ARCHITEKTURA

Niezwykłe budynki: modernistyczne wieże Litchfield Towers

Wieżowce Litchfield Towers znajdują się w Pittsburghu w Pensylwanii. Kompleks należy do Uniwersytetu w Pittsburghu i pełni funkcję akademika.

Kompleks składa się z trzech wież, które zbudowane zostały według projektu pracowni Deeter & Ritchey. Budynki mają zróżnicowaną wysokość. Wieża A ma 60,4 m i 19 pięter, wieża B 68,4 m i 22 piętra, a wieża C – 52 m i 16 pięter wysokości. Ich budowa zakończyła się w 1963 r. Kilka lat później budynkom nadano nazwę na część Edwarda Litchfielda, kanclerza uczelni, który zginął w katastrofie lotniczej w 1968 r.

Budynki zbudowane zostały na trzykondygnacyjnej podstawie, w której powstała ogromna stołówka mogąca pomieścić 1400 osób. Dodatkowo w podstawie powstał garaż. Wieże mają cylindryczną formę, elewację zdobią pasy ciągnące się od podstawy aż po szczyt. Między nimi znajdują się niewielkie otwory okienne.

Wieże A i B są niemal identyczne. Wszystkie pokoje wewnątrz są dwuosobowe. Projekt architekta Dahlena Ritcheya zakładał stworzenie atrakcyjnych przestrzeni do nauki, jednak zamiast tworzyć jednego, wspólnego miejsca, zaproponował budowę kilku mniejszych. Dlatego na co trzecim piętrze znalazł się przestronny salon z biurkami do pracy i sofami do odpoczynku. Taki zabieg sprawił, że mieszkańcy akademika mają stosunkowo blisko do stref nauki i nie muszą zjeżdżać do np. wspólnego holu.

Zwykłe piętro mieszkalne składa się z 20 pokoi, jednak muszą korzystać ze wspólnych toalet i łazienek. W obiekcie znajdują się też przestrzenie wspólne, takie jak sala fitness (wieża A) czy pomieszczenie amerykańskiej poczty (budynek B). Co ciekawe, oba budynki przeznaczone są wyłącznie dla studentów I roku, dlatego obowiązuje w nich zakaz spożywania alkoholu. Natomiast z wieży C korzystają absolwenci uniwersytetu.

Pokoje wieży C są jednoosobowe, ale są nieco mniejsze – ich powierzchnia równa się 2/3 wielkości pokoi w wieżach A i B. Również tutaj na co trzecim piętrze powstała strefa do nauki i pracy. W sumie w kompleksie mieszka nieco ponad 1800 studentów.

fot. Crazypaco, wikimedia.org, licencja: CC BY 2.5

Obiekt funkcjonuje jak małe miasteczko. Rozbudowana część parteru wyposażona jest w część administracyjną, w której studenci mogą składać podania czy odebrać legitymację studencką. Istnieje też tutaj duża restauracja Market Central, która działa jak uczelniana stołówka.

Wieżowce Litchfield Towers zdobył nagrodę Honor Award, którą przyznaje stowarzyszenie Pennsylvania Society of Architects.

źródło: University of Pittsburgh, Monograph.com

Czytaj też: Modernizm | Brutalizm | Stany Zjednoczone | Ciekawostki | Beton | whiteMAD na Instagramie

fot. Crazypaco, wikimedia.org, licencja: domena publiczna
fot. Dllu, wikimedia.org, licencja: Dllu - Own work CC BY-SA 4.0
fot. Cbaile19, wikimedia.org, licencja: domena publiczna
fot. Cbaile19, wikimedia.org, licencja: domena publiczna
fot. Google

Recent Posts

Brutalistyczny ratusz w Bensberg – betonowa konstrukcja w sąsiedztwie zabytkowego zamku

Zamek Bensberg to średniowieczny zespół w Bergisch Gladbach w Nadrenii Północnej-Westfalii. W latach 1962–1972 rozbudowano…

10 maja 2024

Dopracowane w każdym calu. Kolorowe wnętrze przy Placu Bema we Wrocławiu

Znajduje się w starej kamienicy. Mieszka tu para, która od dawna szukała idealnego miejsca do…

10 maja 2024

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej