DESIGN

Naczynia z bioodpadów. Genialna koncepcja Marceliny Komar

Rocznie każdy mieszkaniec Unii Europejskiej produkuje 482 kilogramów śmieci. Połowa z tego to bioodpady, które wywołują produkcję metanu. Można je potraktować jako surowiec i ponownie wykorzystać. Marcelina Komar, autorka projektu The_peel Projekt, proponuje, by z bioodpadów tworzyć nowe naczynia i przedmioty codziennego użytku.

Marcelina Komar, absolwentka School of Form wymyśliła, w jaki sposób przetwarzać niejadalne części warzyw i owoców, by stały się surowcem, z którego można produkować nowe przedmioty.

Mamy problem z segregacją, wiemy, że powinniśmy umieszczać je w osobnych pojemnikach, ograniczyć korzystanie z torebek foliowych, używać własnych butelek z filtrami na wodę. W praktyce większość z nas nie stosuje się do tych zasad. Zaśmiecanie ziemi to problem na dużą skalę, nie czujemy swojego sprawstwa i nie ponosimy konsekwencji za brak odpowiedzialności – mówi Marcelina Komar, absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS.

Punktem wyjścia do realizacji projektu była analiza procesu wyrzucania. Projektantka najpierw zmieniła funkcjonalność kosza na śmieci.

Pomyślałam – co gdyby przyjąć, że moja kuchnia nie produkuje odpadów, a surowce? To pytanie stało się kluczem do stworzenia projektu dyplomowego – dodaje autorka projektu.

Jej pomysł The_peel Project zakłada, że niejadalne części warzyw i owoców nie będą wyrzucane, ale suszone, dzięki czemu nie gniją, a wyłącznie tracą wodę. Następnie obierki są rozdrabniane, łączone ze skrobią oraz gliceryną i umieszczane w specjalnej prasie. To nieskomplikowany proces, dlatego może być łatwo wykorzystany na dużą skalę.

W efekcie powstały naczynia, które doskonale sprawdzą się jako zamiennik materiałów syntetycznych, na przykład plastiku w talerzykach, doniczkach rozsadowych i pudełkach na biżuterię czy suchą żywność. Tak opracowany surowiec sprawdzi się też jako foremka do świecy – jeśli do surowca dodamy cytrusy lub zioła to forma będzie uwalniać przyjemny aromat.

Materiał z bioodpadów jest bardzo trwały, a obiekty, które wyprodukowałam kilka miesięcy temu, nadal są w nienaruszonym stanie. Dzięki odpowiednim proporcjom skrobii oraz gliceryny produkt staje się odporny na uszkodzenia. Masa nie lubi się jedynie z wodą. Pod jej wpływem zaczyna powoli się rozkładać, za to świetnie sprawdza się przy suchych produktach – dodała projektantka.

Póki co projekt Marceliny Komar jest tylko koncepcją, mamy nadzieję, że zostanie wykorzystany na masową skalę.

Czytaj więcej: Ekologia | Naczynia | Edukacja | Detal | Rośliny

źródło: SWPS

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej