ARCHITEKTURA

Oczyszczono Pomnik Obrońców Poczty Polskiej. Stal znów lśni w słońcu!

Władze Gdańska od dłuższego czasu zapowiadały prace związane z odświeżeniem i wyczyszczeniem jednego z najważniejszych pomników w mieście. Pochodząca z 1979 roku rzeźba wykonana ze stali nierdzewnej nareszcie odzyskała swój pierwotny blask! 

Prace związane z czyszczeniem pomnika rozpoczęły się 7 sierpnia 2019 roku i trwały nieco ponad 2 tygodnie. Podczas czyszczenia obiektu wykorzystano specjalistyczne maszyny oraz kompresory, dzięki czemu prace udało się zakończyć przed zakładanym terminem. Roboty prowadzone były w sposób ekologiczny z zastosowaniem wody i sody oczyszczonej. Oprócz samej rzeźby, wykonanej ze stali nierdzewnej, oczyszczona została również nawierzchnia z kostki okalającej pomnik. Zadbano również o pobliską zieleń, a sam pomnik ogrodzono niewielkim płotem.


Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku według projektu Krystyny Hajdo-Kućmy i Wincentego Kućmy przedstawia boginię zwycięstwa Nike i półleżącą postać rannego obrońcę Poczty Polskiej w Gdańsku, przekazującego karabin bóstwu. Nad głową bogini widoczne jest stado gołębi, a obok pocztowca – stos listów wysypujących się z otwartej toby na leżącą na ziemi czapkę pracownika poczty z godłem Poczty Polskiej (trąbka skrzyżowana z błyskawicą) i godłem Polski, Orłem w koronie.

Obok postaci Pocztowca, na cokole, znajduje się okrągła tablica, odwzorowująca pieczęć pocztową z napisem po okręgu Polski Urząd Pocztowy Gdańsk z datą wewnątrz 1 IX 39 11. Całość rzeźby znajduje się na obszernej konstrukcji betonowej w kształcie spiętrzonych płyt, wynurzających się z powierzchni placu. Powierzchnia podstawy pokryta jest kostką granitową i fragmentami blachą stalową. Pomnik wykonano w zakładach Rafinerii Ropy Naftowej w Gdańsku.

Koszt, który poniósł Gdański Zarząd Dróg i Zieleniu wyniósł 84.700 złotych. Nie jest to mało, jednak pamiętajmy, że Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku jest jednym z najważniejszych obiektów tego typu w mieście, a jego odświeżenie było konieczne, by dalej z godnością mógł reprezentować bohaterskie zmagania Polaków.

zdjęcia: Małgorzata Kolesińska / GZDiZ
żródło: https://gzdiz.gda.pl

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej