Królestwo cegły: zaglądamy do nowego biura Wienerberger w Warszawie

Nowe biuro firmy Wienerberger znajduje się w Centrum Praskim Koneser. Dwupoziomową przestrzeń zaprojektowali architekci z pracowni The Design Group Konrada Krusiewicza.

Wienerberger zajmuje się produkcją ceramiki budowlanej. Architekci chcieli w niekonwencjonalny sposób wykorzystać naturalne dla firmy materiały i sprytnie wykorzystali cegły oraz pustaki, które nie tylko zdobią wnętrze, ale okazały się być bardzo funkcjonalne. W ten sposób zaprezentowano różne faktury i struktury produktów.

Oprócz tradycyjnego ich zastosowania na przykład w formie płytek klinkierowych na ścianach zdecydowaliśmy się na tworzenie przegród ażurowych z pustaków, których realizacja była niewątpliwie dużym wyzwaniem projektowym jak i konstrukcyjnym – opisują autorzy projektu.

W biurze dostrzec też można ścianki z płyt laminowanych, które inspirowane są strukturą produktów ceramicznych.

Architekci z The Design Group chcieli tu stworzyć miejsce przyjazne do pracy, które będzie sprzyjać integracji. Dlatego biuro wypełnia komfortowa strefa typu openspace, z kilkudziesięcioma stanowiskami. Biuro uzupełniają gabinety oraz liczne sale do spotkań. 


Kolejnym ważnym elementem przestrzeni jest kuchnia. W poprzednim biurze Wienerberger brakowało miejsca, w którym pracownicy mogliby wspólnie spożywać posiłki i odpocząć. W nowym biurze powstała duża, przytulna strefa kuchenna z przestrzenią chillout, która klimatem przypomina kawiarnie urządzone w stylu industrialnym. W tej części charakterystyczne są lustra, biała zabudowa i kamienne blaty, które kontrastują z wyrazistą cegłą na ścianach. Indywidualny charakter wnętrza tworzą też dobrane artystyczne fotografie w grubych, czarnych ramach.

Chcąc przełamać ciężką cegłę architekci sięgnęli po kolory. Wnętrze wypełniają lekkie elementy biurowe w odcieniach bieli i szarości, których dopełnieniem jest bielone drewno. Sufity pozostawiono otwarte, z widocznymi instalacjami pomalowanymi na biały kolor. 

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę są przegrody z siatki stalowej. Zostały one polakierowane na biało i oddzielają część do pracy od części komunikacyjnej. Ażurowe przegrody przepuszczają dużo naturalnego światła i nie zmniejszają optycznie przestrzeni. Nieco domowy charakter udało się stworzyć sięgając po dodatki – kolorowe meble i kotary.

Firma Wienerberger z architekturą ma dużo wspólnego. Od kilku lat organizuje konkurs Wienerberger Brick Award, w którym grono ekspertów nagradza autorów najlepszych realizacji, przy których budowie wykorzystano materiały ceramiczne. Listę nagrodzonych ostatniej edycji konkursu znajdziecie w naszym artykule klikając tutaj.

zdjęcia: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito