ARCHITEKTURA

Pociągi będą zasilane energią słoneczną? Na gruntach PKP powstanie elektrownia

Przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych oraz Grupa Kapitałowa PGE podpisali list intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji projektów fotowoltaicznych. W efekcie mają powstać elektrownie słoneczne, które zbudowane zostaną na terenach należących do PKP S.A., jednego z największych w Polsce właścicieli nieruchomości.

Tereny, które należą do PKP S.A. są ogromne. Ich łączna liczba szacowana jest na około 100 tys. ha. Teraz eksperci PGE chcą wytypować konkretne lokalizacje pod budowę farm fotowoltaicznych. Pierwsze takie grunty, położone w województwach śląskim, łódzkim i podkarpackim zostały już wstępnie wytypowane. To tereny korzystne z punktu widzenia energetyki solarnej. Kolejarze zapowiedzieli już, że są zainteresowani zakupem energii elektrycznej wyprodukowanej przez realizowane w ramach porozumienia instalacje.

W najbliższych miesiącach zespoły złożone z przedstawicieli PKP i PGE dokonają przeglądu gruntów i wytypują najlepsze spośród nich pod inwestycje. Umowa na realizację pierwszego takiego projektu ma zostać podpisana nie później niż w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Przedsięwzięcie realizowane z PKP S.A. wpisuje się w Program PV Grupy PGE, którego celem jest osiągnięcie do 2030 r. ok. 2,5 GW mocy z energii słonecznej. Podobne porozumienia PGE Energia Odnawialna podpisała już m.in. z Grupą Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol”. Inwestycja o mocy zainstalowanej 5 MW i rocznej produkcji 4,97 GWh powstanie na dziesięciu hektarach gruntów poeksploatacyjnych w świętokrzyskim Osieku. Według planów elektrownia, wyposażona w ok. 16 tys. paneli fotowoltaicznych, rozpocznie działalność w połowie 2022 r. 

Grupa PGE jest liderem segmentu odnawialnych źródeł energii w Polsce. Mamy największy udział w hydroenergetyce i energetyce wiatrowej. Zainicjowana dzisiaj współpraca z PKP jest kolejnym krokiem, by zbudować podobną pozycję również w branży fotowoltaicznej. Dzięki takim inwestycjom zwiększamy udział bezemisyjnych źródeł energii w naszym kraju i przyczyniamy się do transformacji energetycznej polskiej gospodarki – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. 

Pozostaje tylko pytanie, czy korzystanie z odnawialnych źródeł energii nie powinno być wykorzystywane w Polsce na jeszcze większą skalę? Jak uważacie? Podzielcie się z nami waszą opinią.

Zdjęcia ilustracyjne.

Recent Posts

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Rozważna i romantyczna: wygodne sukienki na lato

Kto powiedział, że praktyczne ubrania muszą koniecznie być minimalistyczne aż do bólu? Letnie sukienki mogą…

6 maja 2024

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej