ARCHITEKTURA

Mezonetowiec we Wrocławiu jest remontowany. Koniec prac w tym roku

Charakterystyczny Mezonetowiec we Wrocławiu został zbudowany na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Przez dziesięciolecia nie był jednak remontowany. Wkrótce się to zmieni i a modernistyczny budynek odzyska blask.

Mezonetowiec to budynek mieszkalny, który znajduje się przy ul. Kołłątaja we Wrocławiu. Zaprojektowany został przez zespół architektów: Jadwiga Grabowska-Hawrylak, Edmund Frąckiewicz, Igor i Maria Tawryczewscy. Architekci projektowali go inspirując się twórczością Le Corbusiera. Nowoczesny gmach jest wyjątkowy. Kiedy powstał, był pierwszym blokiem w powojennej Polsce, którego mieszkańcy mieli do swojej dyspozycji dwupoziomowe mieszkania. Nowością jak na tamte lata były też galerie, które łączą poszczególne kondygnacje.

Parterowa część budynku została zaplanowana jako przestrzeń dla handlu i usług. Sklepy działają tam do dziś. W sumie na sześciu kondygnacjach mieszkalnych znajduje się 56 dwupoziomowych mieszkań. Rewolucją był układ pomieszczeń, dolny poziom to strefa dzienna, w której mieszkańcy spędzają większą część dnia – znajdują się tutaj pokój dzienny i kuchnia. Górna część mieści sypialnię i łazienkę. Każde z mieszkań ma swoją loggię i niewielki balkon w sypialni.

Na ostatniej kondygnacji powstały jednopoziomowe mieszkania, które dysponują obszernymi tarasami. Część ta jest niemal niewidoczna z poziomu ulicy.

Wtedy dość znaną formą w Europie były mieszkania typu maisonette. Ponieważ nie było możliwości budowania domów jednorodzinnych, pomyśleliśmy, że zaprojektujemy budynek wysoki, w którym będą mieszkania podobne do domów. Poza tym mieszkania dwukondygnacyjne w galeriowcu mają wielką zaletę – galeria jest co drugą kondygnację i sypialnie na wyższym poziomie mają normalne okna , do których nie ma wglądu, jak w tradycyjnej zabudowie. Był to budynek nowoczesny jak na owe czasy – wspomina architekt Jadwiga Grabowska-Hawrylak.

Mezonetowiec we Wrocławiu, fot. Tomasz Olszewski, zbiory: Muzeum Miejskie Wrocławia (wroclaw.pl)

Remont budynku odbył się kilkanaście lat temu, jednak prace zostały wykonane bez odniesienia do modernistycznego charakteru gmachu – zmieniono poręcze i oryginalną kolorystykę. Mezonetowiec dopiero w 2017 r. został wpisany do rejestru zabytków, ma to ułatwić przeprowadzenie kompleksowego remontu. Wcześniej nie było to takie proste. W Mezonetowcu działają dwie wspólnoty mieszkaniowe, budynek ma dwóch zarządców. Problemem jest też wysoki koszt renowacji. Status zabytku sprawi, że o środki na remont będzie można starać się z instytucji publicznych, prywatnych lub urzędu miasta.

Projekt budowlany udało się wykonać przy okazji Europejskiej Stolicy Kultury. Przygotowali go architekci z pracowni VROA Architekci. W pierwszej kolejności przeprowadzony zostanie remont elewacji od strony podwórza. Następnie galerie i balustrady. Wspólnoty mieszkaniowe zdobyły dotację w wysokości 3,5 mln zł od Miejskiego Konserwatora Zabytków. Trwający właśnie remont ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Niżej znajdziecie zdjęcia z trwających prac.

fot. Badgercopter (wikimedia.org, licencja CC 4.0)

Czytaj więcej: Modernizm | Zabytek | Renowacja | Wrocław

Najpierw odnawiany jest budynek od strony podwórka. fot. Wrocław - Inwestycje budowlane
Elewacja od strony ulicy Kołłątaja zostanie wyremontowana w drugiej kolejności. fot. Wrocław - Inwestycje budowlane
fot. Shaqspeare (wikimedia.org, licencja CC 3.0)

źródło: UM Wrocław

Recent Posts

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na kosz miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Szare jest piękne! Tak New Balance świętuje Grey Days

W kolorowym świecie szarość coraz bardziej intryguje. Szczególne zamiłowanie do koloru szarego ma marka New…

10 maja 2024

Brutalistyczny ratusz w Bensberg – betonowa konstrukcja w sąsiedztwie zabytkowego zamku

Zamek Bensberg to średniowieczny zespół w Bergisch Gladbach w Nadrenii Północnej-Westfalii. W latach 1962–1972 rozbudowano…

10 maja 2024

Kolorowe aranżacje, czyli jak ożywić przestrzeń za pomocą barw?

Zależy Ci na stylowym wystroju domu? Zwracaj uwagę na kolory! Sprawdź, jak dobrać odpowiednie barwy…

10 maja 2024

Dopracowane w każdym calu. Kolorowe wnętrze przy Placu Bema we Wrocławiu

Znajduje się w starej kamienicy. Mieszka tu para, która od dawna szukała idealnego miejsca do…

10 maja 2024

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej