DESIGN

Nie wszyscy wiedzą, że istnieje. Mozaika w kinie Charlie w Łodzi

Mozaika w kinie Charlie w Łodzi powstała wiele lat przed rozpoczęciem działalności kina. Dwa dzieła sztuki przetrwały próbę czasu i są przykładem charakterystycznych dla PRL-u elementów plastycznych.

Kino działa w budynku przy ulicy Piotrkowskiej 203/205, w którym przed laty funkcjonował Łódzki Ośrodek Szkolenia Ideologicznego. Właśnie dlatego powstały tam elementy plastyczne, odpowiadające nastrojom epoki i symbolizujące idee promowane przez ówczesne władze. Kino Charlie rozpoczęło działalność w tym budynku w 1994 r.

Na półpiętrze kina powstała mozaika przedstawiająca klasę pracującą. Dostrzec tu można motywy robotnicze i chłopskie. Kolejna mozaika znajduje się w Sali kinowej, dawnej Sali plenarnej. Dzieło powstało jako pejzaż i prezentuje osiedle na Nowym Rokiciu. Co ciekawe, to perspektywa, którą z okna swojej pracowni widział autor mozaik – Zdzisław Głowacki. Czujne oko na drugiej mozaice dostrzeże przedwojenną szkołę przy ulicy Przyszkole i elektrociepłownię EC2.

Zdzisław Głowacki urodził się w 1919 roku w Łodzi. Ukończył w tym mieście szkołę średnią, a maturę zdał w 1937 roku. Wtedy też rozpoczął studia artystyczne na Wydziale Malarskim ASP w Krakowie. Edukację przerwała II wojna światowa. Już po jej zakończeniu Głowacki powrócił na uczelnię i studia ukończył w 1947 roku jako wychowanek pracowni malarki Hanny Rudzkiej-Cybis.

Artysta po studiach wrócił do Łodzi, gdzie rozpoczął pracę artystyczno-pedagogiczną w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Prowadził tam katedrę malarstwa i rysunku. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1968 roku.

fot. Patryk Robacha (FB Łódź zwana pożądaniem)

Samodzielną działalność artystyczną Zdzisław Głowacki rozpoczął już w 1949 roku. Początkowo był kolorystą, a następnie w okresie realizmu socjalistycznego związał się z nurtem twórczości monumentalnej o tematyce historycznej. W swojej twórczości pozostawał wierny malarstwu abstrakcyjnemu. W jego portfolio znaleźć można też portrety czy grafikę wystawienniczą. Jednak najwięcej jego dzieł składa się na mozaiki, których wykonał 32. Mozaiki jego autorstwa zdobiły gmachy licznych instytucji w Łodzi oraz w innych miastach w Polsce. Znany jest też z dziesiątek sgraffitów, które powstawały dla szkół w województwie łódzkim.

źródło: Kino- Galeria Charlie (www.charlie.pl),  Bartosz Stępień. Łódzkie mozaiki i inne monumentalne akcenty plastyczne czasów PRL-u

Czytaj też: Mozaika | Sztuka | Detal | Ciekawostki | Łódź | whiteMAD na Instagramie

fot. Patryk Robacha (FB Łódź zwana pożądaniem)
fot. Patryk Robacha (FB Łódź zwana pożądaniem)
fot. Sebastian Szwajkowski
fot. Sebastian Szwajkowski
fot. Sebastian Szwajkowski
fot. Sebastian Szwajkowski

Recent Posts

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Pomnik Kindertransportów w Gdańsku. Upamiętnia transporty dzieci żydowskich do Anglii

Pomnik Kindertransportów znajduje się w gdańskim w Śródmieściu, przy dworcu kolejowym Gdańsk Główny. Upamiętnia transporty…

30 kwietnia 2024

Ogrody Królewskie na Wawelu otworzyły się dla zwiedzających. Można tam zobaczyć wystawę rzeźb

Ogrody Królewskie na Wawelu zostały otwarte dla wszystkich zwiedzających. Po raz pierwszy w historii udostępniono…

30 kwietnia 2024

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej