DESIGN

Oksana Naumchuk. Niezwykle artystyczna dusza z Kijowa

Maluje ubrania w folkowe wzory, fotografuje, a nawet zajmuje się renowacją starych mebli. To 26-letnia Oksana Naumchuk z Kijowa. Dobrze mogli poznać ją mieszkańcy Oświęcimia, gdzie kilka lat temu przebywała na rocznym wolontariacie.

Oksana Naumchuk, która pochodzi z ukraińskiego Żytomierza, po studiach dziennikarskich na uniwersytecie w Łucku zdecydowała się wyjechać na rok do Polski. Nie bez powodu: przyjaciele zarazili ją ideą bezinteresownego pomagania innym, czyli wolontariatem. Los związał ją z Małopolską, a dokładniej z Oświęcimiem. Pracowała tam jako wolontariuszka tamtejszych instytucji edukacyjnych: Muzeum Żydowskiego i Cafe Bergson znajdującego się w domu ostatniego żydowskiego mieszkańca miasta, Szymona Klugera (pisaliśmy na jego temat tutaj). Od pierwszych dni pobytu dała się poznać nie tylko jako niezwykle optymistyczna osoba, ale również artystyczna dusza.

Z jej inicjatywy na poddaszu historycznego domu, gdzie znajduje się klimatyczna kawiarnia, powstały papierowe, kolorowe żurawie. Do dziś są znakiem rozpoznawczym tego miejsca. Oksana podczas swojego pobytu w Polsce zainicjowała również swój projekt własnoręcznego malowania toreb i koszulek we współczesne, ale też tradycyjne, ludowe wzory z Ukrainy. Nowe życie otrzymywały również stare i zniszczone trampki, które malowała w ciekawy sposób. Podczas wielogodzinnych prac pojawiały się na nich rośliny i zwierzęta, a tym samym dawała starym butom drugie życie.

Mieszkając w Oświęcimiu Oksana realizowała się również jako edukatorka. Nie tylko przybliżała odwiedzającym historię wielokulturowego Oświęcimia, ale z chęcią prowadziła również zajęcia plastyczne dla najmłodszych. Odbywały się one chociażby podczas Nocy Muzeów w Oświęcimiu. Realizowała się także jako utalentowana fotografka.

Po powrocie do Kijowa Oksana nie ustawała w artystycznych działaniach. Jednym z jej ostatnich zainteresowań była renowacja starych mebli. Dzięki niej zmieniały się nie do poznania. Trzymamy kciuki, aby niebawem znów mogła oddawać się swoim zainteresowaniom w jej kijowskim mieszkaniu, które samodzielnie wyremontowała.

Więcej o Oksanie można przeczytać tutaj oraz na Instagramie: @mastachka_ua

Czytaj też: #SolidaritywithUkraine

Zdjęcia: materiały Cafe Bergson / https://www.facebook.com/cafebergson/ / https://www.whitemad.pl/wyjatkowa-przemiana-historycznego-domu-oto-cafe-bergson-w-oswiecimiu/ 

Tekst: Tomasz Kobylański

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej