ARCHITEKTURA

Najlepsza przestrzeń sakralna na świecie jest w Polsce. Szklane Palatium z Poznania z nagrodą!

Najlepsza przestrzeń sakralna na świecie znajduje się w Polsce, a dokładnie w Poznaniu. Mowa o szklanym palatium, które powstało na poznańskim Ostrowie Tumskim. The Spirit of Palatium (Duch Palatium), bo tak nazwano realizacja zostałą doceniona w międzynarodowym konkursie CODAawards 2022. Tu chcielibyśmy złożyć dla naszych Czytelników ogromne podziękowania. Zaledwie kilka dni po naszej publikacji sprzed kilku miesięcy ilość głosów oddanych na szklane palatium wzrosła kilkukrotnie! Ogromne brawa również dla autorów i sponsorów obiektu. 

CZYM JEST PALATIUM?

Palatium to określenie starożytnego lub średniowiecznego głównego budynku zamku, pałacu, czy dworu, które pełniło funkcję mieszkalną oraz czasem obronną. W takich obiektach zazwyczaj znajdowały się komnaty władcy (króla, cesarza, czy biskupa), a także sala reprezentacyjna i na ogół kaplica zamkowa. W Polsce nazwy tej używa się zazwyczaj dla określenia halowych, prostokątnych budynków wznoszonych przez władców wczesnopiastowskich na terenie dzisiejszej Polski. Najsłynniejszymi palatiami wczesnopiastowskimi są Palatium na Ostrowie Tumskim, Palatium na Ostrowie Lednickim, czy Palatium na Wawelu. W Niemczech jako palatium (niem. Pfalz) określano umocnione dwory królewskie (łac. villa regia lub curtis regia) włącznie z przynależnymi włościami, gdzie odbywały się zjazdy.

SZKLANE PALATIUM NA OSTROWIE TUMSKIM W POZNANIU

Początki projektu sięgają roku 1999, kiedy zespół archeologów pod kierunkiem prof. Hanny Kóčki-Krenz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza dokonał niezwykłego odkrycia relikwii palatium obokkościoła Najświętszej Marii Panny. Koncepcja przedstawienia zarysu budynku w szkle narodziła sięwśród archeologów z Rezerwy Archeologicznej Genius loci. Projekt architektoniczny polegającyna podniesieniu konstrukcji obrysowej około 60 cm nad podłogą w formie muru zaproponowałarch. Przemysław Woźny. Woźny zaprosił do współpracy architektów Tomasza Urbanowiczai Konrada Urbanowicza ze studia ARCHIGLASS we Wrocławiu.Pionowe boki muru zostały zaprojektowane i wykonane ręcznie jako odlewy ze szkła artystycznego. Ich faktura ma nawiązywać do kamienia, który jest głównym budulcem palatium wczesnopiastowskiego liczącego ponad 1000 lat. Zmienna grubość szkła (do 80 mm) nadaje powierzchni aksamitną, choć nieregularną fakturę. Szklane palatium pozwala lepiej poznać kształt odkrytych fundamentów dawnej kaplicy, która w rzucie przypomina krzyż zakończonego absydą.

“Szklane struktury charakteryzują się delikatną grafiką, imponującą techniką strukturalną i szacunkiem dla architektury, której tajemnice odkrywają”. – skomentował Kevin Walz, członek jury konkursu CODAawards 2022

Poziome i skośne elementy ściany, stanowiące wierzch kompozycji, zostały wykonane z hartowanego szkła laminowanego z kunsztownym sitodrukiem UV, który umożliwił optycznesklejenie wszystkich szklanych części ściany. Projekt graficzny górnego druku o wymiarach ponad25 na 30 metrów został wykonany na podstawie szkła odlewanego w tej samej technice co boczne, które następnie sfotografowano, rastrowano rozmieszczono w przestrzeni wewnątrz obrysu budynku. Uzupełnieniem grafiki jest ponad 20 cytatów historycznych umieszczonych wodpowiednich częściach budynku, wyjaśniających historię i znaczenie obiektu. 

Najlepsza przestrzeń sakralna na świecie – kto ją stworzył?

Inwestycja została zrealizowana przez Miasto Poznań iArchidiecezję Poznańską. Badania historycznena potrzeby projektu zostały przeprowadzone przez Rezerwat Archeologiczny Genius Loci wewspółpracy z archeologami i historykami Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Architekt PrzemysławWoźny kierował projektowaniem architektonicznym projektu i przestrzeni publicznej. Projekt szklarski został zaprojektowany i opracowany przez zespół ARCHIGLASS TomaszaUrbanowicza i Konrada Urbanowicza. Realizacja szkła piecowego została zrealizowana wautorskiej pracowni ARCHIGLASS we Wrocławiu. Szkło laminowane i hartowane z grafikązaprojektowaną przez zespół ARCHIGLASS zostało wyprodukowane przez Studio Kamiński Szkło. Konstrukcję ze stali nierdzewnej wykonał zespół: Robert Cikacz i Piotr Piotrowski. Grzegorz Sobolewski, GARDENS, bgeneralnym wykonawcą całej inwestycji nadzorowaneji kontrolowanej przez DEMIURG. Koszt inwestycji wyniósł 2 miliony złotych.

Warto zaznaczyć, że szklane palatium Mieszka I jest jedynym obiektem w Polsce, który trafił do finału CODAawards 2022. W chwili gdy pisaliśmy artykuł w dniu 26 czerwca 2022 roku, zachęcając do oddawania głosów na palatium, obiekt był jedną z najwyżej ocenionych przez internautów instalacji artystycznych gromadząc 168 głosów. Zaledwie kilka dni po publikacji ilość głosów przekroczyła 500. Tydzień po publikacji szklane palatium zgromadziło ponad 1000 głosów. To z pewnością również dzięki Wam najlepsza przestrzeń sakralna na świecie znajduje się w Polsce. Z tego miejsca BARDZO dziękujemy!

Lista wszystkich nagrodzonych kategorii dostępna jest tutaj: https://www.codaworx.com/codaawards/2022-winners/?fbclid=IwAR0WOCg-rNM8QGdADrmS_5_DiCanX7xQOh-zjnBXvKE3w-rgRiBzuQqGOAc 

źródło: um.poznan.pl

Recent Posts

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Rozważna i romantyczna: wygodne sukienki na lato

Kto powiedział, że praktyczne ubrania muszą koniecznie być minimalistyczne aż do bólu? Letnie sukienki mogą…

6 maja 2024

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej