ARCHITEKTURA

Pałac Paca w Dowspudzie. Warto go odbudować? [SONDA]

Pałac Paca w Dowspudzie znajduje się w województwie podlaskim. Blisko granicy z Litwą. Trwa dyskusja o odbudowie budynku w oryginalnej formie.

Pałac Paca stanowi główną atrakcję turystyczną Dowspudy. Do dziś zachowała się niewielka część neogotyckiego pałacu. Obiekt wzniesiono w 1827 roku dla Ludwika Michała Paca, generała wojsk polskich i napoleońskich. Budynek zaprojektował Piotr Bosio, którego w połowie budowy wymienił inny architekt – Henryk Marconi. Samo urządzanie i dekorowanie wnętrz trwało aż cztery lata.

Pałac był niewielki. To dwukondygnacyjna budowla, która składa się z korpusu głównego, a w narożnikach ma cztery smukłe wieżyczki. Nad korpusem głównym wznosiła się nadbudówka zwieńczona attyką i pinaklami, a jego przednią część zdobił mocno wysunięty portyk pełniący rolę podjazdu. W niszach frontowej elewacji stały prawdopodobnie rzeźby królów polskich autorstwa włoskiego rzeźbiarza Carla Aurelli.

Z dziewiętnastowiecznych opisów wiadomo, że na parterze znajdowały się: archiwum, biblioteka, kaplica, salony oraz zdobiona sztukaterią jadalnia, a na piętrze część mieszkalna właściciela i jego rodziny. Pałac rozebrano w 1867 roku. Do dziś zachował się jedynie portyk oraz jedna wieża.

Obiekt jest pod ochroną Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku. Obecnie pałac jest w prywatnych rękach. Inwestor chciałby odbudować gmach i otworzyć w nim hotel.

Koncepcja rekonstrukcji bryły i elewacji frontowej pałacu została przygotowana w oparciu o bogaty materiał ikonograficzny. W przypadku elewacji bocznych oraz tylnej, a także wnętrza pałacu – bezpośrednie odniesienia ikonograficzne nie są dostępne, a ich rekonstrukcja jest w dużym stopniu hipotetyczna.

Relikty założenia pałacowo-parkowego w Dowspudzie, z uwagi na wartości historyczne, kulturowe i artystyczne, należą do najważniejszych miejsc zabytkowych w województwie podlaskim – mówi prof. Małgorzata Dajnowicz podlaska wojewódzka konserwator zabytków.

W opinii Rady pełna rekonstrukcja bryły i elewacji pałacu jest niezgodna z doktryną konserwatorską i podstawowymi dokumentami w tym zakresie – Kartą Wenecką, Kartą Ochrony Historycznych Ruin, które akcentują wartość oryginalnej substancji zabytkowej i zalecają unikanie pełnych rekonstrukcji – czytamy w komunikacie wydanym przez konserwatora.

Tym samym wojewódzki konserwator rekomenduje jedynie zachowanie, zabezpieczenie i konserwację reliktów pałacu oraz budowę hotelu w wybranej lokalizacji na terenie zespołu, po przeprowadzeniu szczegółowych badań archeologicznych i inwentaryzacji dotychczasowego stanu badań nad zespołem. Inny dopuszczalny wariant zakłada przeprowadzenie pełnego zakresu prac konserwatorskich w odniesieniu do istniejących reliktów, rekonstrukcję elewacji frontowej pałacu na podstawie zachowanych materiałów ikonograficznych.

A jakie jest wasze zdanie? Warto odbudować pałac w oryginalnej formie?

Loading ...

Czytaj też: Zabytek | Ciekawostki | Cegła | Historia | whiteMAD na Instagramie

fot. dzidek, licencja: CC 3.0

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku

Recent Posts

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Pomnik Kindertransportów w Gdańsku. Upamiętnia transporty dzieci żydowskich do Anglii

Pomnik Kindertransportów znajduje się w gdańskim w Śródmieściu, przy dworcu kolejowym Gdańsk Główny. Upamiętnia transporty…

30 kwietnia 2024

Ogrody Królewskie na Wawelu otworzyły się dla zwiedzających. Można tam zobaczyć wystawę rzeźb

Ogrody Królewskie na Wawelu zostały otwarte dla wszystkich zwiedzających. Po raz pierwszy w historii udostępniono…

30 kwietnia 2024

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej