ARCHITEKTURA

Mozaika z roślin ozdobiła dworzec PKP w Oświęcimiu

Przed nowym dworcem kolejowym w Oświęcimiu pojawiła się mozaika stworzona z 2500 roślin. Powstał żywy obraz, który wprost odwołuje się do historycznego dzieła Kazimierza Gąsiorowskiego, czyli szklano-kamiennej mozaiki pochodzącej z lat 1964-65.

Przed laty mozaika zdobiła hol starego dworca. Kolejarze zdecydowali, aby przenieść ją na elewację nowego dworca w Oświęcimiu. Stworzony układ roślin nawiązuje do kompozycji pierwowzoru. Są na niej poziome pasy i kształty przypominające fale lub smukłe łodzie. Roślinny odpowiednik posiada podobne wymiary – ma taką samą długość 24 metrów i nieco większą szerokość (6,5 m).

Kwietna mozaika składa się dokładnie z 2496 roślin. Aby ułatwić ich rozmieszczenie w sposób zgody z projektem, cała powierzchnia zielonej mozaiki została podzielona na kwadraty o boku 1 m, a następnie w każdym z tych pól umieszczono 16 sadzonek w układzie opisanym w dokumentacji. Do jej wykonania użyto sadzonek rozchodnika kamczackiego (747 szt.), rozchodnik białego (617 szt.), żurawek w odmianach ‘Creme Brulee’ (555 szt.) i ‘Palace Purple’ (263 szt.) oraz 314 goździków sinych.

becnie rośliny są jeszcze młode, ale kiedy osiągną pełne rozmiary, to pokryją cały kwietnik gęstą darnią z liści o zróżnicowanej kolorystyce, charakterystycznej dla danego gatunku i odmiany – mówi architekt Paweł Kośmicki, z PKP S.A., autor projektu przebudowy dworca.

Co ciekawe, roślinna mozaika będzie zmieniać swój wygląd. Rośliny zmienią bowiem swój kolor – wiosną liście żurawki będą ciemnobordowe i rdzawe, goździków – sinoniebieskie, a rozchodników – jasnozielone i bordowe.

Podczas okresu kwitnienia latem żurawki wytworzą łodyżki o wysokości około 30 cm w kolorze liści i drobne kwiatki rozsypane stożkowo wokół górnej części łodygi – w kolorze kremowo białym i koralowo różowym. Goździki zakwitną w kolorze cyklamenowo-różowym, a rozchodniki wytworzą kwiatostany w formie małych baldaszków w kolorze słonecznikowej żółci i pomarańczowym. Kwitnienie poszczególnych roślin potrwa kilka tygodni zależnie od gatunku – opowiada Marzena Świtalska, autorka kompozycji roślinnej i architekt krajobrazu.

Już za kilka miesięcy żurawki i goździki stracą intensywność koloru liści. Rozchodniki przebarwią się na brązowo i rudo.

Żywa mozaika ma wypełniać i uatrakcyjniać przestrzeń placu dworcowego, ale jednocześnie być symbolicznymi kwiatami złożonymi w hołdzie ofiarom dawnego obozu Auschwitz-Birkenau.

Nowy dworzec kolejowy w Oświęcimiu budowany jest w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Obecnie trwa etap odbioru budynku. Planowane otwarcie obiektu nastąpi jeszcze w pierwszej połowie tego roku.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Zieleń | Modernizm

Mozaika przed dworcem w Oświęcimiu, marzec 2020. fot. PKP SA
Mozaika przed dworcem w Oświęcimiu, maj 2020. fot. PKP SA

źródło: PKP SA

Recent Posts

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku inspirowane stylem PRL.

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku zaprojektowała Karolina Jackowska, założycielka pracowni ONUKO. "Para z Białegostoku zgłosiła się…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej