ARCHITEKTURA

Na remont czekał 70 lat. Budynek kina Światowid w Krakowie

W budynku dawnego kina Światowid w Krakowie obecnie znajduje się siedziba Muzeum Nowej Huty. Prace remontowe zostały podzielone na kilka etapów. Prace były konieczne ponieważ budynek przez ponad 70 lat nie był gruntownie remontowany.

Podczas ostatniego etapu prac wymieniono 21 okien oraz wykonano konserwację 8 krat w oknach na parterze (wraz z wymianą parapetów), na elewacji wschodniej budynku dawnego kina Światowid. Wymieniono i odtworzono również cztery pary drewnianych drzwi zewnętrznych (po dwie na wschodniej i zachodniej elewacji budynku) na wzór istniejących drzwi zabytkowych. W trakcie prac zachowane zostały oryginalne podziały płaszczyzn skrzydeł drzwiowych, technologia wykonania, techniki oraz charakterystyczne formy. Na tym etapie remontu odtworzono również cztery brakujące kraty w naświetlach bram. Koszt prac wyniósł 320 000 zł i został sfinansowany ze środków własnych muzeum.

Wymiana okien i drzwi została zrealizowana zgodnie z programem prac konserwatorskich, będących elementem projektu remontu dawnego kina Światowid. Prace remontowe realizowane są przy wsparciu finansowym miasta. Zachowanie – modernizacja i możliwość prowadzenia działalności muzealnej i edukacyjnej w budynku, który jest świadkiem ważnej części historii Krakowa i krakowian, to jeden z priorytetów polityki kulturalnej miasta. Całkowity koszt remontu i dostosowywanie obiektu do potrzeb nowoczesnej placówki muzealnej, na co muzeum stara się pozyskać finansowanie ze źródeł zewnętrznych, został oszacowany na około 68 mln zł.

Muzeum Nowej Huty mieści się w zabytkowym budynku dawnego kina Światowid, który jest sukcesywnie remontowany. Kino Światowid wzniesiono w latach 1955–1957, według projektu Andrzeja Uniejewskiego. Ma 3480 m kw. powierzchni i dwie sale projekcyjne. Jedną z jego największych atrakcji są mieszczące się w piwnicach schrony.

W swojej działalności wystawienniczej, edukacyjnej i badawczej Muzeum Nowej Huty łączy ideę muzeum lokalnego, koncentrującego się na Nowej Hucie, i muzeum opowiadającego o doświadczeniu zimnej wojny oraz socjalizmu. Przestrzeń wystawiennicza oddziału obejmuje dawną salę kinową, gdzie prezentowane są wystawy czasowe oraz podziemia budynku wraz z przestrzenią schronu przeciwlotniczego, w których została przygotowana wystawa „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”. Muzeum Nowej Huty jest głównym organizatorem corocznej akcji „Zajrzyj do Huty”, do udziału w której zaprasza nowohuckie instytucje kulturalne oraz aktywistów. Instytucja regularnie proponuje wystawy oraz inicjatywy przybliżające historię miejsca, w którym funkcjonuje, jak też ożywiające życie kulturalne w tej części miasta.

Kino Światowid w 2014 r., fot. Zygmunt Put Zetpe0202, wikimedia.org, licencja CC 4.0

W obecnym kształcie muzeum funkcjonuje od marca 2019 roku. Powstało w wyniku połączenia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Muzeum PRL-u (którego siedzibą był budynek Światowida). Jeszcze w okresie funkcjonowania Muzeum PRL-u rozpoczęto prace nad przygotowaniem projektu modernizacji budynku oraz dostosowania go do potrzeb nowoczesnej placówki muzealnej, czemu towarzyszyć ma stworzenie wystawy stałej. Koncepcja zakłada m.in. umieszczenie głównej przestrzeni ekspozycyjnej pod placem przed budynkiem oraz utworzenie na dachu budynku kawiarni i kina letniego, nawiązującego do pierwotnej funkcji Światowida.

Po remoncie w budynku znajdą się również: wielofunkcyjna sala ze sceną przystosowaną do organizacji konferencji, koncertów czy wernisaży (w przestrzeni dawnej dużej sali kinowej), sala wystaw czasowych, sale warsztatowe, czytelnia, audioteka, pracownie merytoryczne. Została tu także przewidziana przestrzeń, którą pracownicy Muzeum planują przekazać społeczności lokalnej – w tzw. „przestrzeni sąsiedzkiej” mieszkańcy Nowej Huty będą mogli spędzać wolny czas i realizować swoje inicjatywy i projekty. Zgodnie z planami, po remoncie gmach zostanie w pełni przystosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu i o ograniczonej mobilności, a dla osób niewidzących lub niedowidzących zostaną przygotowane audioprzewodniki z audiodeskrypcją. Pełna realizacja zaplanowanych prac będzie możliwa po uzyskaniu finansowania ze źródeł zewnętrznych. Aktualnie muzeum przy wsparciu miasta skupia się na tych działaniach, które umożliwiają zachowanie budynku w odpowiednim stanie technicznym.

źródło: UM Kraków, materiały prasowe

Czytaj też: Muzeum | Kraków | Ciekawostki | Architektura PRL | whiteMAD na Instagramie

Balkon dużej sali w 2014 r., fot. Zygmunt Put Zetpe0202, wikimedia.org, licencja CC 4.0
Mała sala w 2014 r., fot. Zygmunt Put Zetpe0202, wikimedia.org, licencja CC 4.0
Klatka schodowa kina w 2014 r., fot. Zygmunt Put Zetpe0202, wikimedia.org, licencja CC 4.0
Wizualizacja

Recent Posts

Modernistyczne cudo. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie

Zbudowany został w 1933 roku. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie w Litwie to jeden z…

7 maja 2024

Bagno Shreka, Dom Barbie, a może domek z Odlotu? Oto noclegi Airbnb inspirowane filmami!

Bagno Shreka, dom Barbie, latający dom z filmu Odlot, a może Dom Ojca Chrzestnego? Wybór…

7 maja 2024

Podwodny tunel połączy Europę z Afryką. Budowla ma powstać do 2030 r.

Po latach wrócił pomysł budowy podmorskiego połączenia, dzięki któremu koleją dostaniemy się do Afryki. Hiszpanię…

7 maja 2024

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia nominowana do European Design Awards. I to w 3 kategoriach!

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia została zaprojektowana przez polską pracownię TOFU Studio. O pracowni pisaliśmy…

7 maja 2024

Plebiscyt must have 2024: wyróżniono najlepszy polski design

Wyróżnienia must have przyznawane są już od 2011 r. Trafiają one do polskich firm, projektantów…

7 maja 2024

Chcesz się rozerwać i miło spędzić czas? Ściągnij darmowe audiobooki pełne wersje ze strony Audioteki! Posłuchaj online za darmo!

W wolnym czasie można robić różne rzeczy, a szczególnie gdy jest ładna pogoda. Aktywne spędzanie…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej