Categories: ARCHITEKTURA

Modlitwa w „dębowym ogrodzie”

W codziennym, zabieganym życiu ludzie często poszukują miejsc sprzyjających wyciszeniu, zadumie i kontemplacji. Taką funkcję pełnią świątynie oraz specjalnie tworzone miejsca relaksu, gdzie można się skupić i odzyskać wewnętrzną równowagę. Wykorzystane w poniższych projektach amerykańskie drewno liściaste nadaje ich wnętrzom ciepła i charakteru.

Odrestaurowana Kaplica Alberta Wielkiego przy Uniwersytecie Edynburskim to zaciszne i kameralne miejsce, które od 1931 roku służy studentom, pracownikom akademickim oraz lokalnej społeczności. Głównym celem przeprowadzonej przez pracownię Simpson & Brown Architects renowacji i rozbudowy obiektu było powiększenie jego powierzchni. Realizacja zdobyła Nagrodę Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich (RIBA) oraz dwie nagrody przyznawane przez Królewskie Stowarzyszenie Architektów w Szkocji (RIAS) – dla Najlepiej Zaprojektowanego Miejsca Spotkań (2013 r.) oraz nagrodę im. Andrew Doolan’a (2013 r.), uznawaną za jedną z najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych świata. Ściana z dużych pustaków obłożonych piaskowcem nawiązuje do historycznej granicy oddzielającej kościół od miejskiej zabudowy, tworząc jednocześnie wrażenie solidnej konstrukcji. Stworzone w ramach modernizacji nowe wejście do świątyni umiejscowiono przy chętnie uczęszczanym trakcie Middle Meadow Walk. Zapewnia ono spacerującym osobom łatwiejszy dostęp do kaplicy. Ważnym elementem projektu budynku był odpowiedni dobór materiałów. Wybrany gatunek drewna spełnił wszystkie wymogi techniczne, a dodatkowo wprowadził w kaplicy niezwykłą atmosferę. „Biały dąb amerykański to szlachetne, wytrzymałe drewno o pięknej barwie i fakturze. Na etapie projektowania nie przewidzieliśmy, że osoby wchodzące do kaplicy będą dodatkowo czuć zapach dębu, co było dodatkowym elementem ich doświadczeń” – przyznaje Stuart Allan z pracowni Simpson & Brown Architects.

Światło dzienne wpada do wnętrza świątyni przez głęboko osadzone ukośne okna, świetlik oraz okna dachowe. Wnika także przez szczeliny pomiędzy dębowymi listwami rozmieszczonymi w całej kaplicy. Dzięki temu podkreśla ciepłą barwę drewnianych ław i pięknie wykonanego drewnianego stropu.

Pokryty matą i porośnięty rozchodnikiem dach wspierają cztery przypominające drzewa stalowe kolumny. W ten sposób budynek wpisuje się w stylistykę ogrodu. Z kolei przeszklona ściana za prezbiterium umożliwia obserwację zmieniających się pór roku

materiały prasowe

Recent Posts

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Rozważna i romantyczna: wygodne sukienki na lato

Kto powiedział, że praktyczne ubrania muszą koniecznie być minimalistyczne aż do bólu? Letnie sukienki mogą…

6 maja 2024

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej