ARCHITEKTURA

Metamorfoza modernistycznej kamienicy w centrum Katowic

Projekt zmian powstał w pracowni DEKOP. Dzięki przeprowadzonym pracom zmieniło się oblicze kamienicy położonej w centrum Katowic, w sąsiedztwie dworca kolejowego, placu Andrzeja i placu Miarki.

To modernistyczny budynek, który znajduje się w zabudowie pierzejowej ulic Batorego i Krzywej, a frontowe elewacje są widoczne dla wszystkich uczestników ruchu obu ulic. Elewacje budynku z lat 30. XX wieku, jego proporcje i detal architektoniczny w stylu modernistycznym kwalifikują go do obiektów pod ochroną konserwatorską.

Zgodnie z opinią Miejskiego Konserwatora Zabytków ustalono, że wykonanie termoizolacji ścian zewnętrznych budynku spowoduje zatracenie detalu architektonicznego, zmianę jego proporcji, a dalej utratę spójnego i historycznego charakteru obiektu. Na tej podstawie zdecydowano o wykonaniu remontu elewacji bez nowej termoizolacji – informuje pracownia DEKOP.

Projekt zakładał zachowanie historycznego charakteru elewacji modernistycznej kamienicy, jednocześnie udało się w dużym stopniu zachować pierwotne materiały i detale, które stanowią świadectwo epoki. W sumie budynek posiada sześć kondygnacji i zbudowany został na planie litery L. Ma płaski dach, który zakończony jest wystającym przed lico gzymsem.

Elewacja PRZED

Architekci zwracają uwagę, że obie elewacje posiadają regularne założenia typowe dla funkcjonalizmu. Bryła budynku została wyróżniona dominantą w postaci narożnego wykusza umieszczonego od drugiej do szóstej kondygnacji. Główne wejście znajduje się od strony ulicy Batorego i zaznaczone zostało na elewacji schodkowym portalem na całą wysokość pierwszej kondygnacji.

Tuż obok, korzystając ze schodów, można wejść do sutereny. Co ciekawe, do dziś działa tam sklep numizmatyczny.

Elewacja PO

Budynek wyróżniają trójskrzydłowe okna w układzie regularnym. W narożniku wykusza typowe dla modernizmu okna nie mają słupka konstrukcyjnego. Architekci przypominają, że okna na pierwszej kondygnacji posiadały składane na bok żaluzje. Detalem są okrągłe okienka z jednym pionowym podziałem, które wyglądają na balkony.

Architekci nową elewację zaprojektowali z wykorzystaniem tynków krzemionkowych w kolorach: jasny szary piaskowy na głównych ścianach oraz jasny pomarańczowy na wykuszu. Dodatkowo wykusz posiada regularne podziały w postaci rowków w tynku o kształcie zbliżonym do kwadratu. Podziały wynikają z rozstawu okien i wraz z nimi tworzą jednolitą kompozycję. Gzyms, cokół, brzegi balkonów „małych” oraz portal wejściowy wykonane zostały z ryflowanego lastryko.

Przesuń suwak PRZED i PO:

Remont budynku odbywał się pod opieką i nadzorem Miejskiego konserwatora zabytków, a projekt architektoniczny zakładał minimalną ingerencję w strukturę. Priorytetem było maksymalne utrzymanie wartości historycznych budynku.

źródło zdjęć: DEKOP PRACOWNIA ARCHITEKTURY

Czytaj też: Katowice | Kamienica | Metamorfoza | Elewacja | Modernizm | whiteMAD na Instagramie

Przesuń suwak PRZED i PO:

Elewacja PRZED
Elewacja PO
Balkony PRZED
Balkony PO

Recent Posts

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej