czyli jak ożywić przestrzeń za pomocą barw?

Zależy Ci na stylowym wystroju domu? Zwracaj uwagę na kolory! Sprawdź, jak dobrać odpowiednie barwy…

10 maja 2024

Dopracowane w każdym calu. Kolorowe wnętrze przy Placu Bema we Wrocławiu

Znajduje się w starej kamienicy. Mieszka tu para, która od dawna szukała idealnego miejsca do…

10 maja 2024

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej