ARCHITEKTURA

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na nowych wizualizacjach

W Warszawie trwa budowa nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zebraliśmy w jednym miejscu aktualne wizualizacje, na których jeszcze lepiej widać jak zmieni się fragment w centrum stolicy.

Projekt nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie powstał w nowojorskiej pracowni architektonicznej Thomas Phifer and Partners. Kompleks składać się będzie z kilku części, w których znajdą się między innymi sale wystawowe o powierzchni 4000 m kw., sale edukacyjne, biblioteka, audytorium, kino, teatr TR Warszawa, kawiarnia oraz zrekonstruowane Studio Eksperymentalne Polskiego Radia z końca lat 50. W części podziemnej powstaną pomieszczenia przeznaczone na konserwację dzieł sztuki oraz magazyny. Zakończenie budowy planowane jest na 2022 r.

Amerykańscy architekci mieli trudne zadanie. Wygląd nowych gmachów podyktowany był położeniem w historycznym centrum, którego architektura jest dość chaotyczna i nie jest utrzymana w jednolitym stylu. Nowe gmachy mimo swojej powierzchni mają wizualnie uzupełniać centrum miasta, ich forma ma być spokojna. Architekci zaproponowali stonowaną elewację o dwóch kolorach, czarnym oraz białym. Bryła muzeum ma być jasna, natomiast część, w której będzie działał teatr jest czarna. Spektakle teatralne będzie mogło oglądać jednocześnie 900 widzów.

Gmachy muzeum i teatru będą funkcjonować niezależnie od siebie. Pomiędzy nimi powstanie publiczna przestrzeń, w której toczyć ma się życie miasta nawet nocą. To właśnie w tej otwartej przestrzeni organizowane mają być publiczne spektakle i miejskie imprezy.

Budowa gmachu w ścisłym centrum wiąże się z wieloma problemami. Plac budowy znajduje się bowiem w sąsiedztwie stacji metra Centrum i nad tunelami technicznymi. Budowa obiektu jest też początkiem przeobrażenia najbliższego otoczenia Pałacu Kultury i Nauki. Plac Defilad zmieni się w tak zwany „plac centralny”.

wizualizacje: Thomas Phifer and Partners

View Comments

  • Obok koszmarnego, totalitarnego, nieludzkiego w swej skali i formie straszydła powstają dwa kloce, o jeszcze bardziej nieludzkiej skali, odpychające od siebie swą monstrualną formą, zachowujące puste, nieludzkie w swej skali przestrzenie wokół Pałacu i. J.W. Stalina dalej nieludzkimi. Kto z normalnych ludzi zbierał się będzie na tych wybetonowanych, kamiennych wygonach. Przecież wokół "Pałacu" wiatr urywa głowę.

  • Ten projekt to jest tragedia. Betonowy sarkofag o totalnie skopanych proporcjach, który będzie świecił pustkami (bo kogo obchodzi uzurpacja pod tytułem "sztuka nowoczesna"?) i pogrzebie na zawsze szansę na sensowne zagospodarowanie Placu Defilad. W dodatku pójdzie na to 0,5 mld pln z naszych podatków...

Recent Posts

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku inspirowane stylem PRL.

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku zaprojektowała Karolina Jackowska, założycielka pracowni ONUKO. "Para z Białegostoku zgłosiła się…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej