ARCHITEKTURA

Królestwo cegły: zaglądamy do nowego biura Wienerberger w Warszawie

Nowe biuro firmy Wienerberger znajduje się w Centrum Praskim Koneser. Dwupoziomową przestrzeń zaprojektowali architekci z pracowni The Design Group Konrada Krusiewicza.

Wienerberger zajmuje się produkcją ceramiki budowlanej. Architekci chcieli w niekonwencjonalny sposób wykorzystać naturalne dla firmy materiały i sprytnie wykorzystali cegły oraz pustaki, które nie tylko zdobią wnętrze, ale okazały się być bardzo funkcjonalne. W ten sposób zaprezentowano różne faktury i struktury produktów.

Oprócz tradycyjnego ich zastosowania na przykład w formie płytek klinkierowych na ścianach zdecydowaliśmy się na tworzenie przegród ażurowych z pustaków, których realizacja była niewątpliwie dużym wyzwaniem projektowym jak i konstrukcyjnym – opisują autorzy projektu.

W biurze dostrzec też można ścianki z płyt laminowanych, które inspirowane są strukturą produktów ceramicznych.

Architekci z The Design Group chcieli tu stworzyć miejsce przyjazne do pracy, które będzie sprzyjać integracji. Dlatego biuro wypełnia komfortowa strefa typu openspace, z kilkudziesięcioma stanowiskami. Biuro uzupełniają gabinety oraz liczne sale do spotkań. 

Kolejnym ważnym elementem przestrzeni jest kuchnia. W poprzednim biurze Wienerberger brakowało miejsca, w którym pracownicy mogliby wspólnie spożywać posiłki i odpocząć. W nowym biurze powstała duża, przytulna strefa kuchenna z przestrzenią chillout, która klimatem przypomina kawiarnie urządzone w stylu industrialnym. W tej części charakterystyczne są lustra, biała zabudowa i kamienne blaty, które kontrastują z wyrazistą cegłą na ścianach. Indywidualny charakter wnętrza tworzą też dobrane artystyczne fotografie w grubych, czarnych ramach.

Chcąc przełamać ciężką cegłę architekci sięgnęli po kolory. Wnętrze wypełniają lekkie elementy biurowe w odcieniach bieli i szarości, których dopełnieniem jest bielone drewno. Sufity pozostawiono otwarte, z widocznymi instalacjami pomalowanymi na biały kolor. 

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę są przegrody z siatki stalowej. Zostały one polakierowane na biało i oddzielają część do pracy od części komunikacyjnej. Ażurowe przegrody przepuszczają dużo naturalnego światła i nie zmniejszają optycznie przestrzeni. Nieco domowy charakter udało się stworzyć sięgając po dodatki – kolorowe meble i kotary.

Firma Wienerberger z architekturą ma dużo wspólnego. Od kilku lat organizuje konkurs Wienerberger Brick Award, w którym grono ekspertów nagradza autorów najlepszych realizacji, przy których budowie wykorzystano materiały ceramiczne. Listę nagrodzonych ostatniej edycji konkursu znajdziecie w naszym artykule klikając tutaj.

zdjęcia: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

Recent Posts

Poznań opublikował nowe logo. Inspiracją był herb miasta

Miasto Poznań opublikowało dziś swoje nowe logo. Wraz z nim powstało także nowe hasło i…

15 maja 2024

Przedszkole nie musi być kolorowe. Tak projektują nasi sąsiedzi

Przedszkola w polskim krajobrazie najczęściej kojarzą się z kolorową, często pstrokatą elewacją i wizerunkami lubianych…

15 maja 2024

Co trzeba zrobić, żeby dostać receptę online?

Dla wielu Polaków dostęp do lekarza, który świadczy usługi w ramach NFZ, jest utrudniony. Sytuacja…

15 maja 2024

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Łącznie powstały 2 murale!

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie to nie tylko piękna grafika, ale także…

15 maja 2024

Jest piękny. Apartament w historycznej kamienicy w centrum Warszawy

Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni INDOOR. Apartament znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ulicy…

15 maja 2024

Dekoracyjne oświetlenie ogrodowe -stwórz magiczny nastrój w swoim ogrodzie

Ogród to nie tylko miejsce do odpoczynku, ale także przestrzeń, w której możesz wyrazić swój…

15 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej