ARCHITEKTURA

Nowe lodowisko w Gdańsku. Oto jak będzie wyglądać!

Jego projekt przygotowali architekci z pracowni TBi Architekci. Nowe lodowisko w Gdańsku zbudowane zostanie w sąsiedztwie pętli tramwajowej u zbiegu al. Pawła Adamowicza i powstającej ul. Nowej Warszawskiej.

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska otrzymała dokumentację projektową dla budowy lodowiska rekreacyjnego z trybunami na 300 osób i zapleczem szatniowym oraz projekt zagospodarowania terenu. Obecnie rwa weryfikacja dokumentacji i uzyskiwanie pozwolenia na budowę. Kolejnym krokiem będzie analiza możliwości źródeł finansowania.

Nowe kryte lodowisko w Gdańsku ma powstać w okolicach szkoły i przedszkola przy al. Pawła Adamowicza oraz pętli Ujeścisko i trasy Nowa Warszawska. Wcześniej została opracowana koncepcja budowy lodowiska. Do finalizacji został przyjęty III wariant koncepcji, który dostosowany będzie do możliwości miasta i podzielony na 4 etapy realizacyjne.

Jak informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, obecnie trwa weryfikacja dokumentacji przygotowanej przez biuro TBi ARCHITEKCI Sp. z o.o., a także procedura uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Atrakcja dla aktywnych będzie jednym z elementów planowanego w tym miejscu większego kompleksu sportowo-rekreacyjnego. Projekt ten podzielony został na cztery etapy realizacyjne:

– Etap I – hala lodowiska rekreacyjnego z zapleczem szatniowym,

– Etap II – basen,

– Etap III – hala lodowiska treningowego wraz z dodatkowym zapleczem treningowym (siłownie, fitness) oraz zapleczem konferencyjnym i trybunami na 300 osób, nadbudowanymi nad zapleczem szatniowym wykonanym w etapie I,

– Etap IV – hala do curlingu z trybuną na 115 osób, z własnym zapleczem szatniowym i gastronomią oraz pomieszczeniami dla klubów i związków sportowych.

Koszt dokumentacji projektowej dla budowy lodowiska rekreacyjnego wyniósł blisko 198 tys. złotych. Projekt uwzględnia także zagospodarowanie terenu wokół kompleksu sportowo-rekreacyjnego, w tym miejsca parkingowe, oraz budowę sieci uzbrojenia zewnętrznego docelowo dla wszystkich czterech etapów inwestycji, w tym również basenu, dla którego obecnie trwają prace nad dokumentacją.

Architekci chcą, by obiekt był przyjazny środowisku, dlatego układ chłodniczy lodowiska będzie przygotowany do odzysku ciepła na potrzeby basenu. Docelowo przewiduje się odzysk ciepła z tafli wszystkich trzech lodowisk. Jeżeli z wyliczeń okaże się, że ciepło uzyskane z agregatów chłodniczych pierwszej zbudowanej tafli lodowiska nie pokryje zapotrzebowania na ogrzanie basenu to projektanci zaproponuję wymienniki, które zapewnią ogrzanie wody w basenie, również niezależnie od odzysku ciepła z instalacji mroźniczej lodowiska.

projekt: TBI Architekci

źródło: Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska (gdansk.pl)

Czytaj też: Gdańsk | Miasto | Sport | Zdrowie | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej