ARCHITEKTURA

Pływający apartamentowiec w Amsterdamie gotowy. Zaprojektowali go architekci z BIG

Pływający apartamentowiec w Amsterdamie jest już gotowy. Charakterystyczny obiekt zawieszony w części nad wodą zachwyca nie tylko swoją bryła, ale także zastosowanymi rozwiązaniami. Trzeba przyznać, że budynek zapada w pamięć. 

Bjarke Ingels Group (BIG) i Barcode Architects tworzą nowy punkt orientacyjny dla Amsterdamu dzięki projektowi mieszkaniowemu nazwanemu “Sluishuis”. Apartamentowiec położony jest w miejscu styku wody i prężnie rozwijającej się dzielnicy mieszkalnej IJburg. Ciekawostką jest fakt, że niemal cała dzielnica położona jest na sztucznie usypanych wyspach, które dzieli siatka kanałów i zatok.

Apartamentowiec Sluishuis cechuje się wyjątkową geometrią. Budynek wyłania się z narożnika działki, aby zaprosić wodę do swojego podwórza. W efekcie powstała bryła, która częściowo jest zawieszona nad wodą, która niejako wdziera się wgłąb osiedla. Łącznie w apartmaentowcu i przyległych do niego budynkach powstaną aż 442 apartamenty o różnych wymiarach.

W budynku znajdziemy niewielkie, kompaktowe kawalerki, mieszkania z bezpośrednim dostępem do wody tzw. apartamenty water sport, a także dwupoziomowe penthouse’y osadzone wzdłuż górnych krawędzi apartamentowca. Nie zabrakło również apartamentów premium z kilkudziesięciometrowymi tarasami na dachu, z których rozpościera się widok na wodę i dzielnicę IJburg. 

Wokół apartamentowca zaplanowano zielone skerwy i ogrody, a także place i ciągi komunikacyjne, które osadzone są zarówno na lądzie, jak i na wodzie, dzięki pływającym platformą. Wdarcie się architektury wgłąb wody ma jeszcze bardziej podkreślać związek Sluishuis z wodą. Jak wam się podoba ten pływający apartamentowiec w Amsterdamie?

źródło: https://big.dk/#projects / zdjęcia: Ossip van Duivenbode

Czytaj też: Holandia | Apartament | Miasto | Blok | Osiedle | whiteMAD na Instagramie  | Amsterdam

Recent Posts

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej