ARCHITEKTURA

Loft w Barcelonie. Powstał w bogato zdobionej kamienicy z 1905 roku.

Luksusowy loft w Barcelonie powstał w budynku Casa Bures, który nazwę zawdzięcza swojemu pierwotnemu właścicielowi, hiszpańskiemu magnatowi tekstylnemu – Francesco Burésowi. Kamienica z 1905 roku uważana jest za jedną z najpiękniejszych modernistycznych kamienic zarówno w Barcelonie, jak i na całym świecie, a jej projekt został wykonany przez Francesca Berenguera, który był uczniem, asystentem i bliskim przyjacielem słynnego Antonio Gaudíego. Zaglądamy dziś do eleganckiego apartamentu zaprojektowanego przez niemiecką projektantkę wnętrz Kirsten Schwalgien, który znajduje się na parterze tej okazałej kamienicy. 

Loft w Barcelonie zaprojektowany przez Kirsten Schwalgien zajął parter kamienicy Casa Bures, która budowana była w latach 1900-1905. Casa Bures uważana jest za jeden z najlepszych przykładów architektury modernistycznej w barcelońskiej dzielnicy Eixample, ale także całej Hiszpanii. Casa Bures została wybudowana na zlecenie katalońskiego magnata tekstylnego Francesca Buresa i zbudowany przez Francesca Berenguera, który nazywany jest “następcą Gaudiego”. Uderzająca fasada, ozdobne wejście, witrażowy szklany dach i rzeźbiona w kamieniu klatka schodowa to wyróżniające się cechy chronionego budynku, który został kupiony przez Bonavista Developments Company i przekształcony w 26 apartamentów mieszkalnych w 2014 roku. Firmie Kirsten Schwalgien Design zlecono przekształcenie mieszkania na parterze w wyrafinowaną rezydencję o ponadczasowym, męskim charakterze. Efekt? Niesamowity!

Dawniej magazyn i miejsce produkcji, gdzie przechowywano powozy konne, mieszkanie na parterze o powierzchni 240 m2 zostało przekształcone w loft z dwiema sypialniami o wszechstronnym, otwartym układzie, który zachowuje ikoniczne elementy przeszłości, zgodnie z wymogami barcelońskiego Departamentu Dziedzictwa Architektury, ale także zgodnie z własną filozofią Schwalgien. W obecnym projekcie z pietyzmem odrestaurowano oryginalne drewniane drzwi, a wszystkie belki i filary pozostały odsłonięte, podtrzymując zachowany “Volta Catalana” (sklepiony) sufit. Ciąg okien przemysłowych zapewnia izolację i pozwala na dopływ naturalnego światła.

“Na początku [Wydział Dziedzictwa Architektury] niechętnie zgadzał się na nasze zmiany, biorąc pod uwagę ich wątpliwości co do tego, jak historia budynku mogłaby współistnieć z wymogami współczesnej rezydencji. Ale po pewnym czasie zdali sobie sprawę z tego, w jakim stopniu proponowana renowacja jest zgodna z oryginalnym projektem i byli bardzo entuzjastyczni, gdy zobaczyli rezultaty” – mówi Schwalgien.

Typowe dla projektów Kirsten Schwalgien Design jest to, że prawie każdy mebel został zaprojektowany na zamówienie, aby pasował do stylu życia i osobistej estetyki klienta, a także do kontekstu przestrzeni. Przykładowo, w kuchni znalazły się szafki z wędzonego kasztanowca, które są fornirowane i obrabiane, aby zachować oryginalną jakość drewna i podkreślić jego unikalny rysunek. Kolejny projekt na zamówienie, stół jadalny posiada surowy, nieobrobiony blat z mosiądzu vintage, a każda noga stołu wykonana jest z czterech podstawowych materiałów użytych w lofcie: forniru tulipie, forniru castané pure, zielonego marmuru gwatemalskiego i lustra dorado.

“Dla mnie bardzo ważne jest, aby używać materiałów, które są trwałe i starzeją się z wdziękiem – zarówno ze względu na ich trwałość, jak i na to, że pozwalają na stworzenie projektu z czystych materiałów, które mają swój własny styl i charakter.” – dodaje Kirsten SchwalgienO architektach: 
Kirsten Schwalgien Design z siedzibą w Barcelonie jest wielokrotnie nagradzanym studiem specjalizującym się w projektowaniu superjachtów i statków wycieczkowych na zamówienie, projektów mieszkaniowych i przestrzeni komercyjnych na całym świecie. Skupiając się na eksperymentowaniu i awangardowym myśleniu o projektowaniu, założycielka Schwalgien jest znana z podkreślania unikalnych cech najwyższej jakości naturalnych materiałów, które pozyskuje do każdego projektu, a w rezultacie tworzy to, co nazywa “niekonwencjonalnym pięknem”. U podstaw jej pracy leży dążenie do osiągnięcia Gesamtkunstwerk, co w ojczystym języku Schwalgien oznacza “całkowite dzieło sztuki”, lub innymi słowy, podejście 360-stopniowe, w którym synteza każdego szczegółu jest integralną częścią projektu jako całości. Schwalgien zdobył uznanie na całym świecie, a także szereg prestiżowych nagród za wzornictwo, w tym MUSE Design Award, WIN Awards i The German Design Award, a ostatnio został powołany na członka jury konkursu World Interiors News Awards 2020 (WIN Awards).

Czytaj też: Modernizm | Loft | Apartament | Kamienica | Barcelona | Hiszpania

źródło: materiały prasowe / Kirsten Schwalgien Design/ Loft w Barcelonie. Powstał w bogato zdobionej kamienicy z 1905 roku.

 

View Comments

  • Kreatywność projektantów godna uznania, efekt końcowy - jak dla mnie uosobienie doskonałości. Czy Państwo wiedzą jakie firmy jest drewniana podłoga w garderobie ?
    Pozdrawiam serdecznie
    Dorota

Recent Posts

Warszawa jak Singapur? Fantazyjna wizja stolicy

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Marian Lalewicz: wielki architekt warszawsko-petersburski. Jego dzieła do dziś budzą zachwyt

Marian Lalewicz to jeden z najznakomitszych architektów przedwojennej Polski. Działał nie tylko w kraju, ale…

29 kwietnia 2024

Tak pracują architekci. Zaglądamy do wnętrza pracowni Kubieniec + Długosz!

Szewc w podartych butach chodzi? Może! My jednak dziś nie o szewcach, a o architektkach,…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej