ARCHITEKTURA

Płock: zamiast usunąć spróchniałe drzewa zmienili je w hotele dla owadów.

Prosto, tanio i ekologicznie. Władze Płocka postanowiły, ze zamiast wyciąć stare, spróchniałe konary drzew zmienią je w ekologiczne hotele dla pożytecznych owadów zapylających. Wystarczyła chwila i niewielki nakład pracy.

Nowe hotele dla owadów w Płocku powstały w parku Rybaki przy schodach prowadzących do Alei Władysława Broniewskiego. To, co je wyróżnia to fakt, że powstały w starych, spróchniałych konarach. Władze miasta postanowiły, że zamiast usunąć konary, postarają się je zrewitalizować zmieniając je w naturalne siedlisko dla owadów, czy małych ssaków.

Sprawiło to, że miasto nie tylko nie musiało wydawać pieniędzy na wyprodukowanie “sztucznych” hoteli dla owadów, ale także nie musiały wycinać i utylizować konarów. Co więcej pozostawione drzewa wzbogacają bioróżnorodność parku, a także podkreślają jego naturalny charakter. Hotele w spróchniałych drzewach nie kosztowały władz ani złotówki. Wystarczyło kilkadziesiąt minut pracy, w ramach której nawiercono kilkadziesiąt otworów, w których owady mogą znaleźć schronienie.

“Kolejna udana rewitalizacja w naszym mieście. W parku przy schodach Broniewskiego w starych spróchniałych pniach drzew powstał ekskluzywny hotel… dla dzikich zapylaczy. Zapraszamy, ceny konkurencyjne, możliwe 100% obłożenia” – czytamy w komunikacie na fanpage miasta Płock

To nie pierwsze hotele dla owadów w Płocku. Niedawno opisywaliśmy hotele dla owadów zapytlających, które swoim wyglądem przypominają zabytkowe wieże na Wzgórzu Tumskim. Przeczytacie o tym TUTAJ! 

Podobna akcja miała również miejsce w Poznaniu, gdzie postanowiono zachować stare drzewa i gałęzie w parkach, o czym przeczytacie TUTAJ! 

Czytaj też: Ekologia | Zwierzęta | Drewno | Park  | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

 

źródło: Facebook.com/Plock 

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej