ARCHITEKTURA

Perła włoskiego modernizmu w… Afryce. Miasto Asmara w Erytrei

Włoskie miasteczko Asmara schowane jest w sercu Erytrei. W zasadzie mowa tu o stolicy tego afrykańskiego kraju. Stolicy, która kiedyś była centrum włoskiego imperium kolonialnego w tej części kontynentu. Włosi pozostawili po sobie wiele imponujących modernistycznych budynków. Dziś granice Erytrei są zamknięte, a totalitarny reżim skutecznie zamknął się przed światem.

Asmara położona jest w sercu Erytrei, na wysokości 2340 m n.p.m. Przed przybyciem Włochów było to stare miasto etiopskie. Dawna zabudowa Asmary przypominała bardziej wioskę niż miasto. Włoscy kolonizatorzy przybyli do Asmary w 1885 r. i zapoczątkowali dynamiczny rozwój. Zaczęto budować kolej, a małe miasto powoli stawało się ważnym przystankiem na trasie. Zabudowa miasta przeszła radykalną zmianę w latach 30. XX w. Faszystowskie rządy Mussoliniego aktywnie zachęcały Włochów do przeprowadzki do Erytrei. Akcja była skuteczna, a do 1939 r., w liczącej 98 tys. mieszkańców Asmarze, mieszkało ponad 53 tys. Włochów. Szybko zaczęto budować modernistyczne kamienice, wille, kina i infrastrukturę.

Na szczególną uwagę zasługuję budynek Fiat Tagliero. Zaprojektowana przez włoskiego architekta stacja benzynowa oraz stacja kontroli pojazdów stanowi perłę futuryzmu w Erytrei. Budynek składa się z wysokiej wieży, w której mieścił się sklep i skrzydlatych zadaszeń dystrybutorów. Stacja ma przypominać samolot, dlatego architekt Giuseppe Pettazzi zaprojektował dach wyglądający jak skrzydła bez wsporników.

Miasto pełne jest interesujących budynków. Są modernistyczne kina i kawiarnie. Panuje tam duża różnorodność stylu modernistycznego. Przykładowo Kino Impero cechuje Art Deco, z kolei inne kina futuryzm i modernizm. W mieście wybudowano także wielki neoromański kościół. Budynek wygląda jak wyjęty prosto z Lombardii. Włoscy i etiopscy Żydzi utworzyli jedyną w kraju synagogę. Na dodatek wybudowano największy w kraju meczet. W mieście rozwijano także sferę kulturalną. Powstał teatr i muzea, a Asmara stała się kluczowym punktem świątecznego rajdu samochodowego po koloniach włoskich.

“Mały Rzym”

Mussolini nazywał Asmarę “Małym Rzymem”. Duce wysłał setki architektów i inżynierów do Asmary, by ci stworzyli nowoczesną utopię. Wybudowano miasto uporządkowane i funkcjonalne. Włosi wprowadzili spójny porządek budynków oraz… spójną segregację mieszkańców. Co prawda rygor zaostrzono dopiero w czasie wojny, ale poziom rasizmu, opresji i segregacji w Erytrei był jednym z najwyższych na świecie. Rdzennym mieszkańcom nie wolno było chodzić głównymi ulicami, a aresztowania i bezpodstawne wyroki stały się codziennością. Ofiarą faszystów padli także nieliczni Żydzi, którzy przyjechali do Asmary zaledwie kilka dekad wcześniej. Warto zauważyć, że włoski faszyzm nie był początkowo ideologią antysemicką, a nienawiść do Żydów narodziła się po bliższych kontaktach Mussoliniego z Hitlerem. Dlatego też, na mieszkańców włoskich kolonii tak silna opresja spadła nagle.

fot. David Stanley, flickr, CC 2.0

W celu lepszego zrozumienia włoskiej historii Asmary należy spojrzeć na krótką historię włoskich kolonii. Włosi i Niemcy spóźnili się na kolonialny wyścig. Oba państwa przeszły własne procesy jednoczenia dopiero w drugiej połowie XIX w. Jednak Niemcy, dzięki swojej dyplomacji i sile militarno-ekonomicznej szybko zaczęły doganiać europejskie potęgi w Afryce. Włosi rozpoczęli tworzenie swoich stref wpływów na północy kontynentu, jednak bez większych sukcesów. Z trudem udało się zagarnąć Libię, Somalię i właśnie Erytreę. Plan dotyczący Afryki Wschodniej dotyczył podboju Etiopii. Klęska Włoch w tej operacji upokorzyła kraj na długie lata. Finalnie Etiopię udało się podbić, lecz dopiero za czasów Mussoliniego, w roku 1936. Tak powstała Włoska Afryka Wschodnia, która rozpadła się po II wojnie światowej.

Włochy w zamknięciu

Powojenne losy mieszkańców Asmary nie były zbyt kolorowe. Erytrea stała się częścią Etiopii. Później, w wyniku wyniszczających wojen uzyskała niepodległość. Dyktatura kolejnych przywódców coraz bardziej pogrążała kraj. Dziś Erytrea jest państwem totalitarnym i zamkniętym na świat. Mieszkańcy traktowani są w nieludzki sposób, a zagraniczna prasa często określa Erytreę mianem “Korei Północnej w Afryce”. Jednak mimo burzliwych losów miasta, jego zabudowa ocalała w bardzo dobrym stanie. Celem opresji byli ludzie, a nie budynki. Dlatego włoskie miasto pozostaje reliktem dawnych czasów, uwięzionym w Afryce.

Do teraz nie ma tu tłoku panującego w wielu afrykańskich miastach. Charakter “Małego Rzymu” jest dalej obecny. Dziedzictwo kulturowe Asmary zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2017 r. Jest to jedyny erytrejski obiekt na tej liście. Państwo we współpracy z Unią Europejską stara się odnawiać niszczejące budynki, pomimo kruchej sytuacji ekonomicznej.

Źródło: The Guardian

Czytaj też: Architektura | Ciekawostki | Miasto | Modernizm | Włochy | Afryka | whiteMAD na Instagramie

fot. David Stanley, flickr, CC 2.0
fot. Clay Gilliland, flickr, CC 2.0
fot. David Stanley, flickr, CC 2.0
fot. Clay Gilliland, flickr, CC 2.0
fot. David Stanley, flickr, CC 2.0
fot. Clay Gilliland, flickr, CC 2.0
fot. David Stanley, flickr, CC 2.0
Jedyna w Erytrei synagoga, fot. Meg and Rahul, flickr, CC 2.0
plac Rzymski w Asmarze, fot. domena publiczna
świąteczny wyścig w Asmarze, 1938, fot. domena publiczna

Recent Posts

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej