WYDARZENIA

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy. Rusza konkurs!

To już ósma edycja wydarzenia. Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy pozwoli wyłonić najlepsze budynki, inwestycje i wydarzenia stolicy. Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym konkursu.

Nowe budynki, przebudowy istniejących obiektów, zmiany w przestrzeni publicznej może zgłosić każda mieszkanka i każdy mieszkaniec Warszawy. Organizatorzy czekają też na zgłoszenia od przedstawicieli inwestorów, zespołów projektowych, organizatorów wydarzeń czy wydawców książek o tematyce warszawskiej.

Z roku na rok ranga konkursu rośnie. Inwestorzy publiczni i prywatni coraz chętniej prezentują swoje realizacje. I zgłaszają je do naszego konkursu. Nowe budynki i przestrzenie publiczne tworzą coraz lepszą Warszawę – do życia i wypoczynku, dostępną dla wszystkich – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Sąd konkursowy na czele z wiceprezydentem Warszawy Michałem Olszewskim rozpatrzy tylko realizacje ukończone w 2021 roku. To samo dotyczy wystaw, książek czy innych wydarzeń.

Jestem bardzo ciekawa, co tym razem zgłoszą inwestorzy i architekci. I na co wskażą mieszkańcy Warszawy. Z roku na rok jakość budynków i przestrzeni publicznych jest coraz wyższa. Oceniamy nie tylko wygląd i funkcjonalność danej inwestycji czy wkomponowanie jej w otoczenie i krajobraz. Sprawdzamy też jakość rozwiązań proekologicznych. Badamy dostępność obiektów i przestrzeni publicznych dla osób w różnym wieku i z niepełnosprawnościami – mówi Marlena Happach, architekt miasta i wiceprzewodnicząca sądu konkursowego.

Jakość architektury to wygoda i rozwiązania dobre dla wszystkich użytkowników oraz dla środowiska naturalnego. Dlatego członków sądu konkursowego wspierają w pracy eksperci z zespołów Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności oraz z Koła Architektury Zrównoważonej Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Jak zgłosić najlepsze realizacje i wydarzenia w naszym konkursie? Każdy może w prosty sposób dokonać zgłoszenia w naszym konkursie. Wystarczy wejść na stronę Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy i wypełnić formularz TUTAJ. Zgłoszenia można przesyłać do 6 lutego.

Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest Prezydent m.st. Warszawy. Nagrodę przyznajemy we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowiecką Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Oddziałem Warszawskim Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Kto wygrał w 7. Edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy?

– Architektura użyteczności publicznej – Szkoła Podstawowa Nr 400 w Wilanowie, Aleja Rzeczypospolitej 23B, autorzy: Bujnowski Architekci, inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa
– Architektura komercyjna – Elektrownia Powiśle, ul. Dobra 42, autorzy: APA Wojciechowski Architekci, inwestor: Tristan Capital Partners, White Star Real Estate
– Architektura mieszkaniowa – kamienica wielopokoleniowa, ul. Stalowa 29, autorzy: SAWA-TECH Projektowanie i Wykonawstwo, inwestor: TBS Warszawa Południe
– Nowe życie budynków – Zespół Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1, ul. Rakowiecka 21, autorzy: Konior Studio, inwestor: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
– Projektowanie przestrzeni publicznej – Pawilon edukacyjny Kamień na Golędzinowie z polaną, ul. Wybrzeże Puckie 1, autorzy: eM4. Pracownia Architektury. Brataniec, inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa
– Wydarzenie architektoniczne – książka „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”, autor: Grzegorz Piątek, Wydawnictwo W.A.B.

Czytaj też: Wydarzenia  | Warszawa | Architektura | Wieżowiec | whiteMAD na Instagramie

Elektrownia Powiśle, fot. Piotr Krajewski
Szkoła Podstawowa w Wilanowie, fot. Piotr Krajewski
Szkoła Podstawowa nr 400
Kamienica Wielopokoleniowa, fot. Piotr Krajewski
Kamienice Foksal, fot. Piotr Krajewski
Szkoła muzyczna, fot. Piotr Krajewski
Pawilon Kamień, fot. Piotr Krajewski
Przytułek św. Salezego, fot. Piotr Krajewski
"Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" - Grzegorz Piątek

źródło: materiały organizatora

Recent Posts

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Pomnik Kindertransportów w Gdańsku. Upamiętnia transporty dzieci żydowskich do Anglii

Pomnik Kindertransportów znajduje się w gdańskim w Śródmieściu, przy dworcu kolejowym Gdańsk Główny. Upamiętnia transporty…

30 kwietnia 2024

Ogrody Królewskie na Wawelu otworzyły się dla zwiedzających. Można tam zobaczyć wystawę rzeźb

Ogrody Królewskie na Wawelu zostały otwarte dla wszystkich zwiedzających. Po raz pierwszy w historii udostępniono…

30 kwietnia 2024

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej