ARCHITEKTURA

Łódź naprawia błędy. Zamiast granitowych płyt będą drzewa i krzewy!

Część granitowych płyt zostanie zdemontowana, aby zrobić miejsce na trawę, drzewa i krzewy. Więcej zieleni pojawi się na placu pomiędzy Pałacem Izraela Poznańskiego a hotelem Puro.

Od wielu miesięcy pokazujemy przykłady betonowania centrów miast w Polsce. Na szczęście są też zmiany w drugą stronę – w centrach miast pojawia się coraz więcej zieleni. Jednym z najnowszych przykładów jest projekt renowacji Starego Rynku w Łodzi. Miasto postanowiło zmienić pierwotną koncepcję i według nowego projektu teren Rynku będzie bardziej zielony niż zakładano. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Teraz więcej zieleni pojawi się na placu przed hotelem Puro. Budynek hotelu zaprojektowali architekci z pracowni ASW Architekci. Plac choć niewielki to pełni ważną funkcję w tej części miasta. Kadruje widoki na odnowiony Pałac Izraela Poznańskiego. Renowację tej części miasta zakończono w 2019 roku. Jak się okazuje, plac będzie zmieniony. Miasto zapowiada, że część granitowych płyt zniknie, aby zrobić miejsce dla drzew i krzewów.

Od dłuższego już czasu staramy się coraz bardziej zazieleniać miasto. Szczególną uwagę poświęcamy centrum miasta, bo tu – z uwagi na gęstą, historyczną zabudowę, tej zieleni dużo nie było. Każda realizowana aktualnie inwestycja jest zielona. Na remontowanych ulicach sadzimy drzewa, na placach i placykach sadzimy drzewa, na podwórkach – sadzimy drzewa. Już to zrobiliśmy na ul. Traugutta, Nawrot, Jaracza, Wschodniej, czy Próchnika, a w kolejce czekają Stary Rynek i plac Wolności. Ale nie tylko w nowych inwestycjach stawiamy na zieleń. Patrzymy też krytycznie na te zrealizowane przed laty i wprowadzamy poprawki. Tak będzie właśnie tutaj. Plac, na którym się znajdujemy, to jedna z najważniejszych przestrzeni publicznych, ścisłe centrum, pałac i fabryka Poznańskiego, a dzisiaj Muzeum Miasta, nowe obiekty, odnowione zabytki, park Staromiejski. Ten plac powinien być bardziej zielony i tak właśnie się stanie – zapowiada Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi

W ciągu półtora, dwóch miesięcy powstanie projekt zazielenia placu. Potem rozpoczną się prace przy rozbieraniu płyt i sadzeniu w ich miejscu roślin.

Zdemontujemy posadzki, a w jej miejscu urządzimy zielone wyspy. Powstanie ich około 10. Będą miały od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów kwadratowych powierzchni, tworząc roślinną mozaikę na placu. Nie zapomnimy o małej architekturze, ławkach i siedziskach do odpoczynku i podziwiania architektury dookoła. Nie zabraknie także miejsca pod ogródki gastronomiczne dla lokali w parterze hotelu Puro – mówi Anna Wierzbicka, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska.

To pierwszy przypadek, gdzie na taką skalę rozbetonujemy kawałek miasta, ale nie ostatni. Mamy już propozycje kolejnych miejsc, w których zerwiemy posadzkę, a w jej miejsce posadzimy rośliny, więc niebawem możecie się Państwo spodziewać kolejnych zielonych wieści – zapowiada Zdanowska.

Czytaj też: Ciekawostki | Łódź | Hotel | Zieleń | Miasto | whiteMAD na Instagramie

Plac obecnie.
Koncepcja zieleni na placu.

źródło: UM Łódź

Recent Posts

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Modernistyczne cudo. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie

Zbudowany został w 1933 roku. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie w Litwie to jeden z…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej