ARCHITEKTURA

Neogotyckie meble wróciły do oficyny przy pałacu Branickich. Batalia trwała sześć lat

Udało się! Konsekwentne i stanowcze działania Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie przyniosły oczekiwany efekt. Zabytkowe neogotyckie meble po sześciu latach wróciły do oficyny przy pałacu Branickich na Nowym Świecie. Konserwator nie kryje radości z sukcesu.

Historia mebli związana jest z apteką funkcjonującą w oficynie pałacu Branickich, która istniała od 1851 do 2016 roku i była najstarszą w stolicy. Meble były nieodłączną i wyjątkową częścią jej wyposażenia. Ich historia łączy się z apteką “Gotycka”, której oryginalne wnętrza zaprojektowane przez Henryka Marconiego w duchu angielskiego neogotyku, przetrwały dwie wojny światowe, okupację i powstanie.

Neogotyckie meble. Fot. MWKZ

Formalnie meble należały do spółki, która prowadziła aptekę. Właściciel planował w tym miejscu otworzyć sklep z alkoholem, na to jednak nie dostał zgody od dzielnicy. Ponad 150-letnie meble zniknęły w lutym 2017 roku, pierwotnie tylko na czas remontu, jednak nie wróciły już do budynku. Były to działania niezgodne z prawem. W listopadzie 2022 roku Naczelny Sąd Administracyjny prawomocnie nakazał zwrot wyposażenia. MWKZ wszczął postępowanie egzekucyjne w celu przymuszenia posiadacza zabytków do wykonania prawomocnego nakazu. W wyniku skutecznych czynności egzekucyjnych prowadzonych przez MWKZ doprowadzono do powrotu zabytkowych mebli w ich pierwotne miejsce.

Fot. MWKZ

Teraz planowana jest ich konserwacja i odtworzenie w zabytkowym wnętrzu. Cenny zabytek wrócił na swoje miejsce w pałacowej oficynie, gdzie będzie eksponowany. Radości z tego powodu nie kryje prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków – to jeden z naszych największych sukcesów. Do tej pory żadnemu urzędowi nie udało się w taki sposób doprowadzić do pomyślnego końca, tak skomplikowanej sprawy. Zabytkowe i piękne meble wracają w należne ich miejsce. Będą pod należytą ochroną. Konsekwencja, upór i zdecydowane działania przyniosły efekt. Szczególnie chciałbym podziękować pracownikom WUOZ Tomaszowi Wielądkowi, Idze Polanowskiej i Pawłowi Karczewskiemu w tej sprawie wykazali się dużym zaangażowaniem.

Źródło: MWKZ

Czytaj też: Wnętrza | Zabytek | Historia | Pałac | Meble | Warszawa | Architektura w Polsce | Ciekawostki

Fot. MWKZ
Fot. MWKZ
Fot. MWKZ
Apteka w 1938 r. Źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie
Oficyna z apteką w latach 80. XX w. Źródło: Księga Pałaców Warszawy Tadeusz S. Jaroszewski Interpress Warszawa 1985
Apteka przed zamknięciem. Fot. Google Maps
Apteka przed zamknięciem. Fot. Google Maps
Fot. MWKZ
Fot. MWKZ
Fot. MWKZ
Fot. MWKZ
Fot. MWKZ
Fot. MWKZ
Fot. MWKZ

Recent Posts

Modernistyczne cudo. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie

Zbudowany został w 1933 roku. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie w Litwie to jeden z…

7 maja 2024

Bagno Shreka, Dom Barbie, a może domek z Odlotu? Oto noclegi Airbnb inspirowane filmami!

Bagno Shreka, dom Barbie, latający dom z filmu Odlot, a może Dom Ojca Chrzestnego? Wybór…

7 maja 2024

Podwodny tunel połączy Europę z Afryką. Budowla ma powstać do 2030 r.

Po latach wrócił pomysł budowy podmorskiego połączenia, dzięki któremu koleją dostaniemy się do Afryki. Hiszpanię…

7 maja 2024

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia nominowana do European Design Awards. I to w 3 kategoriach!

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia została zaprojektowana przez polską pracownię TOFU Studio. O pracowni pisaliśmy…

7 maja 2024

Plebiscyt must have 2024: wyróżniono najlepszy polski design

Wyróżnienia must have przyznawane są już od 2011 r. Trafiają one do polskich firm, projektantów…

7 maja 2024

Chcesz się rozerwać i miło spędzić czas? Ściągnij darmowe audiobooki pełne wersje ze strony Audioteki! Posłuchaj online za darmo!

W wolnym czasie można robić różne rzeczy, a szczególnie gdy jest ładna pogoda. Aktywne spędzanie…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej