DESIGN

Lalkarze w Łodzi tworzą cuda! Poznajcie maleńką Astrę

Astrę stworzył zespół łódzkich lalkarzy. Lalka ma 15 centymetrów wysokości i potrafi wyrazić 60 różnych emocji – to za sprawą wymiennych szczęk i czoła. Astra wyruszy wkrótce do Wrocławia, by zagrać w krótkometrażowym filmie “Astra” w reżyserii Michała Łubińskiego.

Film “Astra” to opowieść o odważnej dziewczynce, która poleci w kosmos, by uratować swoją siostrę. Bohaterce towarzyszyć będzie pięciu innych bohaterów, stworzonych w łódzkiej pracowni artystycznej. Artyści wykazali się tutaj nie lada talentem, precyzją i doświadczeniem.

Łódź słynie na świecie ze znakomitych specjalistów, tworzących lalki animacyjne. Projekt „Astra” zgromadził sześcioro uznanych twórców o ogromnym doświadczeniu, którzy nad każdą z lalek pracowali od czterech do sześciu tygodni  – mówi Katarzyna Gromadzka z MOMAKIN, producent wykonawczy filmu.

Lalki, które zagrają w filmie stworzone zostały od podstaw, czyli od pierwszych szkiców reżysera. Kolejnym krokiem było opracowanie projektu wykonawczego, według którego powstały animacyjne lalki. Autorami lalek są: Piotr Knabe, Dariusz Kalita, Agnieszka Mikołajczyk i Agnieszka Smolarek. Następnie, kostiumerki Beata Jarmuż-Socha i Anna Szcześniak zadbały o miniaturowe stroje.

Tworzenie lalki to praca, w której kluczowe znaczenie ma precyzja. W przypadku Astry i jej kolegów głowy wykonano w technice druku 3D. Pozwoliło to na sprawniejsze zaprojektowanie i wydrukowanie wymiennych elementów twarzy, przyczepianych na małe magnesy, dzięki którym bohaterzy filmu mają bardzo bogatą mimikę. Między innymi tytułowa dziewczynka ma dodatkową kopię, tak żeby obie równolegle mogły odgrywać swoje role na dwóch planach zdjęciowych. Astra dysponuje też zestawem 7 par zapasowych dłoni, ponieważ są to elementy, które najbardziej narażone są na zniszczenie przy animowaniu ruchu rąk.

Jestem przekonany, że projekty lalek oraz ich precyzja wykonania zrobią wrażenie na wszystkich widzach, nie tylko na fanach i specjalistach w dziedzinie animacji – powiedział Michał Łubiński, reżyser filmu.

Zdjęcia rozpoczną się z początkiem maja w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu, które jest producentem filmu. W CeTA aktualnie powstają rekwizyty i scenografia.

Michał Łubiński z wykształcenia jest architektem, ale jego pasją jest animacja, której poświęca każdą wolną chwilę. Jego pierwszy film „Bed Side Story”, został zauważony na licznych festiwalach filmowych, takich jak Warsaw International Film Festival czy Zubroffka Short Film Festival i zdobył dwie nagrody.

Czytaj też: Ciekawostki | Dzieci | Kultura | Sztuka | Łódź | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Łódź, MOMAKIN

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej