Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku “chromatyczność”, to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy się z albumem Lady Gagi – Chromatica – i to już jest dobry trop. Bliżej są ci, którym dźwięczy słowo “monochromatyczność”. Oni są już niemal u celu. Najlepiej z “chromatycznością” radzą sobie artyści, graficy, scenografowie, filmowcy, czy malarze, bowiem to oni napotykają się z tym słowem sensu stricto. Zatem, czym jest chromatic w rozumieniu architektów w kontekście niniejszego wnętrza? Spieszymy wytłumaczyć wraz z architektami Hanną Lapchanką i Yauhenim Lapchanką z pracowni INCH ARCHITECTS. 

Chromatic (chromatyczność) według słownika języka polskiego to: “jakościowa cecha barwy określająca jej odcień i nasycenie” oraz druga definicja: “szereg dźwięków skali postępujący półtonami”. Nas w kontekście wnętrza od INCH ARCHITECTS interesuje oczywiście ta pierwsza. We wnętrzu apartamentu znajdującego się w centrum Warszawy to właśnie kolor, jego natężenie, barwa, czy skala są głównymi bohaterami wnętrza. Kolorowe elementy, ich dynamika, kształty, faktury, czy usadowienie sprawiają, że mamy do czynienia z przestrzenią wyjątkową. Tak o wnętrzu mówią sami architekci: “Starannie i z miłością projektujemy przestrzenie, aby stworzyć integralność miejsca. Tworzymy i projektujemy marzenia każdego z mieszkańców przyszłego domu. Dlatego stworzyliśmy wnętrze CHROMATIC z wielką miłością i przemyśleniem każdego zakątka mieszkania. Stworzyliśmy ściankę działową między garderobą, a przestrzeniami socjalnymi, co pozwoliło nam odizolować obszary i stworzyć nieco bardziej kameralne przestrzenie. Tak więc zmiany w układzie miały na celu przekształcenie przedpokoju w szatnię, wizualnie zintegrowaną z kuchnią-salonem, ale zdolną do bycia oddzielną jednostką. Kuchnia-jadalnia również nie została odizolowana, co zwiększyło jej połączenie z salonem. Klienci doceniają gotowanie i lubią to robić, pozostając w kontakcie z dynamiką domu. ” 


Tak więc zmiany strukturalne, wyburzenie ścian i zmiany w układzie miały na celu stworzenie zamkniętych przestrzeni zapewniających prywatność i otwartych przestrzeni, które będą dominantą wnętrza. Nowe rozplanowanie obejmuje z jednej strony wolnostojącą wyspę kuchenną z dużym kamiennym blatem, a z drugiej bar śniadaniowy i system przechowywania. Aby zintegrować system przechowywania z przestrzenią kuchenną, zaprojektowano zabudowaną jednostkę kuchni jako pojedynczą monolityczną konstrukcję w jednolitym kolorze. Nie bez znaczenia było również oświetlenie, które całkowicie zmienia wygląd wnętrza.

Wnętrze jest zdominowane przez wizualną neutralność materiałów, której rytmu nadają wyraziste wstawki. Tak jest między innymi w przypadku ściany między salonem a przedpokojem. W ten sam sposób projekt jest zdominowany przez jasne kolory i elementy, które tworzą ogólną atmosferę. Dynamika zachowana jest właśnie poprzez detale. 

Każda sypialnia jest podkreślona przez niestandardowe modułowe sofy i łóżka, tworząc różne przestrzenie. W każdej sypialni znajduje się również kącik do pracy, pełen udogodnień i schowków. Przeprojektowanie łazienek było delikatne. Podłogi i ściany z mikrocementu zapewniają integralność przestrzeni, która jest integralną częścią całego mieszkania. Wybór lokalizacji systemu prysznicowego w otwartej przestrzeni był częścią eksperymentu, który został pomyślnie zrealizowany i już cieszy naszych klientów.

Metryka projektu: 
Projektowanie i nadzór autorski : INCH ARCHITECTS (Hanna Lapchanka, Yauheni Lapchanka) / https://incharchitects.com/ 
Autor zdjęć : Andrei Kondrykau
Rok realizacji : 2024
Metraż: 100 m
Marki używane w projekcie : B&B Italia, Gira, Blanco, Miele, SAMSUNG, HAY, Fiam Italia, Cassina, MENU, Brokis, KaveHome, Zara Home, H&M home, Tartaruga, MANEZH, AYTM.

Czytaj też: Architektura w Polsce| Warszawa | Minimalizm | Drewno  |Apartament