ARCHITEKTURA

Największa zielona fasada w Europie powstała w Niemczech.

Fasady pokryte roślinnością to coraz popularniejszy trend na całym świecie. Opisywaliśmy je między innymi przy okazji budowy zielonego biurowca w Lonydnie, o którym przeczytacie tutaj, a także opisując apartamentowiec w Wietnamie, wyglądajacy jak wertykalny ogród, o którym przeczytacie tutaj. Dziś prezentujemy wam kolejną tego typu realizację. Największa zielona fasada w Europie powstała w niemieckim Düsseldorfie.

Największa zielona fasada w Europie pokryła biurowiec Kö-Bogen II, który znajduje się przy placu Gustaf-Gründgens-Platz ciągnącego się wzdłuż ulicy Schadowstraße. Ekologiczny biurowiec powstał w sąsiedztwie teatru pochodzącego z lat 60., a także charakterystycznego 95-metrowego budynku biurowego Dreischeibenhaus Tower, który powstał w 1950 roku.

Największa zielona fasada w Europie, która pokryła budynek składa się z ponad 30.000 roślin pnących, które nie tylko usprawnią kwestie związane z termoizolacją budynku, ale także dadzą schronienie i pokarm dla tysięcy pożytecznych owadów, bowiem na dachu, a także między alejami zieleni pojawiły się hotele dla owadów, a także pasieki. Rośliny sadzone są w formie podłużnych żywopłotów, które będą ciągnąć się na długość ponad 8 kilometrów. Co więcej, na placu przy budynku nasadzonych zostanie 80 drzew kwitnących.


Tak o inwestycji mówią architekci z pracowni Ingenhoven Architects, która odpowiadała za projekt budynku:

„Pochyłe fasady tworzą dynamiczne wejście na plac Gustaf-Gründgens-Platz i otwierają niezakłócony widok na ikony powojennego modernizmu – biurowiec Dreischeibenhaus i teatr Schauspielhaus – a dalej, na publiczny ogród Hofgarten z jego magnoliami. Kompozycja zielonej fasady umożliwia oscylowanie w świadomej nieokreśloności pomiędzy miastem a parkiem. Jest to bezpośrednie nawiązanie do pobliskich ogrodów Hofgartenem” – mówią architekci.

Prace projektowe nad obiektem architekt Christopher Ingenhoven rozpoczął już w 1992 roku, kiedy wysunął pomysł rewitalizacji centralnie położonej części Düsseldorfu, uznawanej przez mieszkańców za architektoniczną bliznę po II wojnie światowej. Architekt zaproponował władzom miasta, by przenieść ruch aut do podziemnego tunelu, a powierzchnię zrewitalizować i udostępnić pieszym. Plan architekta zaczął się realizować dopiero 20 lat później, kiedy wygrał w konkursie na projekt centrum biurowo-handlowego Kö-Bogen II. Kolejnym elementem, który wpisuje się w założenia z początku lat 90. była rewitalizacja w 2017 roku teatru Düsseldorfer Schauspielhaus, który znajduje się po drugiej stronie Gustaf-Gründgens-Platz.

Czytaj też: Ekologia | Architektura | Zieleń | Elewacja | Biurowiec | Niemcy

źródło:  ingenhoven architects / HGEsch

Recent Posts

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej