XIX-wieczny projekt przebudowy Pałacu Saskiego. Nawiązuje do klasycyzmu stanisławowskiego

Nie milkną echa wyników konkursu architektoniczno-urbanistycznego na koncepcję odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. W międzynarodowym konkursie udział wzięło jedenaście pracowni architektonicznych i konsorcjów. Najlepszy projekt odbudowy i I nagrodę zdobyła pracownia WXCA. Tymczasem pracownia projektowa Architektura Klasyczna przedstawiła przy okazji mało znany XIX-wieczny projekt przebudowy pałacu.

Początki pałacu sięgają roku 1661, kiedy wielki koronny Jan Andrzej Morsztyn rozpoczął budowę piętrowej, barokowej posiadłości. Pół wieku później nowy właściciel budynku – August III Sas – zarządził jego gruntowną przebudowę. Zmieniło się również jego otoczenie. Powstał Ogród Saski, a rozbudowany gmach stał się rezydencją królewską w europejskim stylu. Wraz z Ogrodem Saskim stanowił centralny element barokowego założenia urbanistycznego XVIII-wiecznej Warszawy zwanego Osią Saską.

XIX-wieczny projekt przebudowy Pałacu Saskiego. Źródło: Pracownia Projektowa – Architektura Klasyczna

Po śmierci króla pałac utracił status rezydencji królewskiej i stopniowo popadał w ruinę. W 1837 r. gmach nabył rosyjski kupiec Iwan Skwarcow, który postanowił o jego przebudowie. Powstała wówczas budowla w klasycystycznym stylu, która w większości w takim kształcie przetrwała do momentu jej zniszczenia. 16 grudnia 1944 roku Niemcy wysadzili pomnik Poniatowskiego, a dwa dni później ten sam los spotkał pałac Brühla, sąsiadujący z Pałacem Saskim. Ten wysadzony został w dniach 27-29 grudnia. Ocalały jedynie arkady mieszczące Grób Nieznanego Żołnierza.

Pałac Saski w latach 20. XX w. i propozycja przebudowy. Źródło: Wojskowe Biuro Historyczne i Pracownia Projektowa – Architektura Klasyczna

Odbudowa Pałacu Saskiego, Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej to największa w ostatnich latach tego typu inwestycja w Warszawie. Po jej ukończeniu zachodnia pierzeja placu Piłsudskiego będzie wyglądała jak 31 sierpnia 1939 roku. Tymczasem w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej spoczywa mało znany projekt przebudowy fasady Pałacu Saskiego. Pochodzi prawdopodobnie z połowy XIX wieku i wiąże się z konkursem na przebudowę gmachu ogłoszonym przez Iwana Skwarcowa. Zachowany dokument przedstawia ciąg budynków bogatych w kolumny z monumentalną bramą pośrodku zwieńczoną rzeźbą. Wielu twierdzi, że istniejąca do 1944 roku forma pałacu projektu Idźkowskiego i Ritschla nosiła wyraźne ślady rosyjskiej myśli architektonicznej. Na tle zwycięskiej koncepcji przedstawiona tutaj, nieznana szeroko propozycja z pewnością posiada silniejsze wpływy rodzimego warszawskiego klasycyzmu stanisławowskiego, jest dużo bardziej bogata i dynamiczna. Wizualizacje na podstawie projektu wykonała pracownia projektowa Architektura Klasyczna.

Źródło: Pracownia Projektowa – Architektura Klasyczna i Książnica Cieszyńska

Czytaj też: Zabytek | Pałac | Historia | Warszawa | Ciekawostki

Źródło: Pracownia Projektowa - Architektura Klasyczna
Źródło: Pracownia Projektowa - Architektura Klasyczna
Źródło: Pracownia Projektowa - Architektura Klasyczna

Recent Posts

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej