DESIGN

Pływająca elektrownia słoneczna w Portugalii. Unosi ją korek

W Portugalii powstaje pływająca elektrownia słoneczna, która będzie mniej szkodzić środowisku niż inne podobne. Zamiast czystego plastiku inżynierowie wykorzystali surowiec z domieszką korka, który unosi platformę na wodzie.

Pierwsza elektrownia słoneczna zbudowana została w latach 60. Od tego czasu panele słoneczne dostrzec można niemal wszędzie. Pokrywają pola, pustynie i dachy budynków. Nowym miejscem do ich umieszczania są zbiorniki wodne.

Umieszczanie elektrowni słonecznych na zbiornikach wodnych ma kilka plusów. Takie elektrownie są wydajniejsze o 16 procent, ponieważ woda pod nimi schładza urządzenia, a zamontowane na tamach hydroelektrycznych pomagają ograniczyć parowanie wody, którą można wykorzystać na potrzeby elektrowni wodnych.

Minusem takich elektrowni jest konieczność wykorzystania tysięcy pływających modułów, które wykonane są z czystego plastiku. W Portugalii powstaje jednak elektrownia Alqueva, w której pływaki wykonano z przetworzonego plastiku i korka. Tworzywo opracowała firma Amorim i wcześniej było wykorzystywane jako izolator termiczny w promach kosmicznych NASA. Tworzywo pozwoli zmniejszyć ślad węglowy elektrowni o 30 procent.

Pływająca elektrownia nowego typu zaprojektowana została przez inżynierów firmy EDP. To firma energetyczna działająca w Portugalii, która już wcześniej zbudowała w tym kraju pierwszą farmę wiatrową. Nowa pływająca elektrownia zapewni energię dla 1500 rodzin. W sumie składać się będzie z 12 tysięcy paneli, których łączna powierzchnia odpowiada czterem boiskom piłkarskim.

Naukowcy szacują, że żywotność takiej elektrowni to 30 lat.

fot. EDP

Czytaj więcej: Ciekawostki | Edukacja | Ekologia | Wydarzenia | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej