ARCHITEKTURA

Wrocław: kamienica przy Krupniczej przejdzie remont. Powstaną tam luksusowe apartamenty

Duża kamienica stojąca w sercu Wrocławia pod adresem Krupnicza 6-8 przejdzie renowację. Choć budynek przetrwał wojnę, na przestrzeni lat utracił wiele ze swojego pierwotnego wyglądu. Podczas prac zostanie przywrócony dawny charakter bryły – wszystko odbędzie się w konsultacji z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. W budynku znajdzie się 12 luksusowych apartamentów z widokiem na Stare Miasto lub dziedziniec wewnętrzny. Projekt renowacji gmachu wykonała pracownia Rega Projekt.

Budynek przy ul. Krupniczej 6-8 we Wrocławiu został wzniesiony w 1910 roku według projektu braci Erlichów, jako dom handlowy J. Z. Hamburger. Mieścił on eleganckie sklepy i kawiarnie w skrzydle głównym, a w części mniej reprezentacyjnej oraz w oficynach –  biura, małe sklepy i zakłady produkcyjne.

Kamienica Krupnicza 6-8 obecnie. Autor zdjęcia: Neo[EZN]/fotopolska.eu, Licencja: CC-BY-SA 3.0

Gmach posiadał od czterech do pięciu kondygnacji w różnych częściach bryły. Oryginalna fasada o cechach niemieckiej secesji (Jugendstil) w części północnej złożona była z czterech wykuszy i wykończona okładziną z piaskowca. Wykusze ozdobiono płycinami z symbolami handlu i pracy oraz motywami dzieci i zwierząt. Dzięki umiejętnym zabiegom elewacja zyskała dynamiki i charakteru nowoczesnej (jak na tamten czas), wielkomiejskiej architektury zachodu. Druga część fasady nie była tak efektowna. Budynek historycznie zaprojektowano z dbałością o zachowanie wielofunkcyjności i łatwości jego przekształcenia. Układ konstrukcyjny słupowo-ryglowy pozwolił na realizację rzutu z otwartymi przestrzeniami obsługiwanymi przez sześć wejść, pięć klatek schodowych i trzy windy. Monumentalna bryła i mocne elewacje sprawiły, że obiekt stał się godnym reprezentantem architektury wielofunkcyjnych kamienic dochodowych okresu przed I wojną światową, a tym samym istotnym akcentem urbanistyki historycznego centrum Wrocławia.

Krupnicza 6-8 obecnie i po renowacji. Fot. Piotr Popów i Rega Projekt

Krupnicza jako jedna z niewielu ulic Starego Miasta Wrocławia zachowała niemal w całości swój pierwotny wygląd. Tym bardziej podczas prac projektowych dołożono wszelkich starań, aby odtworzyć wygląd i charakter dawnej bryły. Prace projektowe zostały zrealizowane w konsultacji z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i polegały w szczególności na renowacji i odtworzeniu historycznych okien, detalu rzeźbiarsko- sztukatorskiego, a także odtworzeniu portalu wejściowego od ul. Krupniczej i przywróceniu mu rangi reprezentacyjnego wejścia głównego do obiektu. W projekcie przewidziano również odtworzenie oryginalnych podziałów witryn sklepowych z projektem przestrzeni pod szyldy, aby poprzez usystematyzowanie i ujednolicenie reklam ukazać elegancję obiektu.

Kamienica na wizualizacji. Fot. Rega Projekt

Ponadto przewidziano zmiany we wnętrzu obiektu polegające na przebudowie holu wejściowego z wydzieleniem wiatrołapu i reprezentacyjnego foyer z otwartą klatką schodową. W obrębie przebudowywanych pięter budynku zaplanowano zmianę sposobu użytkowania istniejących lokali usługowych na lokale mieszkalne, wydzielając na każdej z dwóch kondygnacji mieszkalnych po 12 luksusowych apartamentów z widokiem na Stare Miasto lub dziedziniec wewnętrzny. Dzięki istniejącej wysokości kondygnacji, każdy z apartamentów posiada możliwość budowy antresoli wewnętrznej mieszczącej dodatkową przestrzeń sypialnianą.

Kamienica na wizualizacji. Fot. Rega Projekt

Zespół projektowy liczy, że dzięki pełnemu poszanowaniu istniejącej tkanki, włożonemu zaangażowaniu w poznanie historii oraz charakteru miejsca, a także przeprowadzonym analizom, stworzony projekt przebudowy i remontu przyczyni się do odzyskania przez przedwojenny dom handlowy dawnej rangi i ponownie dzięki nowej funkcji oraz odtworzeniu historycznej elewacji odciśnie się wyraźnie, jako charakterystyczny punkt na zabytkowej mapie ścisłego centrum stolicy Dolnego Śląska.

Źródło: regaprojekt.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Renowacja | Zabytek | Wrocław | ArchitekturaKamienicaMetamorfoza

Kamienica obecnie. Fot. Piotr Popów
Kamienica obecnie. Autor zdjęcia: Neo[EZN]/fotopolska.eu, Licencja: CC-BY-SA 3.0
Kamienica na wizualizacji. Fot. Rega Projekt
Kamienica na wizualizacji. Fot. Rega Projekt
Kamienica na wizualizacji. Fot. Rega Projekt
Kamienica na wizualizacji. Fot. Rega Projekt
Kamienica na wizualizacji. Fot. Rega Projekt
Kamienica na wizualizacji. Fot. Rega Projekt
Kamienica na wizualizacji. Fot. Rega Projekt
Kamienica na wizualizacji. Fot. Rega Projekt
Kamienica na wizualizacji. Fot. Rega Projekt
Kamienica na wizualizacji. Fot. Rega Projekt
Kamienica na wizualizacji. Fot. Rega Projekt
Kamienica na wizualizacji. Fot. Rega Projekt

Recent Posts

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej