ARCHITEKTURA

Nowe Muzeum Wojska Polskiego. Wiemy, jak będzie wyglądać ekspozycja!

Muzeum Wojska Polskiego, które powstaje na warszawskiej Cytadeli ma być jednym z najbardziej nowoczesnych kompleksów muzealnych w Polsce. Właśnie poznaliśmy wyniki konkursu na koncepcję programowo-przestrzenną ekspozycji Muzeum Wojska Polskiego. Zwycięzcą konkursu okazała się pracownia NM Architekci. 

Wyniki konkursu poznaliśmy w środę 18 września 2019 roku. Do konkursu na zaprojektowanie stałej ekspozycji w Muzeum Wojska Polskiego przystąpiło 11 pracowni spośród których jury wybrało laureata – pracownię NM Architekci. 

W składzie juRY zasieli najważniejsi przedstawiciele polskiego świata architektury, sztuki oraz historycy. Wśród nich architekci Marcin Kwietniowicz oraz Stefan Wroński, artysta Jerzy Kalina, profesorowie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie: Przemysław Krajewski i Marek Chowaniec, a także przedstawiciele muzeum: Witold Głębowicz, Paweł Żukowski i Jarosław Godlewski. Obradami kierował architekt Ryszard Jurkowski.

Jury spośród wszystkich złożonych koncepcji wyłoniło projekt pracowni Tomasza Marciniewicza i Zuzanny Szpocińskiej z pracowni NM architekci. W ocenie jury ich propozycja była najbliższa narracji zakładanej przez muzeum, a ekspozycje cechują się „dużym ładunkiem emocjonalnym i siłą wyrazu. Jury zwróciło uwagę również na funkcje ekspozycji. Poniżej pełne uzasadnienie werdyktu:

“Nagrodzona propozycja prezentuje spójną i atrakcyjną dla odwiedzającego ideę przestrzeni wystawienniczej, a zaproponowana narracja precyzyjnie definiuje trzy podstawowe funkcje:

Pierwszą jest uwzględniająca percepcję odbioru ścieżka zwiedzania, podzielona na trzy kategorie: krótką, średnią oraz długą i jest tak poprowadzona, że zróżnicowane grupy zwiedzających mogą w pełni, bez uszczerbku na jakości odbioru, zapoznać się z wymową i charakterem ekspozycji w wybranym przez siebie tempie.

Drugą jest stosunek do eksponatów. W zaproponowanej koncepcji są one traktowane z ogromnym szacunkiem, niemalże jak dzieła sztuki. Zgodnie z koncepcją, autentyczne eksponaty są najważniejszymi elementami wystawy. Prezentowane są w świadomie zaprojektowanych ekspozytorach oraz w tak zwanych „izbach” – rozświetlonych niczym wielkie gabloty wnętrzach, podkreślających ich jednostkowy i unikatowy charakter.

Trzecim elementem, niejako domykającym ścieżkę zwiedzania, są tak zwane „zworniki” kryjące w swoim wnętrzu dioramy. Zastosowany tu klucz interpretacyjny i myśl przewodnia koncepcji to zatrzymany czas, swoista filmowa stopklatka. Scena, wydarzenie z przeszłości, przy której można być obecnym, jak na wyciągnięcie ręki. Przestrzenie te są miejscami w których warto się zatrzymać z uwagi na niezwykłą atrakcyjność wizualną, widowiskowość, oraz ładunek emocjonalny, jaki ze sobą niosą. Wybrane sceny, sekwencje zdarzeń, zmuszają do refleksji i powodują wzruszenie, pozostawiając w pamięci zwiedzających wrażenie obecności, bycia w epicentrum historycznych wydarzeń. Co cenne, te swoiste artystyczne instalacje w minimalizmie działań przestrzennych pozostawiają odbiorcy pole do swobodnej gry wyobraźni.

Na uwagę zasługuje także umiejętność kreowania nastroju ekspozycji przy pomocy oszczędnie użytych multimediów, tj. projekcji, światła i dźwięku.

Zwycięski projekt wchodzi również w świadomy dialog z architekturą budynku kontynuując sposób myślenia o przestrzeni wnętrza i przyjęty system wartości — powściągliwość języka formalnego i szlachetność rozwiązań materiałowych wyrasta z ducha budynku, w którym pierwszoplanową rolę pełnić ma widz i eksponat.

Zaproponowaną artystyczną koncepcję wystawy można podsumować sentencją „minimum środków — maksimum wyrazu”, co w znacznej mierze może współgrać z finansowym i ekonomicznym wymiarem przedsięwzięcia.”

Przypomnijmy, że Muzeum Wojska Polskiej zostało zaprojektowane przez cenioną warszawską pracownię WXCA, która ma na swoim koncie wiele podobnych projektów. Obiekt ma zostać oddany do użytku w 2020 roku. Koszt ekspozycji stałej wyniesie 45 milionów złotych.

Autorzy:
Zuzanna Szpocińska,
Tomasz Marciniewicz,
Jerzy Grochulski,
Ewelina Czerwińska

źródło: NM Architekci

Recent Posts

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej