ARCHITEKTURA

Krzysztof Penderecki w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach [WYSTAWA]

Krzysztof Penderecki ma swoją wystawę w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach. Jej projekt powstał w warszawskiej pracowni Nizio Design International. Powstała interaktywna wystawa, dzięki której można w przyjemny sposób poznać twórczość polskiego artysty.

„Krzysztof Penderecki – Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku” to wykorzystująca technologie audiowizualne i systemy multimedialne wystawa w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach, prezentująca dorobek jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki najnowszej. Warszawska pracownia Nizio Design International przygotowała nagrodzony w konkursie projekt ekspozycji, która wprowadza zwiedzających w pełen dźwięków świat artystycznych dokonań i wybitnych dzieł kompozytora. Ekspozycję można zwiedzać przy okazji koncertów odbywających się w Europejskim Centrum Muzyki.

Mirosław Nizio wraz ze swoim zespołem zaprojektowali wystawę tak, aby można było ingerować w obiekt w minimalnym stopniu. W gmachu Europejskiego Centrum Muzyki powstała więc nowa jakość i stylistyczna jedność, która idealnie wpisała się w minimalistyczną architekturę kampusu w Lusławicach.

Ideą wystawy jest pokazanie szczególnej roli Krzysztofa Pendereckiego i jego wkładu w rozwój polskiej i światowej kultury oraz ukazanie bogactwa polskiej muzyki najnowszej i jej twórców. Warstwa merytoryczna ekspozycji opiera się w znacznym stopniu na prywatnych zbiorach i archiwaliach Państwa Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich.

Głównym założeniem projektu opracowanego przez mój zespół, było stworzenie wystawy spójnej z przestrzenią Centrum, która odkryje przed zwiedzającymi bogactwo twórczości kompozytora oraz inspiracji, w których ta twórczość ma swoje korzenie – mówi Mirosław Nizio, właściciel pracowni Nizio Design Interational.

Projektanci wyodrębnili trzy części wystawy: „Artysta”, „Spotkania” i „Dzieło”. Każda z nich stanowi całość, którą można poznawać i odkrywać niezależnie, w dowolnej kolejności. Zwiedzający nie tylko usłyszą tu słynne kompozycje profesora Krzysztofa Pendereckiego, ale także poznają indywidualne pamiątki, wspomnienia oraz inspiracje i pasje, które kształtowały wybitnego artystę i ścieżkę jego kariery.

W Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach otwarto wystawę poświęconą twórczości Krzysztofa Pendereckiego

Część ekspozycji zatytułowaną „Artysta” zadedykowano osobie twórcy i procesowi tworzenia. Kompozytor ukazany jest tu jako obywatel świata, ambasador kultury polskiej oraz wybitna postać wyróżniona setkami prestiżowych nagród państwowych, akademickich czy przyznawanych przez środowiska twórcze. „Spotkania” to część wystawy, która mieści się w foyer Centrum, wokół sali koncertowej. Tutaj prezentowane są wielkie wykonania dzieł Mistrza, zwiedzający poznają także innych wybitnych twórców polskiej muzyki. Szklane tafle z nadrukami rękopisów kompozytora, ulokowane w części „Dzieło”, to imponujący element ekspozycji. W tej części prezentowana jest też lista dzieł patrona lusławickiego kampusu oraz „oś czasu” wykonana w oparciu o wybór utworów polskich ostatniego stulecia przez Radę Programową projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Interaktywne stanowiska multimedialne lub odsłuchowe uzupełniają każdą z wymienionych części wystawy.

Finansowanie projektu „Krzysztof Penderecki – Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku” zapewnione zostało dzięki środkom pochodzącym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ponadto projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego oraz Stowarzyszenia Akademia imienia Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki. 

Czytaj więcej: Muzeum | Kultura | Sztuka

źródło: Nizio Design International

Recent Posts

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Rozważna i romantyczna: wygodne sukienki na lato

Kto powiedział, że praktyczne ubrania muszą koniecznie być minimalistyczne aż do bólu? Letnie sukienki mogą…

6 maja 2024

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej