WYDARZENIA

Obiekty do myślenia. Kuratorska selekcja sztuki on*arte i whiteMAD

Wierzymy, że architektura jest sztuką, dlatego whiteMAD wspólnie z on*arte, platformą sprzedaży i promocji sztuki oraz designu przygotowaliśmy kuratorską kolekcję malarstwa, rzeźby i designu inspirowanych przestrzenią. To obiekty, które wpływają na najbliższe otoczenie i podkreślają architekturę. 

Sztuka działa w określonej przestrzeni, wchodzi z nią w relacje, prowokuje percepcję i zmysły.

Lubię myśleć o tym, że obrazów się używa: obrazy służą do pobudzania wyobraźni, do rozmawiania, do myślenia inaczej o tym, co się wydaje znane – mówi Mateusz Piestrak.

W procesie twórczym artysty kluczowa jest pracownia, która działa jak laboratorium dla umysłu. Tu spotykają się przedmioty i idee, wyzwalają bodźce do poszukiwania nowych obrazów – najpierw w wyobraźni, potem na płótnie.

Wizyta w pracowni Mateusza była pierwszą z cyklu rozmów z artystami dla platformy on*arte. Przestrzeń pracowni pełna intrygujących obiektów, skrawków materii i życia, które wracają w jego obrazach niczym powidoki wspomnień, otworzyła mnie na myślenie o sztuce w kontekście jej relacji z przestrzenią – mówi kuratorka wystawy Agata Kiedrowicz.

Dzieło sztuki ma swoją własną dynamikę, wprowadza znaczenia do przestrzeni, zmienia jej odbiór, a niekiedy funkcje. Impuls z pracowni Piestraka dziś wraca w postaci wystawy „Obiekty do myślenia”. Wyselekcjonowane prace opowiadają o relacji sztuki i architektury z różnych perspektyw. Malarstwo Jakuba Malinowskiego i eksperymentalne reliefy Klaudii Malczyk są wyrazem refleksji nad architekturą postmodernistyczną i miejskim krajobrazem. Agnieszka Wielewska perfekcyjnie operuje światłocieniem, z malarską czułością opowiadając o tym, co dociera do jej oczu i zmysłów. Obiekty Marty Sucherskiej i Karoliny Amissah-Pszczółkowskiej / Steel Wave pełnią podobną rolę, niezależnie od kontekstu użytkowości – wprowadzają mocną plamę koloru do wnętrza, zapraszają do interakcji. Przestrzenne rzeźby Tamary Berdowskiej wciągają widza w grę z percepcją, uwodzą oko i zmysły.

„Obiekty do myślenia” objawiają się różnorodnie – bywają piękne, refleksyjne, użytkowe. Są rekwizytami codzienności, towarzyszkami życia. Łakną uwagi, ale hojnie się za nią odwdzięczają.

Artyści/ artystki: Karolina Amissah-Pszczółkowska / Steel Wave, Tamara Berdowska, Maja Gajewska, Joanna Gierwielaniec, Katarzyna Gołębiewska, Dominik Janyszek, Klaudia Malczyk, Jakub Malinowski, Mateusz Piestrak, Marta Sucherska, Agnieszka Wielewska.

Kuratorka: Agata Kiedrowicz

Zestaw unikalnych obiektów znajdziecie TUTAJ.

Steel Wave – zespół

on*arte – nowoczesna platforma sprzedaży i promocji sztuki oraz designu. Naszą misją jest demokratyzacja rynku sztuki, na transparentnych zasadach. Tworzymy kuratorskie kolekcje sztuki i designu – art:DROP-y, dzięki którym możesz odkryć perełki od młodych artystów i artystek.

Agata Kiedrowicz – kuratorka i krytyczka sztuki oraz designu, edukatorka i wykładowczyni, związana z Akademią Sztuki w Szczecinie oraz School of Form Uniwersytetu SWPS. Od dekady publikuje teksty o designie, sztuce i modzie w branżowej prasie. Pracuje interdyscyplinarnie, na styku sztuki, nauki i biznesu. Szczególnie interesuje ją projektowanie dla zmysłów oraz design i sztuka jako narzędzia eksploracji i krytyki rzeczywistości. Prelegentka prestiżowych konferencji (m.in. TEDx „Senses”), kuratorka wystaw sztuki oraz designu pokazywanych w Polsce i za granicą.

źródło: on*arte, materiały whiteMAD

Czytaj też: Polscy projektanci | Sztuka | Kultura | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie

Steel Wave
Steel Wave
Marta Sucherska - Single no. 1
Marta Sucherska - Single no. 3
Marta Sucherska - Single no. 6
Marta Sucherska
Mateusz Piestrak, pracownia
Mateusz Piestrak
Agnieszka Wielewska - Drzewo - Trójkąty
Agnieszka Wielewska - Drzewo - Trójkąty
Agnieszka Wielewska -Drzewo, Trójkąty
Joanna Gierwielaniec - No light without the shadow
Joanna Gierwielaniec - No light without the shadow
Maja Gajewska - obraz olejny - Sepia Nature III
Maja Gajewska - obraz olejny - Sepia Nature III
Agata Kiedrowicz, fot. Dawid Czaja

Recent Posts

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku inspirowane stylem PRL.

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku zaprojektowała Karolina Jackowska, założycielka pracowni ONUKO. "Para z Białegostoku zgłosiła się…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej