ARCHITEKTURA

Muzeum Boijmans Van Beuningen w Rotterdamie projektu MVRDV [ZDJĘCIA]

To budynek-ikona. W Rotterdamie dobiegła końca budowa Muzeum Sztuki Boijmans Van Beuningen. Ogromny gmach muzeum ma walcowaty kształt, a elewację pokryto zakrzywionymi, lustrzanymi panelami.

Oglądany z daleka przypomina gigantyczną doniczkę z metalu. Wrażenie potęgują kształt oraz rośliny, które rosną na najwyższej kondygnacji. Na dachu rośnie 75 brzóz o wysokości kilku metrów. Dodatkowo posadzono tam jodły. Wewnątrz powstała nowoczesna przestrzeń do ekspozycji i przechowywania dzieł sztuki. W budynku zobaczyć można obrazy, które pochodzą z prywatnych kolekcji, ale też ze zbiorów publicznych. Czas powstania dzieł datowany jest od średniowiecza do XXI wieku. Przestrzeń ekspozycyjna powstała też na dachu – wystawiane tam będą kolekcje współczesnych rzeźb. W sumie wysokość budynku to 35 metrów.

Konkurs na projekt budynku rozstrzygnięto już w 2014 roku. Zwyciężyła wtedy koncepcja holenderskiej pracowni MVRDV. To ta sama pracownia, która zaprojektowała w Poznaniu budynek Bałtyk. Nowe muzeum powstało jako miejsce, które ma udostępnić sztukę szerszej publiczności. Obecnie wystawianych jest jedynie sześć procent światowych zbiorów dzieł sztuki, pozostałe 94 procent przechowywanych jest w magazynach. Goście Muzeum Boijmans Van Beuningen będą mogli zobaczyć zbiory zebrane w magazynie i przekonać się, na czym polega konserwacja i opieka nad kolekcją. Aż 99 procent powierzchni budynku będzie dostępnych dla zwiedzających.

fot. Iris van den Broeke

Bryła muzeum to odważna realizacja. W środku powstała też przestrzeń biurowa – zajęli ją pracownicy fundacji De Verre Bergen, która to ogłosiła konkurs architektoniczny na projekt budynku. Działać tu będą też pracownie, restauracje i bary. W sumie powierzchnia nowego muzeum to 15 tys. m kw.

Największe wrażenie robi lustrzana elewacja, która odbija toczące się wokół gmachu życie. Lustrzana warstwa zajmuje aż 6609 m kw. powierzchni. Co ciekawe, panele sprzedawano w formie cegiełek – mieszkańcy mogli ufundować panel płacąc 1000 euro, w ten sposób wspierali budowę placówki.

W budynku zastosowano wiele rozwiązań mających na celu zmniejszenie zużycia energii i wody podczas użytkowania. Optymalną temperaturę wewnątrz zapewniają pompa ciepła i panele słoneczne. Wydajna izolacja sprawia, że budynek jest neutralny energetycznie pod względem zużycia energii. Ciekawostką jest deszczówka – woda opadowa przechowywana jest w piwnicy i wykorzystywana do podlewania roślin oraz w toaletach.

Czytaj też: Kultura | Sztuka | Muzeum | Holandia | MVRDV | whiteMAD na Instagramie

fot. Ossip van Duivenbode
fot. Ossip van Duivenbode
fot. Ossip van Duivenbode
fot. Ossip van Duivenbode
fot. Ossip van Duivenbode
fot. Ossip van Duivenbode
fot. Aad Hoogendoorn,
fot. Ossip van Duivenbode
fot. Ossip van Duivenbode
fot. Ossip van Duivenbode
fot. Iris van den Broeke
fot. Iris van den Broeke
fot. Iris van den Broeke
fot. Ossip van Duivenbode
fot. Ossip van Duivenbode
fot. Ossip van Duivenbode

źródło: MVRDV

Recent Posts

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej