ARCHITEKTURA

Nowy ratusz w Ostrawie. Modernistyczna wizytówka industrialnego miasta

Czeska Ostrawa to przemysłowe miasto leżące zaledwie kilkanaście minut od granicy z Polską. Jego najpopularniejszym miejscem jest dawny kombinat przemysłowy Dolni Vitkovice, który po zamknięciu w 1998 roku stał się atrakcją turystyczną i kulturalną. W mieście nie brakuje też innych, wyjątkowych obiektów architektonicznych. Wśród nich jest nowy ratusz w Ostrawie zbudowany w 1930 roku. Do dziś jest nie tylko symbolem miasta, ale też najwyższym i największym ratuszem w całych Czechach.

Do 1930 roku funkcję ratusza pełnił historyczny budynek z XVI wieku znajdujący się przy placu im. Masaryka (aktualnie mieści się w nim muzeum miejskie). W 1925 roku rozpoczęto jednak budowę nowego, górującego nad Ostrawą ratusza. Ponad 85-metrowy kompleks do dziś jest siedzibą władz miejskich. Znajduje się przy placu im. Prokeša – pierwszego czeskiego prezydenta Ostrawy po powstaniu Czechosłowacji w 1918 roku.

Budowa obiektu trwała pięć lat, jednak w jej trakcie konieczna była zmiana planów. Wynikało to z niestabilnego, żwirowego podłoża w miejscu budowy. Betonową konstrukcję zamieniono na lżejszą, wykonaną ze stali pochodzącej z miejscowych hut w Vitkovicach. Mimo to konstrukcja wieży widokowej i tak waży 155 ton, a same zegary znajdujące się na wieży (mające średnicę 3,5 metra) – aż 2 tony. Sama wieża jest pokryta miedzianą blachą, przez co ma teraz zieloną barwę.

Nowy ratusz w Ostrawie to miejsce, z którego można podziwiać miasto i okolice. Na wieżę można dostać się nowoczesną windą. Pomiędzy poszczególnymi piętrami kursuje także historyczny, przedwojenny paternoster. To okrężna, kabinowa, drewniana winda z 1928 roku. Przeważnie w wakacje organizowane są też specjalne wejścia lub zejścia po schodach. W tym celu trzeba pokonać niemal 300 stopni. Tym, co może się spodobać, są nie tylko widoki z wieży na pełną secesyjnych i modernistycznych budynków starówkę Ostrawy. Wrażenie sprawia też samo wnętrze budynku.

fot. Adam Popelka

 – Widać tu funkcjonalistyczny styl. Architekci zastosowali minimum elementów ozdobnych. Te, które są, zostały wykonane jednak z materiałów najwyższej jakości takich jak brąz, marmur i egzotyczne drewno – opowiada Filip Witkowski, pracownik wieży, a zarazem polskojęzyczny przewodnik po Ostrawie i jej promotor. – Przed ratuszem znajduje się natomiast fontanna z osobliwą rzeźbą Ikara, którą też warto zobaczyć – dodaje. Dzieło Františka Štorka symbolizuje wzloty i upadki miasta i jest trzecią co do wielkości figurą z brązu w całych Czechach – po pomnikach Jana Žižki i św. Wacława w Pradze. Fasadę ratusza zdobią dawne symbole Ostrawy – odnoszą się one do górnictwa, hutnictwa, nauki i handlu.

Wieża ratusza jest czynna przez cały rok, także w święta. Więcej informacji na jej temat można znaleźć tutaj. Do dziś pozostaje najwyższym budynkiem Ostrawy. Według planów do 2027 roku ma jednak powstać Ostrava Tower, a nowy budynek ma być nie tylko najwyższym wieżowcem Ostrawy, ale i całych Czech. Na ten temat pisaliśmy w whiteMAD w tym miejscu. – Co ciekawe, pod koniec lutego rada miasta Ostrawy zadecydowała, aby wygląd wieżowca, który jest kontrowersyjnym tematem w regionie powstał w ramach konkursu architektonicznego. Czy zatem powstanie już kolejny plan na Ostrawski “Mrakodrap”? – zastanawia się Filip Witkowski. Odpowiedź najpewniej poznamy niebawem.

Zdjęcia: Tomasz Kobylański, Filip Szatanik, archiwum ostrawskiego ratusza (Boris Renner, Adam Popelka).

Czytaj też: Modernizm | Zabytek | Czechy | whiteMAD na Instagramie  | 

fot. Adam Popelka
fot. Adam Popelka
fot. Adam Popelka
fot. Boris Renner
fot. Boris Renner
fot. Boris Renner
fot. Boris Renner
fot. Boris Renner
fot. Boris Renner
fot. Boris Renner
fot. Tomasz Kobylański
fot. Tomasz Kobylański
fot. Tomasz Kobylański
fot. Tomasz Kobylański

 

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

6 maja 2024

Stroje kąpielowe na wakacje. Jak wybrać odpowiedni model?

Zbliża się lato, a wraz z nim upragnione wakacje. Stroje kąpielowe są wtedy niezbędnym elementem…

6 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej