ARCHITEKTURA

Nowoczesny dom z dwuspadowym dachem w Poznaniu

Dom z dwuspadowym dachem zbudowany został na przedmieściach Poznania. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni PL.architekci.

Przygotowując projekt domu POZ_7 architekci chcieli, aby jak najlepiej wpisał się w okolicę. Dlatego sięgnęli po drewno w elewacji, którego atutem jest tutaj naturalny proces starzenia, pękania i zmian w kolorze. Zamysł był taki, aby powstał budynek, którego dwuspadowy dach i prosta forma będą nawiązywać do tradycyjnej zabudowy, dlatego dom przypomina nowoczesną stodołę.

Główna bryła budynku to przykryta dwuspadowym dachem otwarta przestrzeń z widoczną więźbą dachową. Dach wychodzi poza ściany szczytowe i pełni inną praktyczną funkcję – od zachodu tworzy zadaszenie tarasu. Architekci zaproponowali budowę ścian szczytowych, które są w całości przeszklone. W ten sposób mieszkańcy mają ciągły kontakt z pobliską przyrodą. Biegnące przez niemal całą długość domu okno kadruje widoki na krajobraz. Rama zewnętrzna wykonana została z włókno-cementu, co ma odbicie także wewnątrz i jeszcze bardziej podkreśla kadr za oknem. Dodatkowo od strony południowej dzięki podwójnym przeszkleniom stworzono rodzaj szklarni dla kaktusów. Kolekcjonowanie tych roślin to jedna z ulubionych zajęć właścicielki domu.

W realizacji ważna jest elewacja domu. Wykonano ją z modrzewia syberyjskiego. Drewno nie było impregnowane, dlatego pozostawione upływowi czasu będzie się zmieniać. Drewno patynuje, dzięki czemu dom wizualnie będzie „wrastać” w okolicę. Okładzina z naturalnego modrzewia zamontowano w układzie ażurowym. Dom z dwuspadowym dachem został więc pokryty drewnem na całej powierzchni.

Motyw drewna został powtórzony wewnątrz. We wszystkich pomieszczeniach położono deski jesionowe o szerokości niemal całego budynku. Mimo że niektóre pękają to w ten sposób dodają charakteru całej przestrzeni.

Właścicielka domu uwielbia konie, dlatego tuż obok domu znalazł się niewielki wybieg. Dla właścicielki ważna jest też przyroda w naturalnej postaci, dlatego architekci nie ingerowali w przydomowy ogródek. Próżno więc tutaj szukać równo ściętej, zielonej trawy i przyciętych krzewów. W tej realizacji nic niczego nie udaje.

Czytaj więcej: Dom jednorodzinny | Drewno | Poznań | Elewacja

Dom z dwuspadowym dachem - tak architekci połączyli tradycyjny kształt z nowoczesnym budownictwem

zdjęcia: Tom Kurek

View Comments

Recent Posts

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej