ARCHITEKTURA

Zamiast betonozy jest zieleń. Niewielkie Bojanowo pokazuje, jak remontować rynek

Nie tylko duże, ale też małe miasta w Polsce rewitalizują swoje centra. Bojanowo wyremontowało swój rynek, ale zachowano jego pierwotny wygląd – powierzchnia rynku w większości pokryta jest zielenią.

Niedawno pisaliśmy o trwającej przebudowie rynku w Łęcznej na Lubelszczyźnie. Miasteczko przebudowuje swój rynek, który kiedyś był zielonym skwerem. Wycięto tam drzewa, zlikwidowano trawnik, a powierzchnię rynku szczelnie pokryły płyty. W efekcie powstaje tam wyspa ciepła, która w upalne i słoneczne dni może dać się we znaki mieszkańcom (czytaj TUTAJ). Zupełnie inaczej było w Bojanowie.

Bojanowo to liczące niemal 3 tysiące mieszkańców miasteczko w powiecie rawickim w Wielkopolsce. Tamtejszy rynek przebudowano trzy lata temu.

Inwestycja była podzielona na dwa etapy. W ramach pierwszego wykonano przebudowę zatoki autobusowej, wymieniono krawężniki, wymieniono schody na terenie rynku, ustawiono nowe wiaty przystankowe, ławki, zamontowano słup ogłoszeniowy oraz zdrój. W drugim etapie, który miał miejsce w 2019 roku wykonane zostały nowe nasadzenia, zbudowano system nawadniania, zmodernizowano ścieżki oraz chodniki.

Wprawdzie z bojanowskiego rynku wycięto kilka dużych drzew, to wierzby oraz duży iglak. W 2019 roku burmistrz Maciej Dubiel decyzję o wycince tłumaczył kwestiami bezpieczeństwa, jednak zaznaczał, że rynek pozostanie zieloną enklawą, bo jest to element, który go wyróżnia.

Po pierwsze wierzby zagrażały bezpieczeństwu – każdego roku przy okazji większych wichur odłamywały się od nich sporej wielkości konary. Również wiatry sprawiły, że wierzby były pochylone i mocno „skręcone” czego efektem były pęknięcia pni widoczne na ich całej długości. Systemy korzeniowe wszystkich trzech drzew były na powierzchni ziemi i były widoczne zarówno na trawnikach, jak i ścieżkach. Niemożliwym zatem byłby, np. montaż systemu nawadniania, wymiana nawierzchni trawiastej czy ścieżek, gdyż korzenie drzew skutecznie by uniemożliwiały wykorytowanie sporej powierzchni rynku – czytamy wypowiedź burmistrza, którą w 2019 roku w swoim artykule opublikował Jakub Latusek z serwisu Rawicz Naszemiasto.

W Bojanowie pokazali, że nie trzeba likwidować powierzchni zielonych, by zastępować ją betonowymi płytami. Powstało atrakcyjne miejsce odpowiadające skali miasteczka, z którego mieszkańcy chcą korzystać. I chyba o to chodzi!

Inwestycję zrealizowało Konsorcjum firm Zakład Robót Ogrodniczych „Spiraea” Renata Przybylska z Leszna – lider oraz Marcin Matuszewski Kamieniarstwo GRANITLUX Centrum Kamienia i Klinkieru z Rawicza – partner.

fot. Idę, albo nie idę (Facebook)

Czytaj też: Zieleń | Miasto | Renowacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Bojanowo w 2005 roku, fot. Jan Jerszyński, wikimedia.org, licencja: CC 2.5

Recent Posts

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Pomnik Kindertransportów w Gdańsku. Upamiętnia transporty dzieci żydowskich do Anglii

Pomnik Kindertransportów znajduje się w gdańskim w Śródmieściu, przy dworcu kolejowym Gdańsk Główny. Upamiętnia transporty…

30 kwietnia 2024

Ogrody Królewskie na Wawelu otworzyły się dla zwiedzających. Można tam zobaczyć wystawę rzeźb

Ogrody Królewskie na Wawelu zostały otwarte dla wszystkich zwiedzających. Po raz pierwszy w historii udostępniono…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej