ARCHITEKTURA

Modernizacja Roku: Kamienica pod Żabami z nagrodą w prestiżowym konkursie

Nagroda Modernizacja Roku w kategorii Elewacje i termorenowacje otrzymała Kamienica pod Żabami w Bielsko-Białej. Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się jubileuszowa 25 Gala Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku, podczas którego kamienica została nagrodzona tytułem w kategorii Elewacje i termorenowacje. Tytuł Budowa XXI w. w kategorii Zdrowie przyznano nowemu szpitalowi powiatowemu w Żywcu.

Bielsko-Biała zostało także uhonorowane nagrodą Garnd Prix 25-lecia Konkursu Modernizacja Roku i Budowla XXI wieku za szczególne osiągnięcia i odniesione sukcesy w restauracji zabytkowych obiektów i infrastruktury drogowej miasta. Warto dodać, że w finale konkursu znalazło się 87 obiektów z całej Polski, z czego dwie pochodziły z Bielsko-Białej.

Kamienica „pod Żabami” znajduje się przy ulicy Targowej 2 w Bielsku-Białej. To jedna z tych kamienic w mieście, które posiadają najbogatsze zdobienia. Przeprowadzony remont ukazał jej piękno.

Kamienica „pod Żabami” doceniona w konkursie Modernizacja Roku zbudowana została około 1905 roku w stylu wiedeńskiej secesji. Budynek powstał dla Rudolfa Nahowskiego, który wewnątrz prowadził winiarnię. Kamienica stanowi dominantę dla wnętrza placu Wojska Polskiego. Budynek zaprojektował architekt Emanuel Rost junior.

Budynek ma trzy kondygnacje i charakterystyczną kwadratową wieżę narożną. Dachy wysokie pokryte są karpiówką o dekoracyjnym układzie, który przywrócony został podczas prac remontowych. Ich uzupełnieniem są drewniane facjaty o bogatym detalu, dekoracyjne kominy i kute balustrady. Bogato zdobiona jest elewacja z licznymi rzeźbiarskimi elementami. Wzrok przyciągają zwłaszcza dekoracje sztukatorskie z przedstawieniami żab i chrząszczy. Właśnie stąd wzięła się potoczna nazwa kamienicy „pod Żabami”.

Prace remontowe prowadzone były pod okiem konserwatora zabytków. Odnowiono secesyjną posadzkę, kamienne stopnie, klatkę schodową, uzupełniono przeszklenia, które doświetlają wnętrze. Odnowione zostały też drzwi prowadzące do mieszkań.

Prace polegały na pełnym remoncie konserwatorskim elewacji, sieni oraz klatki schodowej z zastosowaniem nowej kolorystyki. Wykonano także konserwację drzwi wejściowych i wewnętrznych, oraz malowanie istniejącej stolarki okiennej w kolorystyce zieleni. W sieni zastosowano nowe wyprawy tynkarskie, uzupełniono i odczyszczono balustrady, posadzki, uporządkowano instalacje – czytamy w komunikacie wydanym przez miasto.

Całkowity koszt prac remontowych wyniósł 400 tysięcy złotych. Prace przeprowadzono w 2020 roku.

Czytaj też: Kamienica | Elewacja | Zabytek | whiteMAD na Instagramie

kamienica PRZED remontem
kamienica PRZED remontem
kamienica PRZED remontem
kamienica PRZED remontem

źródło: Modernizacja Roku / Ogólnopolski Otwarty Konkurs Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku.  https://www.modernizacjaroku.org.pl 

Recent Posts

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Rozważna i romantyczna: wygodne sukienki na lato

Kto powiedział, że praktyczne ubrania muszą koniecznie być minimalistyczne aż do bólu? Letnie sukienki mogą…

6 maja 2024

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej