Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego dla elektrycznych modeli marki. Stoisko składa się modułów i wykonane zostało z naturalnych materiałów. W przyszłości zestaw trafi do przestrzeni miejskiej, gdzie będzie służyć jako strefa rekreacji. Opracowanie zestawu o uniwersalnej funkcjonalności jest przykładem holistycznego podejścia marki do zrównoważonego rozwoju.

Troska o zasoby naturalne przejawia się nie tylko w redukcji emisji dwutlenku węgla, wykorzystaniu odnawialnych materiałów czy recyklingu. Konieczne jest odpowiedzialne projektowanie, które wydłuża żywotność produktów i minimalizuje ilość odpadów. Taką zasadę w pracy projektowej wyznaje Maja Ganszyniec. Tworzone przez nią przedmioty użytkowe poprzedza analiza procesu produkcyjnego oraz chęć tworzenia pięknych obiektów, które będą służyć jak najdłużej. Cykl życia przedmiotów można wydłużyć między innymi poprzez zmianę ich przeznaczenia. Rozumie to marka BMW, która stawia sobie cele związane z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla i rozwoju gospodarki w obiegu zamkniętym. Objawia się to między innymi w wykorzystaniu pojazdów po zakończeniu fazy ich użytkowania jako źródła surowców do produkcji nowych samochodów.

W BMW, dzięki innowacjom i holistycznemu podejściu do zrównoważonego rozwoju chcemy wyznaczać nowe standardy. Od wielu lat analizujemy cały łańcuch wartości. Działamy w tym zakresie wielotorowo – 100 proc. wykorzystywanej przez nas energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych, a wszystkie zakłady BMW są neutralne pod względem emisji CO2. Ponadto zwiększamy zastosowanie surowców wtórnych w naszych najnowszych modelach oraz opracowujemy alternatywne materiały o właściwościach zbliżonych do skóry czy wykonanych częściowo z sieci i lin rybackich pochodzących z recyklingu – mówi Kacper Studencki, Dyrektor Marketingu BMW w Polsce.


W ramach kooperacji Maja Ganszyniec zaprojektowała modułowe stoisko ekspozycyjne dla elektrycznych modeli BMW. Poszczególne elementy wykonano z naturalnych materiałów. Projektantka wybrała odporny na warunki atmosferyczne świerk, kamień oraz metal. Zestaw mebli w niektórych miejscach jest ozdobiony naturalną skórą garbowaną roślinnie – to uchwyty, dzięki którym można je łatwo przenosić.

Współpraca z Mają jest dla nas naturalna – łączy nas świadome podejście do korzystania z dostępnych zasobów oraz szukanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze gospodarki cyrkularnej. Dla nas nie kończy się ona na produkcji aut, ale wkracza do życia, w którym na co dzień funkcjonujemy – dodaje Kacper Studencki.

W całej koncepcji kluczowy był przemyślany projekt. Stoisko składa się z modułów, które pozwalają na zmianę ich przeznaczenia. W przyszłości zestaw zyska drugie życie i stanie się plenerową strefą rekreacji z ławkami i zielenią. Drewniana konstrukcja będzie dobrze wyglądać w parkowym otoczeniu, a naturalne materiały, z których została zbudowana pozwoli na odnowienie zestawu lub ponowne przetworzenie.

 

Wszystkie elementy stoiska zostały zaprojektowane jako zewnętrzne meble – wystarczy je rozłożyć, by mogły pełnić funkcję platformy piknikowej czy leżaków. Uniwersalność modułów pozwoli na ich dowolne zestawianie i adaptowanie do aktualnych potrzeb – mówi Maja Ganszyniec.

Projektantka od lat realizuje projekty, które mają odpowiadać na potrzeby człowieka, są przyjazne naturze i powstają w oparciu o tradycyjne rzemiosło. Sięganie po naturalne materiały oraz holistyczne podejście do zrównoważonego rozwoju nie są już tylko ciekawostką, ale koniecznością. Przykładem takiego podejścia w projektowaniu jest właśnie stoisko ekspozycyjne dla modeli BMW i.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.bmw.pl/bmw-x-majaganszyniec.

Czytaj też: Meble miejskie | Drewno | Detal | Minimalizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Artykuł sponsorowany.